logo

Akta Illuminae 1 – Illuminae

Představte si, že se rozejdete se svým partnerem/partnerkou a doteď je to pro vás nejhorší zážitek, který jste kdy měli. Avšak nedlouho poté někdo (nebo něco) zaútočí na vaši planetu a vše se začíná točit kolem záchrany, úniku do bezpečí, myšlenek na smrt … a tak dále. A tohle přesně se děje dvěma hlavním hrdinům v prvním díle knihy Illuminae Kady Grantové a Ezru Masonovi.

V podstatě sledujeme až 4 hlavní dějové linie – válka mezi dvěma megakorporacemi, která v roce 2575 (ano, v tu dobu už byl Facebook dávno zakrytý prachem a knihy neexistovaly) vyústí v napadení planety Kerenza. Tento útok má na svědomé korporace BeiTech. Poté tu máme „zešílení“ největšího mozku a nejdůležitější inteligence – SPIRA. Sledujeme též vypuštění viru Fobos, který lidi mění na šílené a vzteklé vraždící zombie a ještě ke všemu se přidává blížící se hrozba v podobě nepřátelského dreadnoughtu Lincoln.

Ezra Mason se stává podporučíkem a letcem na lodi Alexandr, zatímco jeho přítelkyně Kady se dostává na flotilu Hypatia. Oba dva mezi sebou komunikují, Kady se nabourává do systému vedení a postupně zjišťuje krutou pravdu. Kniha dále obsahuje chat mezi techniky a také kamarády jak Ezra, tak i Kady, komunikaci mezi lékaři, vedoucími a dalšími lidmi, spojených s vývojem veškerých událostí. V půlce knihy začne hlavní roli hrát nejvyšší inteligence lodi Alexandr, SPIRO, jejíž činnost musela být po útocích obnovena. Otázkou je, zda-li toto obnovení bylo správné.

Na základě veškerých dokumentů, e-mailů mezi pracovníky, statusů, deníkových zápisků, hlášení a dalších kdovíjakých záležitostí, se nám dává dohromady ucelený příběh, jenž nemá obdoby. Nečekejte jen tak nějaký uspořádaný román, tady se jedná o grafický skvost, který na začátku působí velice chaoticky, neuspořádaně, ale vězte, že se do příběhu po několika stránkách dostanete (doslova vás „vcucne“) a tudíž už vám to tolik nepřijde. Osudy lidí v evakuačních lodích jménem Alexandra a Hypatia, kteří se chtějí dostat na záchrannou flotilu Heimdall bez šílených nakažených, mohou začít.

Musím říct, že dvojice autorů trilogie Akta Illuminae, Amie Kaufmanová a Jay Kristoff, si s prvním dílem velice vyhrála. Co nevidět vyjde u nás i druhý díl s názvem Gemina, kde se bude jednat o osudy přeživších z knihy Illuminae a nesetkáme se zde již s Kady Grantovou a Ezrem Masonem. Snad se i další dva díly ponesou v podobném duchu.

Je mi jasné, že celý tento příběh byl inspirován mnoha velice známými sci-fi počiny – našla jsem zde prvky Star Treku, Star Wars, Armageddonu, Battlestar Galactica, možná i Červeného trpaslíka, Vetřelce, The Walking Dead … Přesto však si Illuminae zachovává svou vlastní originalitu a to právě díky již výše zmiňovanému grafickému zpracování. Jako žánr je zde uvedeno YA sci-fi, ale podle mého názoru bych tomu dala pouze nálepku „sci-fi“. Ano, najdete tu zamilované cukrování mezi Ezrem a Kady, ale to je pouze kapka v moři, co se tohoto příběhu týče, jinak se jedná o velice skvěle zpracované dílo z per dvou australských autorů. Abych samozřejmě nezapomněla, velký vliv na tuto knihu měli i grafici, kteří knize dali finální podobu – Stuart Wade a Meinert Hansen (nákresy a popisy lodí), Kristen Gudsnuck a Shutterstock (návrhy a podoba krásného poloprůhledného plastového obalu knihy a vnitřní grafické zpracování).

Takže nemůžu říct jinak, než že knihu doporučuji všemi deseti (možná dvaceti). Je to pro mě zatím jedna z nejlepších knih, kterou jsem v tomto roce četla. Jestli takto podobně bude vypadat naše budoucnost, ve 26. století, je na co se těšit.

Knihu u nás vydalo nakladatelství CooBoo v roce 2016 ve společnosti Albatros Media a. s.

(Visited 386 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autorka a korektorka. Zdánlivě nevinná osoba milující metal, knihy, filmy, seriály, historii a medovinu. A divné věci.


KOMENTÁŘE