logo

KERSTIN GIEROVÁ: PRVNÍ STŘÍBRNÁ KNIHA SNŮ

Kierstin Gierová se u nás proslavila trilogií Drahokamy. Nyní do českých luhů a hájů vtrhává její nové dílo První stříbrná kniha snů. Vzhledem k tomu, že cestování časem již ve své tvorbě využila, tak se rozhodla zabrousit do říše snů.

Stěhování. Kdo by jej neznal. Právě hrdinky této knížky jsou s ním obeznámeny víc než dobře. Jedná se o sourozence, sestry Liv a Miu Silverovy. Společně s nimi se do neustálého pendlování dostává i chůva Bettie. Jejich máti je totiž literární vědkyně, která musí každoročně měnit své pracoviště. Nyní zabrousí do Londýna.

Mají plán, mají krásný charakteristický londýnský domeček, ale nakonec se musí sestěhovat k matčinýmu příteli. To by nebylo to nejhorší, ale on bydlí v rušném centru tohoto města. Jako bonus navíc tím dostanou nevlastní sourozence mužského pohlaví. Liv se navíc začnou zdát sny, které ona sama nedokáže správně rozluštit a matou jí. Objevují se v nich tváře spolužáků, které ani nezná. Vzhledem k její zvídavé povaze se rozhodne zjistit, co sny znamenají. Jenže netuší, že to ji zavede do nebezpečí mnohem většího než se na první pohled může zdát.

Sny jakéhokoliv druhu. Kdo by je neznal. Každý z nás měl někdy divokou noční můru, anebo snil o krásné a klidné dovolené či prožíval milostné pletky. Právě tahle knížka se touto problematikou zabývá víc než dost. Dokonce si hlavní hrdinka vede jakýsi snář. Velkým kladem příběhu je samotná postava Liv, která je věku patnácti let. Je sympatická, zvědavá a nebojí se zkoušet nové věci. Zároveň se umí se vším po svém způsobu poprat. Tudíž nikoho nepřekvapí, když se čtenář dozví, že Liv ovládá Kung-fu.

Krom Liv a její sestry, oněch kluků se tu ještě objeví záhadná postava Secrecy, která má blog pod názvem Třesky plesky. Nevím proč, ale čtenář v ní vidí postavu Super drbny. Na jejím blogu se totiž velmi pravidelně objevují drby o lidech ze školy Frognal Academy.

Spisovatelka nezapomíná ani na mužské hrdiny. Je zajímavé sledovat postupné odhalování oněch čtyř kluků. Patří sem Arthur, podle dívčího osazenstva nejkrásnější kluk na škole. Jasper, který se za každé situace snaží být vtipný. Někdy tím až leze na nervy a nejenom hrdinům příběhu. Grayson a jeho věčný strach z toho, co se děje. A nejlepší nakonec Henry. Tentokrát dostaneme rovnou čtyři. Tajemní, temní a krásní. Někdy při tomhle spojení mohou vstávat vlasy hrůzou na hlavně, poněvadž čtenář si vybaví červenou knihovnu, ale v tomhle případě se toho nemusí bát. Zároveň se snaží udržet tempo, které nasadila v trilogii Drahokamy. Je to svižné, příjemné čtení s lehkým nádechem tajemna. Co příběh hodně táhne, jsou hlášky vyskytující se na téměř každé stránce.

Co je nepřehlednutelné, je spisovatelčin humor, tudíž se čtenář přistihne přitom, jak se směje zobrazeným situacím a v duchu si je přehrává. Právě nadhled, s jakým je příběh psaný, vás nutí u knížky sedět, dokud neotočíte poslední stránku. Jediným problémem je možná skutečnost, že právě toto nové dobrodružství bude chtě nechtě srovnáváno s trilogií Drahokamy a pár prvků by se tam našlo. Přesto je to natolik zajímavé a chytlavé vyprávění, že stojí za to je číst.

(Visited 436 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Co se jí dostane pod ruku, to přečte. Literární fanda a začínající grafoman a nerd v sukni. V současnosti pracuje v nakladatelství Epocha.


KOMENTÁŘE