logo

SARAH J. MAASOVÁ – SKLENĚNÝ TRŮN

Příběh se odehrává v království Adarlan a začíná v okamžiku, kdy si v solných dolech svůj trest odpykává osmnáctiletá vražedkyně Calaena Sardothien, kterou nečekají zrovna nejlepší vyhlídky. Tedy až do okamžiku, kdy se pro ni dostaví posel od samotného krále a nabídne ji šanci na záchranu. Dívka se musí utkat s ostatními protivníky a zvítězit nad nimi. Souhlasí. Co jiného jí taky zbývá? A tak se z pochmurných dolů dostává do přepychového paláce a nekonečného kolotoče intrik. Podaří se jí zvítězit a získat šanci na nový život?

Skleněný trůn je v Young adult literatuře něčím novým, tak trochu neokoukaným. Spisovatelka si pohrává s myšlenkou hrdinky, nejlepšího assasína, co kdy žil. Zároveň skvěle popisuje dvě naprosto různá prostředí. Šílený a nebezpečý svět té největší spodiny a přepych královského života jenž nám servíruje se vším, co k němu patří. A tak čtenáře spíše než velkolepé bitvy a souboje vrahů čekají monstrózní večírky, které dámskému osazenstvu nabízí možnost vyzkoušet si nejposlednější módu a předsvést okolostojícím pánům svůj šarm. Což je trochu škoda, ale vzhledem k tomu, že tohle není poslední díl, tak čtenáře autorka jistě uspokojí, i co se boje týče.

Postava Caleany je zvláštní. Dává všem jasně najevo svoji nadřeznost a i díky prořízlé puse není bezpečné si s ní zahrávat. To si uvědomují nejenom její soupeři, ale především princ Chaol. Právě on je terčem dívčiných vražedných myšlenek. Další zajímavou a nezapomenutelnou postavou je kapitán Westfall, jenž je tam hlavně proto, aby naši milou vražedkyni umravňoval a svým způsobem ji nastavoval zrcadlo. Je to člověk, který si svůj tah pořádně promyslí než se pro něco rozhodne. Navíc si dokáže bez zvýšení hlasu získat respekt a pozornost od kohokoli. Kdo na vás zapůsobí je postava princezny Nehemii. Tahle dívčina to taky v životě neměla jendoduché a možná právě proto si s Caleanou rozumí a stanou se přítelkyněmi. Nutno podotknout, že dočkáme i většího seznámení s dalšími členy královské rodiny. Přiznám se, že víc než král na mě působila postava královny Eleny. Majestátní, rozhodná, ale zároveň vstřícná a chápající.

Massová si také zahrává s myšlenkou, že kdysi existovala kouzla a s nimi i magické bytosti. Víly, elfové, draci a mnoho dalších. Jenže byli zahnáni, svým způsobem vyhozeni právě královskou rodinou, která veškerou magii zakázala. Spálila všechny knihy zabývající se magií, vyhladila všechny čaroděje….. ale, co když, i přes všechnu jejich snahu kouzla pořád ještě jsou? Právě tahle část se mi moc líbila a říkala jsem si, že je škoda, že jí tam není víc.

Závěr Skleněného trůnu jasně vypovídá o tom, že čtenáře pokračování nemine. Vždyť v podstatě nedostal odpověď na žádnou ze svých otázek a díky tomuhle dílu, jich má naopak ještě víc. Zkrátka a dobře jste dostali jen polevu z lahodně vypadajícího a skvěle chutnajícího dortu.

(Visited 488 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Co se jí dostane pod ruku, to přečte. Literární fanda a začínající grafoman a nerd v sukni. V současnosti pracuje v nakladatelství Epocha.


KOMENTÁŘE