logo

Spider-man: Rodinný podnik

Znáte Spider-mana? Jasně že znáte, každý ho zná. Je to přece Peter Parker, kterého kousl radioaktivní pavouk. Ale znáte jeho sestru Teresu Parkerovou? Aha, neznáte! A co víte o Peterových rodičích? Nakladatelství Crew právě vydalo knihu Amazing Spider-man: Rodinný podnik, ve kterém se autoři Mark Waid a James Robinson rozhodli vyprávět lehce netradiční příběh o Peterovi Parkerovi a jeho rodině.

Po dlouhé době jsme se dočkali Spider-mana od nakladatelství Crew a je to návrat s plnou parádou. Rodinný podnik vyšel v pevné vazbě bez přebalu a ač se kniha zdá na první pohled malá, tak má stejný formát jako například knihy z Ultimátního komiksového kompletu. Waid a Robinson jsou zkušení a uznávaní scénáristé a Waid je dokonce držitelem čtyř Eisnerových cen. V “Rodinném podniku” rozběhli autoři příběh s nádechem špionážních taškařic Jamese Bonda, do kterého je Peter Parker hozen doslova po hlavě. Začalo to šampónovou loupeží, nezaplaceným účtem za elektřinu, přepadovým komandem a najednou Peter sedí v autě vedle pěkné holky, která ho zachraňuje a navíc tvrdí, že je jeho ségra. A než stihne dostat jakoukoliv uspokojivou odpověď, tak opouští Ameriku v soukromém tryskáči, ve kterém mu servírují šampaňské a kaviár. To je jen velmi stručné shrnutí začátku dobrodružství, ve kterém hrají roli jak Peterovi rodiče, tak i jeden ze Spider-manových největších nepřátel – Kingpin.

Příběh je vyprávěn velmi svižně, ale nezahltí čtenáře neustálou akcí. Peter s Teresou pátrají po stopách, které by je dovedly k novým informacím o jejich rodičích a odpověděly na otázku, proč se je někdo snaží zabít. Paralelně s příběhem Petera a Teresy sledujeme Kingpina, který se připravuje na velkou akci. Ač vyprávění rychle ubíhá, tak není uspěchané a logickými kroky směřuje k velkému finále.

I takto zajímavý příběh by mohl zabít špatný výtvarník, ale to se v tomto případě naštěstí nestalo. Právě naopak. O kresbu se postarali Gabriele Dell’Otto (Tajná válka) a Werther Dell’Edera a svou prací vytáhli knihu až do stratosféry. Oba pánové obdarovali Rodinný podnik téměř realistickou kresbou, která vytváří úžasnou atmosféru a některé panely vám vezmou dech. Budete unesení jejich celkovou kompozicí i precizností v detailech. Dell’Edera se postaral o kresbu tužkou a Dell’Otto to pak dokončil štětcem a barvami. Čtení takovýchto obrázku vás pohltí a vyplivne až s poslední stránkou. V některých panelech jsou přiznané tahy hrubým štětcem, ale většinou zachází kresba tak daleko, že vidíte detaily kdejaké mouchy poletující kolem Kingpina. Kresbě nechybí dynamika a má perfektní perspektivu.

Rodinný podnik není typická rubačka, která od začátku do konce probíhá v ulicích New Yorku. Tohle Spider-manovo dobrodružství odehrávající se na třech kontinentech potěší jak jeho skalní fanoušky, tak i ty, kteří ho znají jen z filmu. Navíc je příběh v knize zcela uzavřený. Zábavný scénář nezapomíná na Spider-manovy legendární vtipné průpovídky a je doplněn skvělou kresbou, která doslova laská oční bulvy. Snad jediné, co se knize dá vytkout, je její délka. Takového materiálu bychom chtěli více. Kniha má celkem 112 stran, včetně bonusových ukázek scénáře a storyboardů.

(Visited 654 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Redaktor. Nejen komiksový nadšenec, milovník tvrdé hudby, dobré whisky, piva a fotografování. Jeden z největších autorů českého internetu :)


KOMENTÁŘE