logo

EE SUSAN A SVĚT POTÉ

Dystopie, žánr o němž je slyšet čím dál víc a díky tomu se na český knižní trh dostávají díla s tématikou různých konců světa. V tomhle případě spisovatelka zabrousila do mytologie a pohrála si s myšlenkou, co by se stalo, kdyby na svět sestoupili archandělé. Tentokrát se čtenáři dostává do rukou již druhý díl, který nás zavádí do světa, v němž mýty ožívají a ohrožují poslední přeživší.

Hlavní hrdinkou je Perryn Youngová, dívka, která má na svých bedrech mnohem víc než by normální slečna v jejím věku byla schopná unést. Zároveň jako jedna z mála dokáže přežít v drsném světě plném oživlých mytologických bytostí a dokonce se s nimi i spřátelí. Zároveň se musí postarat o nemocnou matku a mladší sestřičku, jež je uvězněná na vozíčku. Aby toho nebylo málo, tak přišla o přítele Raffiho (archanděl Rafael), tedy alespoň si to myslí. Jenže on je mezitím na druhém konci světa a snaží se získat zpátky svá křídla. Perryn se přidá ke skupině lidí, kteří bojují proti nebezpečným archandělům a snaží se odrazit jejich útoky. Je zajímavé, že hlavní úlohu sehraje mladinká Paige, která je v ohrožení díky uvěznění v archandělské laboratoři a díky tomu dojde dost nečekané proměny. A jak známo strach známa je neuvěřitelnou hnací silou, a tak se Perryn bude muset vydat svou mladší sestřičku zachránit a zároveň uklidnit vyděšené lidstvo. Podaří se jí nemožné a zabrání další blížící se katastrofě?

Svět poté je zvláštním mixem dystopických a mytologických prvků. Spisovatelka věrně zobrazila andělské bytosti, ale zároveň jim dodala nový, možná jakoby lidštější vzhled, Bylo zajímavé sledovat strach lidí, když zjistili, že to, v co věřili, existuje. Navíc se tu opět nádherně prokázal ten davový strach, jenž z davu dokáže učinit nebezpečné zvíře s mnoha hlavami.

Susan má skvěle propracované dialogy mezi jednotlivými postavami. Především mezi Rafaelem a Perryn. Konkrétně tahle dvojka dodává příběhu tu vtipnější část a čtenáři vykouzlí nejednou úsměv ve tváři. Co hodně zaujme je i proměna malé Paige. Jde vidět, že u téhle hrdinky si spisovatelka hodně vyhrála a nebála se zajít do extrémů.

Za to u Perryn máte od počátku jasno. Jde o silnou ženskou hrdinku. Hodně velkým kladem je to, že dokáže bojovat a i přes svůj věk je silnější než normální dospělý člověk. A co víc, nefňuká. Občas u některých jiných postav mám chuť je proplesknout. Ono někdy je to zajímavé, když hrdina přemýšlí, proč zrovna on je tím vyvolený, ale jindy mu máte po sto padesáté stránce chuť vrazit tu kudlu do zad sami a ušetřit tak nejenom sebe, ale i jeho nepřátelé. V tomhle případě ne. Perryn má jasno, ví, co chce a proč to chce a svým způsobem si svoji roli zachránkyně světa užívá.

Zároveň je Svět poté i sondou do toho, jak by politika vypadala, kdyby k tomuhle došlo. Což mě fascinovalo. Vždyť jde o řekněme žánr pro mladší čtenáře, ale v tomhle případě to nevadí. Konkrétně tahle část, kdy Susan ukazuje i politické dění dodávala knížce na uvěřitelnosti. Zároveň se nebála nejedny akční scény, kdy naplno projevila svoji fantazii, a vy jste si přišli, jako kdybyste byli přímo na místě. Zajímavou částí je také vývoj vztahu Raffaela a Perryn, který je pozvolný. Hned na to nevlítnou, ale krouží okolo sebe, poznávají se.

Vyprávění pohrávajících si s mytologickými okřídlenými bytostmi tu bylo již mnoho, ale Svět poté je trochu oddechovějším, ale přesto zajímavým čtením, které vás dokáže vtáhnout do svého světa neuvěřitelnou rychlostí a propustí vás až na samém konci. Knihu vydalo nakladatelství Motto.

(Visited 62 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Co se jí dostane pod ruku, to přečte. Literární fanda a začínající grafoman a nerd v sukni. V současnosti pracuje v nakladatelství Epocha.


KOMENTÁŘE