logo

PEKELNÉ STROJE 1: MECHANICKÝ ANDĚL

Theresa Grayová je proti své vůli vězněná Temnými sestrami. Aby ochránila bratra Nathaniela, musí poslouchat jejich příkazy, které se týkají především její moci. Dívku trénují a mnohdy jsou jejich tréninky tvrdé a kruté, ale učinné. Dívka se díky tomu zdokonaluje. Jednou jí Temné sestry oznámí, že si má vzít Magistra. Muže, kterého v životě neviděla, ale u něhož si je jistá, že se za něj nikdy neprovdá. Pokusí se o útěk, leč neúspěšně. Při druhém pokusu se do toho vloží záhadní zachránci, kteří si s Temnými sestrami neberou servítky. A tak se Tessa dostává do Institutu, kde sídlí Lovci démonů a zjišťuje, že všechno je jinak, než si doposud myslela…

Spisovatelku Cassandru Clare znají čeští čtenáři především díky sérii Nástroje smrti, která se dočkala i filmového zpracování. A už tady se vyskytují pojmy Institut, Lovci démonů a mnoho dalších. V podstatě navazuje tam, kde přestala, jen rozšizřuje pohled nejenom čtenáři, ale také hlavním hrdinům. Opětovně se dostáváme do prostředí Institutu, kde se ukrývají lovci různých podsvětních příšerek a jiných zlořádů. Dozvídáme se o jejich životě, způsobu boje a vypráví o tom, čemu musí čelit.

Jako jedním z prvních se setkáme s Williamem Herondalem, který si vás svoji upřímnou povahou ihned získá. Možná za to může i způsob, kterým se na něj Tessa dívá, takže je jasné, že ti dva se do svých pocitů brzy zamotají. Dalším je James Carstairse, pravý opak Willa. Tak trochu vtipálek, ale jakmile jde do tuhého, jdou všechny žerty stranou. Dočkáme se i ženských hrdinek, kterých je v příběhu víc než dost. Jako první je Jassmine, dívka u níž byste rozhodně nečekali zálibu v pěkných šatech a touhu po šlechtickém způsobu života. Odmítá to, co jí bylo v podstatě vnuceno a z duše nenávidí život Lovců stínů. Přesto se s Tess stanou blízkými kamarádkami. Hlavou Institutu je v té době Charlotte, vážná a ochránářská dáma, která by pro své svěřence vraždila. Od počátků na vás působí zvláštním tajemným dojmem, navíc je vám jasné, že skrývá nějaké tajemství, jež neřekne dokonce ani svým nejbližším. Hodně se mi líbila postava Sophie, služebné, kterou přidělili Tess. I ona má svoje tajemství, jež se dozvíme pomocí vyprávění jiných.

Mechanický anděl je svižný a čtivý přáběh, který nenudí a vtáhne vás od úplných začátků. Oproti sérii Nástrojům smrti nepůsobí tak strojeně. Je vidět, že spisovatelka ušla velký kus cesty. Co mi vyvolalo úsměv na tváři, byl fakt, že se některé postavy objevují nejenom v Nástrojích smrti, ale taky v Pekelných strojích. Například Magnus, tohohle praštěného čaroděje, u něhož nevíte, na čí straně vlastně stojí, zbožňuju jeho humor, způsob jakým se dívá na svět, ale předevší, fakt, že včas dokáže uznat svoji chybu. Taky se podíváme na zoubek různým podsvaťanům, především upírům, goblinů, dokonce i vlkodlakům, vílám a mnohým dalším. Za upíry bych jmenovala například Camille, zpočátku ji chcete vypíchnout oči, ale postupem času si vás získá svoji povahou a jejím nepříliš hezkým životem.

Spisovatelka zvolila er formu, nenechává nic náhodě. Pečlivě promýšlí detaily a průběžně odhaluje jednotlivé záhady světa Lovců stínů a jejich soupeřů. Její styl psaní je čtivý a velmi rychle vás dokáže vtáhnout do svého vyprávění a propustí čtenáře až na úplném konci.

(Visited 136 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Scénárista bez místa, trekkie, kreslíř, spisovatel, fanda Star Wars a hráč SW: The Old Republic.


KOMENTÁŘE