logo

DMITRY GLUKHOVSKY A JEHO BUDOUCNOST

Budoucnost je něco, na co každý čekáme. Co nám přinese? Bude dobrá nebo špatná? Jak se na ni připravit? Pokud se podíváme do šuplíku sci-fi, můžeme vypozorovat jeden fakt – lidstvo nečeká nic dobrého. Budoucnost bude temná, plná problémů a neřešitelných problémů. Nijak pozitivně to nevypadá ani v románu Budoucnost, za kterým stojí ruský spisovatel Dmitrij Aleksejevič Gluchovskij. Ten se u nás proslavil zejména sérií Metro, která se dočkala také hodně povedeného herního zpracování.

Vítejte v Evropě. Teda přesněji v její alternativní budoucnosti podle pana Glukhovskeho. Je to budoucnost, ve které vodovodním potrubím po celé Evropě koluje pramen mládí.  Evropa je jediným místem na světě, kde každý občan má nárok na věčně mladý život. Zní to skvěle?  Ano, na papíře by to i skvěle bylo, však je to i jeden ze základních článků nové Evropské ústavy. Jenže má to samozřejmě háček –  lide v Evropě přestali umírat a Evropa se stala snem každého uprchlíka z okolního světa. A důsledek?

Jen maličkost –  160 miliard obyvatel. Ti bydlí namačkáni v obrovských věžích, proti kterým jsou i dnešní největší mrakodrapy směšné blechy, v bytech, proti kterým by dnešní 1 + 1 vypadal jako královský palác. Živí se produkty obrovských kobylkových farem a řasami z mořských plantáží, pijí recyklovanou moč. Ekonomika je na hraně propasti a stačí už jen nepatrné množství dalších lidí a všechno se to zhroutí.

Samozřejmě ne tak doslova. Žijeme přece v „humánní“ společnosti. Každé otěhotnění se musí hlásit příslušným úřadům. Rodiče dostanou na výběr. Buď se jeden z nich vzdá nesmrtelnosti nebo se příjdou o dítě a postoupí potrat. Už samotná injekce smrtelnosti je cena opravdu vysoká. Pro důchodce není ve společnosti místo. Člověk zbaven nesmrtelnosti tak umírá do deseti let. Pokud se někdo pokusí celou proceduru obejít, na řadu přijde četa chlapíku s maskou Apollona a paralyzérem v rukách – obávaní „Nesmrtelní“, speciální jednotky Ministerstva bezpečnosti.

V tuto chvíli přichází na řadu hlavní hrdina knihy, který do jednotky Nesmrtelných patří. Ze začátku mi byl vysloveně nesympatický. Ale to se změnilo ve chvíli, kdy jsem si uvědomil, že je to troska vychovávána v těžkém internátě, a tak předávkována legálními chemickými zlepšováky nálady, že je s podivem, že stále stojí na nohách a funguje. Na každém rohu totiž stojí stánek s robotem nabízejícím pilulky štěstí a jiné nezbytnosti. Život bez nich je v podstatě nesnesitelný.

Gluchovskij rozjíždí opravdu zajímavý a napínavý příběh plný podrobností a překvapujících detailů. Jak se svět knihy otevírá, nacházíte v něm řadu překvapivých alegorií, paralel nebo alternativních výkladů dějin (například eskalaci konfliktu mezi Indií a Pákistánem, při které se obě země stayi radioaktivní pustinou). Nakonec i ten šedý a ze začátku nevýrazný hrdina do něj až s chirurgickou přesností zapadá.

Budoucnost je skvělou ukázkou moderní ruské sci-fi. Je bohatá, temná a plná detailů. Je to svět, který umí pohltit a vyděsit. Dmitrij Gluchovskij má dystopii v malíku. V jeho podání je budoucnost krutý svět a život v něm není žádným peříčkem. Možná je až příliš nereálný, zároveň v něm můžeme najít až nebezpečně moc odkazů na reálný aktuální svět a dění. Svou komplexností však vyžaduje zkušenějšího čtenáře. Odměnou je pak nevšední zážitek, o kterém budete ještě dlouho přemýšlet.

(Visited 300 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Šéfredaktor. Herní fanda, komiksový milovník, blázen do písmenek, hudební nadšenec, herní maniak nebo samozvaný filmový kritik. Tolik zájmů a tak málo času...


KOMENTÁŘE