Tomb Raider Archivy – počtvrté a naposled
Když byste se zeptali na Laru Croft před dvěma lety, tak by vám většina lidí odpověděla, že ji znají z videoher a z filmů s Angelinou Jolie. Pár z nich by si možná vzpomnělo, že u nás kdysi dávno, možná, vyšla jakási Medusina maska. Ta už je ale dávno vyprodaná. Český komiksový fanoušek Tomb Raider měl zkrátka smůlu. Dnes už je ale situace diametrálně jiná. Comics Centrum během dvou let vydalo čtyři obří Tomb Raider Archivy. Ty obsahují všechny příběhy, které vyšly u nakladatelství Top Cow v rozmezí let 1999 až 2005. A že jich nebylo málo – dohromady to dělá téměř 1900 stran! Základní řada čítá padesát sešitů a celá se vešla do prvních tří svazků archivů. Čtvrtý a zároveň poslední archiv se věnuje všemu, co vyšlo mimo hlavní řadu. Najdeme zde dvanáctidílnou minisérii “Cesty za dobrodružstvím”, nulté a půlté číslo, a několik samostatných nečíslovaných příběhů. Ač to podle popisu může vypadat jako Tomb Raiderovský “výškrabek” z Top Cow, není tomu tak a některé příběhy čtvrté knihy patří k tomu nejlepšímu, co s Larou Croft vyšlo.
Tomb Raider, to jsou krátké dobrodružné příběhy se silným přesahem do fantasy. Během těch let u Top Cow se na příbězích Lary Croft vystřídala dlouhá řada scenáristů a výtvarníků. Jinak tomu není ani u čtvrté knihy. Snad jen kvalita příběhů i kresby jsou zde rozkolísanější, než jak tomu bylo v předchozích knihách. Tomb Raider si vždy držel vysoký standard kresby a když už za moc nestál příběh, tak se bylo alespoň na co dívat. To už v posledních archivech není pravidlem. Přesto jsou i tady ty horší sešity vyvážené těmi skvělými.
Knihu otevírá příběh s názvem Vše jak má být od scenáristy Jamese Bonnyho a kreslíře Tonyho Daniela. Je to krátká povídka na 10 stranách, která je příjemně nahláškovaná a pěkně nakreslená. Ideální otvírák knihy! Poté ale následují dva příběhy, u kterých bych se rád na chvíli zastavil. Vždy, když se v Tomb Raider řešil nějaký vzácný artefakt, šlo o něco mytologického, anebo o něco zcela smyšleného. To je docela praktické, protože žádný šťoura pak nemůže zpochybňovat stavební kameny příběhu. Tohle dobré pravidlo porušila Fiona Kai Averyová v příběhu Tomb Raider č.0 a výsledkem je blábol o římských legiích ve Švédsku a o hrdém vikingském lidu. Pokud jste si mysleli, že nulté číslo bude úvod k celé základní řadě Tomb Raider, pak jste se spletli. Jednu výtku mám i k jinak pěkné kresbě – Brian Ching by neměl kreslit nasazené brýle. Druhým příběhem, ke kterému mám zásadní výtku je Tomb Raider č. ½. Dan Jurgens nám v něm pomocí flashbacků vypráví o Lařině mládí a o momentu, kdy přišla o všechny své blízké. Kresbu tohoto dílu mají na svědomí Michael Lopez a Eric Basaldua. Některé stránky jsou pěkné, ale některé vypadají jako nepovedený fan art. Panely, které jsou jen zvětšené a rozpixelované výřezy předchozích obrázků jsou docela trapas. To, že se Laře během pár panelů změní oblečení, to už u Tomb Raideru ani nepřekvapí. Příběh s číslem nula a příběh s číslem jedna polovina se zkrátka nepovedly.
Rozsahem knize dominuje dvanáctidílná minisérie Cesty za dobrodružstvím od Fiony Kai Averyové. Pustila se v něm do rozsáhlého příběhu složeného ze zdánlivě nesouvisejících povídek. Některé nápady této minisérie nejsou špatné, ale nejsou dobře využité a finále celého příběhu ztrácí dech během nekonečného putování podsvětím. Výsledná pointa celého příběhu vyšumí bez většího efektu. Na Cestách za dobrodružstvím se podílelo několik výtvarníků a jejich práce na minisérii patří v rámci Tomb Raider spíše k podprůměrným. Za zmínku stojí osmý díl, který je tvořený jen celostránkovými ilustracemi Billyho Tana. Na podobné výtvarné úrovni, jako tato minisérie, je také příběh Škorpionova hůl. Zde se Lara snaží získat artefakt z egyptských vykopávek dříve, než “ti špatní”. Vtipný je kontrast v Lařiných zásadách mezi Cestami za dobrodružstvím a Škorpionovou holí. Zatímto Cesty se nesly v duchu “dala jsem slib, že už nezabiju”, tak v ve Škorpionově holi hned na třetí stránce Lara zcela chladnokrevně střelí dva týpky do hlavy.
Říká se, že závěr patří mistrům a platí to i pro tyto poslední Tomb Raider Archivy. Poslední tři příběhy patří k tomu nejlepšímu, co s Larou Croft vyšlo. Všechny mají dobrý scénář a úžasnou kresbu. Přepadení od Jamese Bonnyho vypráví o nepříjemnosti v muzeu, do kterého Lara přiváží vzácný diamant. Má zábavný scénář, který nezapomněl ani na humor. Autorem kresby je Scott Benefiel a jeho Lara vypadá skvěle. Jeho kresba je konzistentní, dobře pracuje s humorem i s perspektivou, a zábavná je i jeho práce s panely.
Následující příběh se jmenuje Tisící prvá noc. Je dílem autorů, se kterými jsme se setkali už v Cestách za dobrodružstvím – scenáristka Fiona Kai Averyová a výtvarník Billy Tan. Lara se dostane do zajetí démona, který vězní i pohádkovou Šehrezádu, která mu už tisíc let musí, den co den, vykládat své příběhy. A protože Lara nechce sdílet její úděl, rozjíždí se v rámci jednoho z příběhů honba za artefaktem s mocí zlomit démonovu kletbu. Hlavní síla tohoto příběhu nespočívá ve scénáři, ale v jeho výtvarné stránce. Billy Tan tentokrát odložil tužku a vzal do ruky štětec. Malba akvarelem je, po všech těch běžně kreslených sešitech předtím, naprosto ohromující. Panely působí krásně pohádkovým dojmem a dokonale vás vtáhnou do děje. Navíc v tomto příběhu uvidíte vzdušné souboje létajících koberců. Vsadím se, že to jste ještě neviděli…
Závěr knihy a vlastně všech archivů patří naprosté perle. V příběhu Největší ze všech pokladů se scénáře Dana Jurgense zhostil Joe Jusko. Jde opět o malbu, ale na úplně jiném levelu. Tady už se nehraje na přiznané tahy štětce, ale na fotorealističnost. A vypadá to skvěle. Až tak moc, že jsem některé panely zkoumal velmi detailně, protože jsem Juska podezříval, že tam občas nadrzo propašoval fotografii. Ten chlap je génius! Tahle kresba by v menším formátu vůbec neměla šanci vyniknout. Příběh se odehrává ve středoamerické džungli a ani Chase Carver, Lařin parťák, až do konce netuší, za jakým pokladem tentokrát míří.
Kniha Tomb Raider Archivy S.4 je opět parádně zpracovaná a drží se monstr formátu předchozích dílů. Pro takto velký formát byl zvolen tuhý matný papír, u kterého nemusíte mít strach, že jej omylem roztrhnete a nebo že na něm zanecháte otisky prstů. Kniha uzavírá sérii Archivů, která je zajímavým výletem do komiksové historie Lary Croft. V Archivech není jen výběr toho nejlepšího, co s Larou Croft vyšlo – v Archivech je zkrátka úplně všechno. Nejenom legendární a skvělé věci, ale také slabší kousky. Comics Centrum nám předkládá kompletní menu a na nás je, abychom si sami vybrali, co nám z toho bude chutnat. A to je celkem fajn.
-
Hodnocení Vlčí Boudy