logo

VERONICA ROTHOVÁ: ČTYŘKA – DIVERGENTNÍ POVÍDKY

Divergence, Rezistence a Aliance. Málokdo už dnes nezná tuto dystopii, která se dočkala také filmového zpracování. A aby se nám nestýskalo po charismatickém hrdinovi, jemuž podlehne i samotná Tris, připravila nám spisovatelka čtyři povídky mapující jeho osudy před událostmi celé trilogie. Jde o povídky „Syn“, „Zrádce“, „Nováček“ a „Přeběhlík“. Tobias, nejoblíbenější postava celé trilogie. Jsou zde samozřejmě i další, ale právě on většinu čtenářek (pánové prominou, ale většinou jde vesměs o dámské čtenářstvo) fascinuje ze všech nejvíc. Člověk věrný, přitažlivý, stojí si za svým a jde za svými ideály i přesto, že ho to může stát život. Možná právě proto se dočkal samostatných povídek, které čtenáři odhalují ty části, jež byly v hlavní trilogii pouze naznačeny. Povídky jdou tak, jak se vyvíjel Tobiasův život.

Za nejdrsnější považuji tu, kdy se musel potýkat s násilnostmi a utlačováním ze strany svého otce. Proto je hned od počátku čtenáři jasné, jak se jeho favorit při Obřadu volby rozhodne. Jeho otec měl své zásady a po svém synovi chtěl, aby je dodržoval i on. A nebál se přitom sáhnout po pásku a tvrdě svého syna potrestat. Nejednou jste si při čtení říkali, co za cvoka to může být, že takhle svého potomka týrá. Dalším mezníkem v jeho životě jsou chvíle, které trávil výcvikem v Neohroženosti. Tedy jeho začátky, seznamování se s novým životem a pravidly. Docela mě překvapilo, že autorka nezapomněla ani na ty části, které se věnovaly jeho vztahu s Tris. A to hodně potěšilo. Což je v podstatě vykresleno až v posledních třech krátkých povídkách, které nás zavádí do chvíle, kdy se prvně potkal s Tris.

Kniha je určena především těm, kteří znají původní trilogii. Hodně se v ní odkazuje na události v Divergenci, takže nečtenář některé situace nemusí pochopit. Je zajímavé znova číst stejné situace, vyprávěné však z jiného pohledu. Je vidět, že právě Tobias autorce učaroval ze všech nejvíc, poněvadž si na něm dala hodně záležet.

Jde o příběhy, které známe. Musíme si však uvědomit, pro koho je Čtyřka – Divergentní povídky určená. Pro čtenáře původní trilogie. Mají dokreslit a lépe dovysvětlit pocity Tobiase. Ale především pohnutky, které ho vedly ke všem jeho činům.

(Visited 188 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Co se jí dostane pod ruku, to přečte. Literární fanda a začínající grafoman a nerd v sukni. V současnosti pracuje v nakladatelství Epocha.


KOMENTÁŘE