logo

VÍTEJTE NA NOČNÍ STRANĚ

John Taylor jako detektiv, který má dar nalézat cokoliv, co jeho klient požaduje. Svou schopnost vypiloval do dokonalosti a tím spíš, když žije na Noční straně Londýna, což je čtvereční míle pekla uprostřed města, kde jsou vždycky tři hodiny po půlnoci. Zde se můžete setkat s mýty, netvory a bohy, podívíny, vyvrhely společnosti. Dokonce i s naprostými psychopaty. Noční strana přináší dobrodružství a rozkoše, o kterých se vám ani nesnilo. A Simon R. Green nám tento svět podává na talíři absurdity, kdy si místy říkáte, že to snad není možné. Kde se v něm tolik nápadů bere?

Jsou knižní série, které nikdy nekončí, ale místy máte pocit, že konec by jím již „konečně“ slušel. Simon R. Green je autor, který žije v neskutečné fantazii, svým poetickým vykreslením příběhu vás dokáže vtáhnout do příběhu a naservírovat neskutečně uvolněnou jízdu jeho světy a vesmíry, kde se může dít opravdu všechno. A to doslova. Jeho příběhy neznají mezí a častokrát korespondují s veselou hravostí a naprosto strhující atmosférou. Tedy alespoň to tak bývalo.

V prvním svazku Něco z Noční strany se seznamujeme se soukromým detektivem Johnem Taylorem, který je expertem na nalézání ztracených věcí. V klasickém Londýnském prostředí strádá s kšefty, avšak přijde jeden, který jej donutí vrátit se na Noční stranu. Místo, které k smrti nenávidí. Místo, kde se narodil svému otci a matce. Přes počáteční omáčku se velice rychle přemístí do jemu známých míst hledat dceru významné a bohaté Joanny Barrettové. A právě tady začíná příběh, který se v následujících svazcích rozvine v neskutečně poutavou fantazii. Noční stranu jsem si zamiloval.

Je předem jasné, že impulsem k podobnému typu městské fantasy se autor nechal inspirovat v Nikdykde od Neila Gaimana. Podlondýn vystřídala Noční strana, pekelné Las Vegas uprostřed anglické metropole, avšak podmanivé prostředí tohoto mýtického místa poutá čtenáře ke všemu, co se zde dá uskutečnit. Každý svazek představí jeden „případ“ Johna Taylora, avšak nenechte se mýlit, není to jen pouhopouhá detektivka. Vlastně je, trochu divná, ale tak nějak jinak než si myslíte. Taylorova práce přináší zábavná dobrodružství a případy, které si na sebe nabalí, nejsou jen tak ledajaké. Má najít například Nesvatý grál, pohár, ze kterého pil při poslední večeře páně Jidáš, významnou divu nazývanou Slavík, pravdu o původu Noční strany, důkaz o existenci posmrtného života či bájný meč Excalibur.

Příběhy jsou svěle vykresleny a v každém z nich se seznámíme s novými postavami a zvlášnostmi. V srdci Noční strany se nachází hospoda U Podivínů, která je nejstarší hospodou na světě. Vedena bručounem Alexem Morriseyem a pod kterou je pohřben samotný velký kouzelník Merlin. Prožijeme bitvu mezi anděly a démony, budeme cestovat časem a poznáme nájemné lovce i lásku. Po celou dobu se tak odkrývá jedna část měst za druhou a utváří tak neskutečný pohled na celek a na celou oblast. Hlavní doménou je příběhová linie, kdy se postupně odkrývá kdo nebo co je Johnova matka, protože když to zjistil jeho otec, tak se upil k smrti. Příběh o Taylorově matce se táhne zhruba sedmičkou dílů a i poté se objevují následky. Osobně dvojici knih Cesty, po kterých jsme se nevydali a Ostřejší, než hadí zub považuji za to nejlepší, co se v sérii najít dá.

Když jsem se k Noční straně jako sérii před léty dostal, venku byly asi tři díly a já si knih opravdu užíval. Zhruba dvě až třistastránková záležitost každého svazku kapesního formátu mi tehdy vyplňovala každou volnou chvíli a já se nemohl dočkat dalších dílů. Bohužel jak jsem již zmíňoval dříve, dvanáct dílů, kdy se celá série ukončuje, se zdá trochu moc. Bohužel v posledních knihách se zdá, že autor příběhy již trochu tahá z paty a pohled na celek se tak, ve finále, snižuje. Autor se sice stále drží svého standardu, kdy má obrovský talent popisování prostředí a charakteristiky postav, avšak po dějové stránce se poslední díly zdají býti trochu plytké. Důvodem bude nejspíše taky fakt, že Simon R. Green rozjel několik podobných knižních sérií a začal jednotlivé knihy chrlit jako na běžícím pásu. Škoda.

Díly v sérii:

Něco z Noční strany
Agenti světla a temnoty
Nářek slavíka
Kouzlo města
Cesty, po kterých jsme se nevydali
Ostřejší než hadí zub
Učiněné peklo
Nepřirozený slídil
Prostě jen další Soudný den
Hodný, zlý a nevyzpytatelný
Rytíř perného dne
Nevěsta byla v černé kůži

Přes to všechno si myslím, že kdo Noční stranu nezná, může v této odpočinkové sérii najiít zalíbení. Fanoušci městské fantasy nebo Gaimanova Nikdykde by si příbehy Johna Taylora měli přečíst už jen z principu. Hodnocení, které níže dávám, je bráno jako celek, za celou sérii, která by klidně jednou mohla vyjít jako nějaký Omnibus.

(Visited 211 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Admin a zástupce. Administrátor, redaktor, občasný pisálek povídek, osina v zadku všech idiotů, ale jinak kamarád všech, s kterými si má co říct. Filmový nadšenec, hráč her všeho druhu, čtenář knih s fantazií a poslední dobou komiksový dobyvatel.V současné době píše svůj první román.


KOMENTÁŘE