logo

MAGICKÉ POUTO SPOUTÁ A NEPUSTÍ

Aktivní mág Jake Sullivan je zpět. Jeho zařazení zní Zvedák, nebo korektněji řečeno Gravitační usměrňovák. Zvedáci jsou svalnatí chlápci a panuje nespravedlivě rozšířené dogma, že to jsou hlupáci. Zvedáci – hlupáci. Jake Sullivan byl v předešlém dílu trestancem s pověstí násilníka a  svého času působil i jako soukromý lovec odměn. Posléze byl naverbován Black Jackem Pershingem do tajné Grimnoirské společnosti. Pravdou je, že Jake je čestný muž, obávaný válečník a vzdělanec. Protivník, který ho kdy podcenil, již poznal pravou tvář a původ Magie. Převozník mrtvých Charón ví o čem je řeč. Není to vyhlídka na pěknou plavbu.

Spolu s Jakem se vrací i šedooká dívka Faye a kompletní Grimnoirská společnost chránící nejen magicky nadané jedince. Grimnoirští rytíři stáli doteď  hrdě nepřátelům čelem a na množství nehleděli. Pokud ovšem nepočítám podpúrné užití Magie na všech stranách konfliktu. Inu pokrok nezastavíš. Bojovníci Impéria (Japonsko) utrpěli citelné ztráty, mění taktiku a rozptylují své síly. Tentokrát však přichází mnohem větší a podlejší nebezpečí. Nepřítel číhá v jejich řadách, vlastní zemi a připravuje falešné obvinění. Na rytíře Grimnoiru a tím pádem všechny Aktivní je chystána operace pod cizí vlajkou. Obětí falešné vlajky se má stát civilní obyvatelstvo. Záměr spiklenců je jasný – obrátit veřejné mínění, ukázat prstem na Aktivní jedince, tyto spoutat, ocejchovat a ovládnout. Prostí lidé budou ještě prstíkem škrábat, prosit a sami volat po omezení občanských svobod, jen aby je někdo ochránil. To je dávný sen všech manipulátorů a spiklenců prahnoucích po Moci. Občas se však chybička vloudí i do těch nejdokonalejších plánů a příležitostně se probudí k životu temné krvelačné zlo. Jindy zazvoní telefon ze záhrobí a mrtvý muž promluví…

Americký spisovatel Larry Correia (1977) nás opět zavádí do alternativního světa, kdy se v průběhu devatenáctého století objevila takzvaná Moc. Možná z nepochopení její podstaty se začala nazývat magie a těm, kteří jí byli požehnáni, mágové. Příběh knihy se datuje do třicátých let dvacátého století. Je tedy zřejmé, že historie, tak jak ji známe z učebnic dějepisu, se začala razantně rozcházet, asi jako přesné atomové a sluneční hodiny v noci. Nejprve pomalu, pozvolna a později přímo geometrickou posloupností. V recenzi na první díl Grimnoirské kroniky jsem použil přirovnání k  takzvanému efektu motýlího křídla. Troufám si tvrdit, že tento příměr je všeříkající.

Román Magické pouto nabídne čtenáři pohled na skutečně žijící osobnosti (Roosevelt, Hoover) v naší minulosti, které byly zasazeny do zástupného světa magické Moci. Tím, že byl narušen status quo naší reality se změnily dějiny a také osudy význačných jedinců. Například německý nacistický politik Adolf Hitler dostal celé hejno kovových sršní od popravčí čety. Nicméně dějiny se cyklicky opakují a šeré zlo, jež přesahuje hranice našeho vesmíru si osedlá jiné prominentní postavy. Změny v daném okamžiku  samozřejmě nejcitelněji postihují obyčejné lidi. Tak už to chodí co svět světem stojí. Ať  ten náš, či  paralelní.

Romanopisec Larry Correia si hraje s osudy lidí podobně, jako všemocný Bůh a v tomto ohledu je velice, ale opravdu velice inovativní. Snad o to více mne mrzí, že se drží zaběhnutých amerických klišé v pohledu na jiné kontinenty, státy a národy. Vlastně jenom papouškuje hloupé americké bijáky stylem – zlé studené Japonsko, odpudivé Německo a ohavní barbarští Sověti. Chtějí nás pouze pokořit a ovládat všechny svobodomyslné demokraty. Zcela subjektivně musím podotknout, že jsem poslední dobou na podobné žvásty dosti háklivý a lituji člověka, který nechápe, že díky geopolitice USA se svět v kravskou prdel obrátil. Myslím si, že po flámu dlouhém sedmdesát let se  Spojeným státům dostavuje pořádné kocoviny. Náramná to ironie. V literárním výkonu spisovatele je patrné, že obrovská hromada dolarů investovaná do Pentagonské propagandy nese své zkažené ovoce. Abych nebyl úplně nespravedlivý, je faktem, že Larry Correia podrobuje kapitalismus, bankéře, politiky, novináře a jiné manipulátory přímo zdrcující kritice. Kdyby autor netrpěl předsudky vůči jiným etnikům, dal bych si jeho spis na čestné místo v knihovně, hned vedle Marxova Kapitálu.

Možná jste po předešlých odstavcích nabyli zdání, že je román velice nudný a suchopárně politický. Tak to ani náhodou! Pokud bych se měl držet tradičních klišé uváděných v recenzích, asi bych si vystačil s provařenou hláškou – je to akční jízda. Dokonce jsem slyšel i přirovnání k zboštěnému Jiřímu Kulhánkovi. Rozhodně nic z toho, pokud jde o mne. Osobně bych autora   porovnal s dalším americkým autorem sci – fi a fantasy Harry Turtledovem (1949), jenž  získal Sidewise Award v letech  1995 – 1996 za romány alternativní historie The Great War. Tuším, že toto srovnání obou spisovatelů mi leželo v hlavě už od prvního dílu  Grimnoirské kronikyDrsná magie.

Tak snad abych dostál onomu klišé, ano, je to akční jízda. Román je akční dynamický nářez, který je prokládán podobně, jako masový nářez kousky historie a okořeněn citáty. Vše je dávkováno ve správné formě a množství. Chuť je vyvážená a sem tam ucítíte pach čerstvé měděné krve. Osobně velice oceňuji pasáže, kdy autor přímo, či nepřímo naráží na známé dějinné kontexty v naší realitě a převrací je v paralelním světě za zrcadlem. V těchto úryvcích lze rozeznat záblesk génia. Analogie jsou pro mne naprosto dokonalé a nemohl jsem se četby nabažit. Jako správný vlastenec jsem si předl u narážky na jednoho českého, magicky nadaného Analytika, který vymyslel slovo robot.

Po celou dobu četby jsem se pověrčivě obával toho, že obsah knihy je tak báječný, že to nemůže být pravda. Má předtucha se naplnila u velkého finále, jež je otcem – matkou, alfou a omegou všech amerických klišé. Rád bych napsal více a vysvětli, ale to bych se dopustil spoilerování. Jestliže jste viděli některý z výpravných hollywoodských filmů, jež sází především na akční vizuální efekty, asi nebudete moc překvapeni. Bůh žehnej Americe bere knize jednu tlapku téměř v cíli. Škoda. Méně klišé, méně předsudků, méně amerického nacionalismu a bude Larryho dílo i pro českého čtenáře brilantní.  Bůh žehnej Larrymu.

Knihu Magické pouto, která je součástí série Grimnoirské kroniky vydalo nakladatelství FANTOM Print v roce 2015. Následovat bude kniha Warbound (český název bude upřesněn). První díl již vyšel a jmenuje se Drsná magie. Poutavou obálku namaloval Petr Willert. Překlad obstaral Jakub Mařík.

(Visited 133 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Redaktor. Knihomol a komiksový nadšenec. Svého času i aktivní kreslíř, dnes na autorské dovolené. Fascinuje ho vesmír, astronomie a starobylé civilizace. Při cestách za megalitickou minulostí naplno propadá potápění a z toho plyne záliba v podvodní fotografii. Má názory, které se často rozchází s hlavním proudem, rád přemýšlí o podstatě a jde k jádru věci.


KOMENTÁŘE