logo

Valgar z Valty a síla starých ság

Ságy severského dávnověku  – příběhy dávných králů, hrdinů a křivd. Vyprávějí nám o velkých bitvách a krutých zradách, které se odehrály před více než tisíci lety. Skaldové v nich ve verších zaznamenali rodové linie králů, legendy o hrdinech zmítaných vrtochy bohů i příběhy o kouzelných zbraních. Tyto ságy mají svojí zvláštní atmosféru. Když pomineme specifické aliterované verše, tak se většinou jedná o kruté příběhy snoubené s osudovostí řeckých tragédií, ve kterých nechybí krvavá pomsta servírovaná pěkně za studena. Často se jedná o příběhy, které bychom dnes označili za fantasy. A přesně taková je i Sága Valty. Příběh, který nebyl zapsán na Islandu před devíti staletími Snorrim Sturlusonem, ale vznikl během posledních sedmi letech. Skald, který tuto ságu složil se jmenuje Jean Dufaux.

Jean Dufaux se nevydal cestou přiživování se na známém příběhu a nebo slavném hrdinovi, ale napsal si svůj vlastní příběh. Neklene se přes několik generací, ale popisuje příběh jednoho muže, odehrávající se během jednoho nebo dvou roků. Vyprávění sice začíná klasickou zápletkou zakázané lásky a despotického otce dívky, ale poměrně brzy se vydá po spletitých stezkách ság. Příběh je příjemně komplikovaný, ale logicky drží pohromadě, baví a je napínavý až do úplného konce. Vypráví o boji za lásku a spravedlost. Dojde také na magické bytosti, černou magii i kouzelnou zbraň, ale klíčoví jsou v příběhu lidé a jejich odvaha, čest, touhy a nenávist. Milovníky klasické Eddy jistě potěší parafráze jednoho z výroků Vysokého (Hávamál 77). Někdo si během čtení zase vzpomene Pojídače mrtvých od Michaela Crichtona.

Zajde majetek, zemřou přátelé, ty sám též zemřeš.
Vím jedno jen, co věčně trvá: po mrtvém pověst. 

Hávamál 77

Komiks by nebyl komiksem bez obrázků. Autorem výtvarné stránky je alžírský komiksový kreslíř Mohamed Aouamri. Jeho kresba patří k tomu, čemu osobně říkám evropský fantasy mainstream. Což ale není nijak opovrhující označení. Je to vysoký standard, o jakém se nám tady před nějakou dobou ani nezdálo. Čeští vydavatelé u nás vydávají to nejlepší z evropských komiksů a tak jsme už lehce rozmazlení. Zkrátka Aouamriho kresba je úžasná, a vynikne to hlavně na velkém formátu, ale nijak moc nevybočuje ze stylu kreslířů jako jsou například Joël Parnotte (Mistr meče) a nebo Ralph Meyer (Asgard). Aouamrihho kresba je pěkně dynamická, což oceníte hlavně v častých bitvách a soubojích. Jeho práce s panely je konzervativní a málokdy opouští obdélníkový formát. 

Sága Valty není příběh o vikinzích. Je to pocta ságám severského dávnověku a dobře zachycuje jejich atmosféru. Je to fantasy příběh o krvavých sporech mezi mocnými rody, o lásce, cti, touze a nenávisti. Napínavý příběh a úžasná kresba ve velkém formátu, na kvalitním křídovém papíru a v pevné vazbě. Kniha obsahuje kompletní příběh, který původně vyšel ve třech francouzských albech. Sága Valty je další skvělý komiks z edice ERB (“Ediční Řada Bande dessinée”) od Nakladatelství Josef Vybíral.  

„Nermuť se moudrý!
Lépe jest muži
přítele pomstít
než příliš lkát.
Každý z nás přece
dočká se konce
života v světě.
Ať získá, kdo smí,
věhlas, než skoná;
ten je válečníku,
nežije-li více,
nade vše vzácný.“

Anglosaský epos „Béowulf“

(Visited 731 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Redaktor. Nejen komiksový nadšenec, milovník tvrdé hudby, dobré whisky, piva a fotografování. Jeden z největších autorů českého internetu :)


KOMENTÁŘE