logo

SOMAN CHAINANI – ŠKOLA DOBRA A ZLA

Pohádky. Svět nádherný a natolik fascinující, že nám nejednou v děství dovolil zapomenout na reálný život. Jenže, co se stane, když vysněný svět ožije a vy se stanete jeho součástí? Právě to se stane Sofii, krásné dívce, tak dokonalé, že by klidně mohla být princeznou. Ona sama je o tom přesvědčená a netouží po ničem jiném, než aby ji unesl Školník. Za to Agáta, naprostý opak Sofie, si žije svůj život a v tohle vůbec nevěří. Přesto se jednoho dne stane, že obě jsou uneseny z jejich rodného městečka Gavaldon do Školy dobra a zla. Jenže nic není takové, jak si obě představovaly a jsou vrženy do reality, která se ani jedné nelíbí. Jakmile se ocitnou ve škole, kde pohádky ožívají, tak Agáta netouží po ničem jiném, než se dostat zpátky domů a Sofie zase získat své právoplatné místo. Je totiž přesvědčená, že se Školník spletl. Že ona nemůže být tou zlou. Po čase však obě zjistí, že nic nepůjde tak jednoduše, jak si naplánovaly.

Spisovatel Soman Chainani pojal klasické pohádky hodně netradičním způsobem a vytvořil tak zvláštní příběh plný nečekaných překvapení. A že je jich tu víc než dost. V první řadě je příběh vyprávěný ze dvou pohledů. Jeden se odehrává ve škole dobra, kde je Agáta, a druhý ve škole zla, kde je Sofie. Díky tomu máme možnost nahlédnout do obou světů. Dozvídáme se, jak to chodí na obou kolejích, a jak moc jsou rozdílné jejich zvyky. Přiznám se, že obě strany mi v tomto díle přišly bláznivé a ani v jedné bych nechtěla být. Každá má svá pro a proti. Dokonce i zlo je svým způsobem fascinující.

Nicméně autor nadnesl zajímavou myšlenku toho, jak se taková princezna vyvíjela. Kde se vzala, jaká byla její minulost, ale hlavně, čím vším si musela projít. U dobra mi některé hodiny přišly šílené, stejně tak i u zla. Ale musíte brát příběh s nadsázkou a lehkou ironií. Je tu především pro pobavení těch menších. Myslím si však, že jej mohou číst i dospělí. Záleží však na povaze jednotlivce, poněvadž ne všechno sedne všem a u knížek to platí dvojnásob.

V první řadě se seznamujeme s profesory a žáky v obou školách a jen užasle sledujeme, jak moc jsou rozdílní. Z profesorů na straně dobra zaujme například Pollux, princezna Uma….ze samotných princezen nejvíc vyčnívá Agáta. Ostatní jsou tam jako doplněk, ale přesto víte, že své místo v příběhu mají. Na straně zla se do popředí dostává profesor Mužák. Tohohle obluďáka mít za profesora, tak se jdu dobrovolně odstřelit. Z žáků zase Hestera, jež ze všeho nejvíc připomíná zlou a pomlouvačnou potvoru na jakékoliv střední škole.

Samotný příběh je čtivý, kouzelný a chytlavý. Přestože se jedná o pořádnou bichli, tak knížku zvládnete rychle. Jediné, co trochu drhne, je začátek. Jelikož než se autor dostane dál, chvíli to trvá, a vy se tak trochu nudíte. Škola dobra a zla má také svůj humor, který vytvoří nejednu hlášku a vy se pak musíte smát. Spisovatel Chainani pojal své pohádky jinak než bylo dosud obvyklé a dokázal, že ne všechny mají šťastný konec. Zároveň do nich dokázal vložit poučení, která by se dětem měla odmalička připomínat. Tudíž se tu s nimi setkají nenásilnou formou. Co knížku ještě ozvláštňuje, jsou ilustrace od Iacopa Bruna, malíře italského původu. Přestože jde o autorovu prvotinu, tak nám Soman představil chytlavý a čtivý nápad, který čtenáři otevřel tak trochu novátorský pohled na pohádky.

(Visited 342 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Co se jí dostane pod ruku, to přečte. Literární fanda a začínající grafoman a nerd v sukni. V současnosti pracuje v nakladatelství Epocha.


KOMENTÁŘE