logo

DRSNÁ MAGIE

Představte si svět, který se odvíjí přesně podle časové přímky z učebnic dějepisu, až do určitého výseku. V jistém bodě se cosi přihodí, změní to pomalu a posléze nenávratně dějiny tak, jak je známe z historických knih. Události jsou menšího rázu a jsou podceňovány. Potom nabírají na obrátkách a spádu, jako nezadržitelná lavina a definitivně přepisují nám známou historii podle tzv. efektu motýlího křídla.

V tomto případě již mluvíme o alternativní historii. Jistě, už to tu bylo mockrát. Co kdyby někdo zabil Hitlera? Co kdyby Edvard Beneš vydal rozkazy k obraně Československa? Co kdyby se nakonec ukázalo, že zlo nejde zastavit pouze zneškodněním jedné zásadní osoby, ale že zlo se cyklicky vrací a vybírá si svou krvavou daň. Téma sci–fi příběhů, kde může čin jednotlivce, nebo určitá náhoda  změnit historii je nevyčerpatelnou studnicí nápadů a paradoxů z nich plynoucích. Podívejme se, jak látku zpracoval Aktivní americký spisovatel Larry Correia (1977).

V alternativním světě se v průběhu devatenáctého století objevila takzvaná Moc. Snad z nepochopení její podstaty se začala nazývat magie a těm, kterým byla nadělena mágové. Lidé se tak dělí na Pasivní a Aktivní. Aktivní se stalo ustáleným označením pro lidi ovládající vědomě své schopnosti. Jsou to jedinci, kteří se dokáží přímo napojit na Moc a tuto ovládat. Panuje přesvědčení, že Aktivní mohou vládnout pouze jedním druhem Moci. Aktivní se dělí na Analytiky, Bouchače, Cestovatele, Hybatele, Lékaře a podle abecedy dojdu, až ke Zvedákům, přičemž každé pojmenování odráží přímo danou schopnost. Cestovatel se dokáže teleportovat a například Čtenář není spřízněn s knihomolem, ale dokáže číst cizí myšlenky. Celkem se v knize objevuje několik desítek  Aktivních vlastností. Někomu by paranormální vlastnosti mohli evokovat populární X – Meny. Osobně bych se přidržel oné Moci, či magie, neboť podstata nadpřirozena je jiná, než speciální gen nazvaný gen X, kterým se komiksoví mutanti odlišují od obyčejných lidí. Zůstaňme u magie, bude to přiléhavější označení.

Hlavní hrdina knihy se jmenuje  Jake Sullivan a patří do kasty Aktivních mágů. Jeho pracovní zařazení by znělo Zvedák, nebo také Gravitační usměrňovák. Převážně to jsou mohutní chlapi a panuje všeobecné přesvědčení, že jsou tupci. Jake stereotypního názoru náležitě využívá a soupeře často vyvádí z onoho navyklého vzorce.  Jake Sullivan je veterán z Velké války a má  pevný smysl pro čest, povinnost a spravedlnost. Chvályhodné vlastnosti mu nebývale komplikují život a on se díky své povaze octne ve vězení. Jak se říká, cesta do pekla je dlážděná dobrými úmysly. Federální vláda mu zařídí podmínečného propuštění a je naverbován k zatýkání stejně magicky nadaných zločinců a vrahů. Jake působil svého času i jako soukromý lovec odměn a lze ho strčit do škatulky detektiv ze staré školy. Přirovnání zní jako klišé, ale čtenář, který ho pozná blíže bude muset uznat, že jenom při vyslovení jeho jména škrábe v krku. Tak je drsný.

Jake je zabiják, ale ne vrah. Vypadá to na klasický protimluv, nicméně Zvedák je přesvědčen, že stojí na správné straně a jeho činy jsou tak obhajitelné. Není to nakonec argument všech pomatenců a zaslepených vraždících fanatiků? Rozhodně je. Čtenář se musí rozhodnout sám, podle svého morálního vědomí, jak se věci mají s Jakem Sullivanem. Já jsem přesvědčen, že je hrdinou, protože dokázal obhájit každý zlořečený čin. Hranice mezi vrahem a hrdinou je někdy opravdu nepatrně tenká. Misky vah se tak často převažují i podle vykladačů historie. Spravedlnost je znázorňována se zavázanýma očima, protože nemá brát ohled na to, kdo před ní stojí. Bohužel, díky tomu často trpí slepotou.

Autor městské fantasy Larry Correia stvořil uvěřitelný svět třicátých let dvacátého století. Děj knihy se odehrává převážně v alternativní Americe té doby. Oblohu AH včerejška křižují mega obří  vzducholodě, jako vystřižené z pulpové sci -fi a díky nim se ve vzduchu i na zemi odehrávají epochální souboje. Prozatím se jedná o menší duely, ale málo kdo pochybuje, že je na spadnutí světová válka. V knize potkáme osoby jak fiktivní, tak i postavy z učebnic dějepisu. Alternativní svět představí čtenáři prohnilé zkorumpované politiky, ale také čestné lidi. Poznáme nechutně bohaté osoby, které podporují války. Oprava. Podporují obě strany válečného konfliktu, nebo všechny fronty války a vydělávají tak dvojnásobně, či několikanásobně. Přestože to jsou morální zrůdy, tak se na sebe dokáží podívat do zrcadla. Fanoušek mafiánského žánru narazí v knize na gangstery, kteří postavili svůj vliv na prohibici. Možná vás napadne, že to není vlastně žádná urban fantasy, ale další verze amerického kabaretu. No, skoro, téměř, ale čtenář by neměl zapomenout na záhadnou Moc a magii. Moc dostane absolutně jiný rozměr v souvislosti s Albertem  Einsteinem. Celkem neznalý jedinec dokáže položit rovnítko mezi toto jméno a slovo génius. Jasně, to víme a známe všichni. Zatleskejme si E = mc2.

Drsná magie ovšem zmiňuje Einsteina zcela okrajově a to formou rozličných citátů. Důležitá je pro příběh knihy postava nedoceněného srbského génia, fyzika a vynálezce Nikola Tesly. Osobně mne Teslův pohnutý život fascinuje a skutky, které jsou označovány za konspirační teorie mi nedávají spát. Události popisované v knize nejsou ani fikcí… např. Tunguzská katastrofa, Mírový paprsek, nebo bezdrátová distribuce elektřiny. Realitou je, že ve spojitosti s Nikolou Teslou se 11. června 1934 na čelní straně New York Times objevil titulek „Tesla ve věku 78 let odhaluje nové paprsky smrti.“ Nová superzbraň měla pracovat na principu koncentrovaného svazku nabitých částic. Stejně jako v knize Drsná magie… Tesla bytostně válku nenáviděl a chtěl pomocí své zbraně zamezit provždy válkám. Podobné téma zpracoval mimochodem i český spisovatel J. M. Troska.  Po Teslově smrti zabrala jeho archiv FBI pro  americkou vládu. Traduje se, že určité později zkonstruované vojenské zbraně byly založeny na Teslových vynálezech. Špitá se, že Tesla před svou smrtí poslal všem světovým velmocem plány své zbraně. Tehdejší Sovětský svaz mu údajně na základě jeho plánů poukázal štědrou finanční sumu. Na každém šprochu pravdy trochu, někdy i celá…

Drsná magie zaujme poutavou obálkou, jejímž autorem je Petr Willert. Podle mého skromného  mínění je to druh obálky, jež dokáže knihu prodávat. V souvislosti s kresbou mne zaujalo   Poděkování talentovaným umělcům za vnitřní ilustrace. Pokud jde o mne, tak jsem žádné vnitřní ilustrace nenalezl. Asi nějaký druh magie.

Osobně se hluboce zajímám o historii, tak jsem se v příběhu pohyboval jako ryba ve vodě a troufám si tvrdit, že jsem téměř nepotřeboval ediční poznámky. Četba knihy byla jako vklouznout do prošlapaných pantoflí a vytahaného županu. Jednoduše, nečekaná pohoda alternativního cestovatele v čase z pohodlí domova. Děj knihy je bohatý na akci, cynické poznámky, má spád a předně – nápad. Jsem člověk, který je přímo háklivý na pozměňování dějin podle aktuálního politického zadání. Pokud je ovšem kniha náležitě označena kam patří, tak se rád nechám balamutit a klamat. Drsná magie ke mně doputovala ve stylu trojského koně(Karel bude vědět) a jak už to tak bývá, věci které nečekáte vás nejvíce zasáhnou. Kniha má na své straně moment překvapení a hlavně konspirační teorie s Nikolou Teslou. Abych to nějak shrnul, je to šálek mé kávy a druh literatury, u které si odpočinu.

Knihu Drsná magie vydalo nakladatelství FANTOM Print v roce 2015. Bude následovat Magické pouto, které je součástí série Grimnoirské kroniky.

(Visited 169 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Redaktor. Knihomol a komiksový nadšenec. Svého času i aktivní kreslíř, dnes na autorské dovolené. Fascinuje ho vesmír, astronomie a starobylé civilizace. Při cestách za megalitickou minulostí naplno propadá potápění a z toho plyne záliba v podvodní fotografii. Má názory, které se často rozchází s hlavním proudem, rád přemýšlí o podstatě a jde k jádru věci.


KOMENTÁŘE