Teenage Super Ninja Titans!
Je jich pět. Bývalý Batmanův sidekick, který se rozhodl vydat vlastní cestou, Robin, Tamaranská princezna Starfire, napůl člověk a napůl stroj Cyborg, měňavec Beast Boy a dcera démona Raven. Taková je sestava týmu známého jako Mladí Titáni (Teen Titans).
A teď drobná lekce historie. Mladí Titáni se poprvé objevili na papíře v roce 1964 v sešitě The Brave and the Bold #54, kde zakládající sestavu tvořili Kid Flash (Wally West), Robin (Dick Grayson) a Aqualad (Garth). Později se k týmu připojila i Wonder Girl (Donna Troy), která byla předzvěstí budoucích přírůstků. Uskupení týmu si prošlo mnoha změnami, stejně jako jejich jméno, aby se z nich později stal tým známý pouze jako Titáni. Sestava byla víceméně stejná, jen už nešlo o dětské hrdiny, ale jejich dospělé verze Nightwinga, Flashe, Donnu a další.
Díky tomuto generačnímu posunu vznikl tým Young Justice (Mladá Spravedlnost), který fungoval jako nástupce Mladých Titánů. Původní sestava (díky dědičnosti superhrdinské identity) byla téměř stejná, jako v případě Mladých Titánů, změnil se jen obličej pod maskou – Robin byl Tim Drake, Impuls, později známý jako Kid Flash, byl Bart Allen, jen Aqualada nahradil v tomhle týmu Superboy známý také jako Conner Kent, nebo Kon-El. Počátky Mladé Spravedlnosti vyšly i u nás v rámci DCKK. Teď už ale zpět do současnosti.
Mladí Titáni do toho! (Teen Titans Go!) s podtitulem Párty! Párty! nemá z výše uvedeným moc společného, protože vychází z animovaného seriálu z roku 2003. Seriál je cílený spíše na dětské publikum, čemuž odpovídá i desetiminutová délka epizod, ale pobaví se u něj i dospělí, jelikož humor je občas dotažen ab absurdum (kupříkladu v jedné epizodě celá sestava týmu, kromě Robina, umře jen proto, aby Robina napálili). Tomu odpovídá i “úprava” hlavních postav. Robin sice stále je vůdcem týmu, kterého vyškolil Batman, ale co se týče jeho osobnosti, ta je poněkud… jinde. Fanaticky se snaží všem svým parťákům dokázat, že zvládne to co oni i bez schopností, neustále je nutí k tréninkům a je šíleně zamilovaný do Starfire, které ale nikdy nic neřekne.
To má za následek, že mimo bojových akcí absolutně postrádá respekt svých kamarádů, pro které je většinou terčem kanadských žertíků. Starfire je vyobrazena jako naivní princezna, která se až s nečekaným entuziasmem vrhá do poznávání nových věcí a mívá tendence všechno dohnat do extrému. To přímo hraje na ruku Cyborgovi a Beast Boyovi, kteří jsou Best Bros Forever. Nejraději by strávili celé dny konzumací různých druhů pochutin a pařením. A je už celkem jedno, jestli půjde o Máslovou Párty, Sirupovou Párty, nebo jen obyčejnou Párty Párty. No a Raven je introvertní dcera démona, která by si nejraději v klidu četla knihy ze série Pěkní Pěkní Poníci (Pretty Pretty Pegasus), hrála s hračkami ze série Pěkní Pěkní Poníci, nebo ještě radši by sledovala svůj oblíbený seriál… jakže to bylo? Jo – Pěkní Pěkní Poníci!
A stejně ulítlí jako hlavní hrdinové jsou i jejich protivníci. Hlavní nemesis Mladých Titánů je H.I.V.E. Five. Tento tým superpadouchů vede Gizmo (Mikron O´Jeneus), což je v podstatě superinteligentní mimino s jetpackem. Dalším členem je Jinx, která navzdory své kriminální povaze randí s Cyborgem a pravidelně vyráží na dívčí jízdu se Starfire a Raven. Svaly týmu zastupuje Mammoth (Baran Flinders), který víceméně definuje pojem “tank” – nezranitelný svalovec s brutální silou, který toho sice moc nenakecá, ale zato zbožňuje tanec. Dalším členem je Billy Numerous, který (jak jeho jméno naznačuje) je schopný vytvořit armádu svých klonů. No a posledním členem je See-More (Seymour), který… no… vidí více. Za pomoci svého oka zvládá nejen “vidět více”, ale také vystřeluje silné lasery a může lítat.
Ti všichni (a ještě mnoho dalších) se sešli v první knize ze série Mladí Titáni do toho!, která je nabitá nejen akcí, ale především absurdním humorem, nečekanými zápletkami a absurdním humorem (ano, já vím, že jsem ho zmínil dvakrát, ale je tam opravdu hodně absurdního humoru). Robin a jeho parťáci čelí opravdu nečekaným protivníkům, jako je třeba démonická pizza, Riddlerovo golfové hřiště nebo Ravenin otec. A ano, dojde i na titulní Párty! Párty!
Mladí Titáni do toho! jsou ale stále komiksem určeným spíše pro dětské publikum a je potřeba k němu takto přistupovat. Pokud nejste schopni se naladit na tuhle “linku”, tak se asi moc bavit nebudete. Jestli ale někde v sobě máte ještě toho desetiletého uličníka, nebo desetiletou rošťačku (v naprosto nonsexuálním smyslu), budete se bavit jako zamlada.
Na knize se podílela hromada autorů, jako třeba Sholly Fisch, Lea Hernandezová, Amy Wolframová, Jorge Corona, Ben Bates a další. U nás nejznámější je pravděpodobně Sholly Fisch, která se podílela i na prvních třech knihách ze série Superman Action Comics z univerza New 52. Českou verzi má na svědomí nakladatelství Crew, které tuto knihu vydává v rámci nové edice Crew Kids. V této řadě budou vycházet knihy určené pro mladší čtenáře. Ty budou obsahovat nejen nové logo, ale také doporučený věk čtenáře, aby mohli nekomiksoví rodiče klidněji usínat. A aby bylo vidět, že to bere naše oblíbená Crewní banka vážně, postaral se o překlad této knihy Jiří Pavlovský.
Kniha je ideální superhrdinský komiks pro děti všeho věku. Pokud už se ale jako děti moc necítíte, klidně si od hodnocení uberte jednu hvězdu 😉
-
Hodnocení Vlčí Boudy