logo

Artemis

Udělat tak velkou díru do světa hned první knihou se nepodaří jen tak někomu. Andy Weir to se svým Marťanem dokázal. Z Marťana se stal bestseller a netrvalo dlouho, i neméně úspěšný film. A pro mne osobně i jedna z nejlepších knih, kterou jsem za poslední roky stihl přečíst. Není se čemu divit. Andy Weir zkrátka ví, jak napsat svěží příběh, který má vtip i spád a čte se doslova jedním dechem. Jeho druhá kniha Artemis tak hned ze začátku budila vysoká očekávání. A jak víme, s velkým očekáváním přichází neméně velké zklamání. Naštěstí to pro Artemis neplatí!

Jazz Bašarová žije na Měsíci v prvním a zatím jediném městě Artemis. V tomto případě “město” znamená pět obytných bublin, ve kterých žije něco kolem dvou tisíc lidí. Ale je to začátek. Jazz tam pracuje oficiálně jako kurýrka, fakticky jako pašeračka a všichni o ní ví, že je to rebelka a holka od rány. Když se něco semele, je dost pravděpodobné, že u toho bude. Její největší motivací jsou peníze. Chce být bohatá, mít svou vlastní postel a sprchu. Kdo by ji to měl za zlé. Když ji spadne do klína nabídka na jednu sice riskantní, ale královsky placenou prácičku, bez mrknutí oka ji vezme. A už se veze!

Tato událost spustí lavinu událostí, které gradují a vrcholí slušným akčním spektáklem. I když v porovnání s Marťanem v mnohem menším měřítku. Popravdě, když si odmyslíte povrch Měsíce, dal by se celý děj Artemis odehrát jako divadelní hra. Vše důležité ale zůstalo. Weir má velký talent na postavy. Mimo jiné. Stejně jako Mark Watney v Marťanovi, i Jazz je člověk překypující charisma a pro vtip nebo sarkasmus nechodí nikdy daleko. Ale hlavně i ona je odborníkem na vše možné a její myšlení i znalosti lehce hraničí s genialitou.

Někdy je to až na hraně. Autor přivádí své hrdiny do situací, které by obyčejný smrtelník vyřešil jen svou okamžitou smrtí, ale oni bez mrknutí oka z hlavy vypočítají několik integrálů vzorců přes tři třídní tabule a jdou dál. Mají opravdu štěstí, že jsou pravidelně na správném místě ve správnou dobu a jen oni si umí s problémem poradit. Místy je to opravdu okaté, ale když nad tím dokážete mávnout rukou, budete se jen spokojeně bavit.

I Artemis je sci-fi z blízké budoucnosti plné technických detailů tak bohatých a propletených, že jsou dost pravděpodobně reálné nebo založené na reálných teoriích. Přitom nemusíte mít doktorát z fyziky a mechaniky, abyste je pochopili. Andy Weir je obalí do čtivé omáčky takovým způsobem, že si ani nevšimnete, že vás něčemu přiučil. I Artemis tak klidně můžete přihodit do batůžku, až se budete chystat na Měsíc. Třeba se bude hodit….

Artemis je svěží sci-fi, které je svým způsobem docela hardcore, ale díky jeho stylu a lehkosti si toho vůbec nevšimnete. Srovnávání s Marťanem se vyhnout nelze. Oproti němu je komornější, nemá ten těžko uchopitelný wow efekt, ale díky talentu a zručnosti autora je jeho kvalita stále hodně vysoko. Je to přesně ta kniha, kterou otevřete a na poslední stránce zase zavřete.

(Visited 249 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Šéfredaktor. Herní fanda, komiksový milovník, blázen do písmenek, hudební nadšenec, herní maniak nebo samozvaný filmový kritik. Tolik zájmů a tak málo času...


KOMENTÁŘE