logo

PLAGUE INC. – SIMULÁTOR PANDEMIE

Necelých sedm miliard fragů za pár minut? A jako bonus lehce strašidelný dobrý pocit z vyhlazení celého lidstva. Komu se to jinde povede. Pokud vlastníte nějaké mobilní zařízení s operačním systémem iOS nebo Android, není to vůbec problém. Hru Plaque Inc. s přivřením oka můžeme zařadit do škatulky strategických her. Potažmo simulací.

Na začátku si hráč zvolí z několika postupně se odemykajících druhů nákaz. Od bakterie přes virus až po chemické zbraně hromadného ničení. Jednotlivé typy se liší speciálními vlastnostmi a stylem hry. Virus sám od sebe mutuje, prion se špatně šíří atd. Sympatické je, že se autoři neustále snaží přidávat do hry nové prvky. Jeden z posledních updatů přidal možnost před začátkem hry zvolenou nákazu modifikovat různými bonusy. Přispívá to k další variabilitě.

Nakonec už jen stačí svého miláčka pojmenovat a na mapě světa vybrat zemi, kde to všechno vypukne. Máme prvního nakaženého. Ale co dál? Náhodně a pak za různé herní akce dostává hráč DNA body. Ty lze utrácet, jako v každém druhém RPG, ve třech oblastech. V nabídce „šíření“ hráč volí překvapivě typ šíření nákazy. Krev, krysy, komáři, voda, vzduch… Čím víc, tím lépe. Navíc každá země na mapě světa má z reality vycházející vlastnosti prostředí. V Africe se vše nejlépe šíří komáry nebo v Číně přenosem z dobytka. Jen správně zvolenou kombinací přenosů dosáhnete kompletního nakažení celé populace zeměkoule.

Plague Inc

Další jsou na řadě symptomy. Kašel, vyrážka nebo rýma. Tohle nikoho moc trápit nebude. To až legrace, jako je celkové selhání orgánů nebo kóma, umí lidstvo pořádně potrápit. Jednotlivé příznaky se navíc dají skládat do komb, s pozitivními i negativními bonusy. Poslední nabídka pak skrývá speciální vlastnosti. Odolnost proti chladu nebo horku, odolnost proti lékům a vlastnosti specifické pro každý typ infekce.

Cílem je nakazit co nejrychleji celou planetu a následně zahájit vyhlazování. Jenže když začnou vytuhlíci na vašem kontě přibývat, začne se lidstvo bránit zkoumáním léku. Jakmile je tento dokončen, je vaše dítko velmi rychle vyléčeno a zábava je u konce. Vtip je v tom všechny složky vyvážit tak, aby umřel opravdu každý. Mrtvý jedinec už žádného dalšího nenakazí a nenakažený člověk řádění přežije. A to tu přece nikdo nechce, ne?

Ono to na první pohled zní velmi složitě, ale není. Na druhou stranu těch možností je opravdu hodně a najít tu správnou strategii se nepodaří napoprvé. Lidstvo se brání. Instaluje filtry do letadel, zavírá přístavy, bohaté země investují do vývoje vakcíny, ty chudé a zoufalé pak bombardují nakažené oblasti. Váš drobeček se musí snažit ze všech sil. Plaque Inc. sice na první pohled vypadá jako prostá minihra, pod povrchem se však skrývá silné poselství. Celkovou atmosféru dokresluje hudební podkres, zvuky kašlání, sanitek a hlavně novinové zprávy. „USA zavírají letiště. Itálie kope masové hroby. Olympiáda v Anglii je zrušena.“ Celek působí velmi realisticky, děsivě a aktuálně, a hráč má opravdu pocit, že se to děje. Nutí to k zamyšlení. Mohlo by se to stát a probíhalo by to stejně?

Plague Inc

Londýnské nezávislé studio Ndemic Creations vydalo hru Plague Inc. představilo v roce 2012 na platformě iOS, kde do konce roku zaznamenala přes 10 miliónů stáhnutí, stala se 15. nejstahovanější hrou na iPhone v USA (18. místo na iPadu) a servery IGN nebo PocketGamer ji vyhlásili za nejlepší strategii roku 2012. No a na Androidu si ji taky možná někdo koupil. I když…

(Visited 174 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Šéfredaktor. Herní fanda, komiksový milovník, blázen do písmenek, hudební nadšenec, herní maniak nebo samozvaný filmový kritik. Tolik zájmů a tak málo času...


KOMENTÁŘE