logo

U Drokka! Dredd se vrátil!

Je tomu bezmála pět let, co vznikla filmová adaptace brutálního britského bromicsu, eh, comicsu, která se lakonicky jmenovala Dredd. Karl Urban za celé trvání filmu nesundal soudcovskou helmu, a tak, z velké části díky své bradě, dal zapomenout na příšerného Slyova Dredda. Jenomže navzdory přijetí fanoušky a kritiky se druhý Dredd nekonal a nejspíš už ani konat nebude, protože se začíná mluvit o připravovaném seriálu.

Je tomu bezmála 7 let, co u nás vyšla kniha Soudce Dredd: Sebrané Spisy 01. Dva epické příběhy v podání těch nejlepších autorů a kreslířů, ve kterých Dredd čelil všemu a všem, kdo se rozhodli porušovat zákon nejen v Mega-City 1, ale i za jeho radioaktivitou ozářenými hranicemi.

Jenomže navzdory přijetí fanoušky a kritikami se druhý Dredd nekonal a nejspíš… no, vlastně nic, protože po 7-mi letech, v době, kdy nakladatelství Crew slaví 20-té výročí své existence, se Dredd vrací!! A Mega-City 1 je ještě šílenější, krvelačnější a znuděnější, než kdy dřív. Na rozdíl od první knihy, která obsahovala dva monumentální eposy s Dreddem v hlavní roli, nás nyní čeká poněkud roztříštěnější exkurze nejen do hlubin soudcovy duše (a srdce), ale hlavně i do hlubin M-C 1. Dočkáme se pár one-shot příběhů, ze kterých se dozvíme nejen to, že odhazovat odpadky se nevyplácí, či že i ti nejbližší soudci Dreddovi nejsou imunní vůči zákonu, ale i to, že pod neprůhlednou skořápkou soudcovské helmy a pod odznakem s orlicí a vyraženým jménem Dredd se ukrývá citlivé srdce. Je to tak! Konečně se nadevší pochybnost prokáže, že soudce Joseph Dredd MÁ srdce na pravém místě (anatomicky nepřesně řečeno).

Ale v sebraných spisech se dozvíme i o náročnějších případech, kdy bude Joe čelit nejen zločincům z masa a kostí, ale i přírodním katastrofám a mrtvým. Snad nebude až tak velkým spoilerem fakt, že se v tomto souboru Dredd poprvé setká nejen s telepatičkou Andersonovou (kterou můžete znát i z výše zmiňovaného filmu), ale i se svým nejnebezpečnějším nepřítelem, věčným a nesmrtelným soudcem Smrťem (kterého nemůžete znát z výše uvedeného filmu, ale mohli jste se s ním setkat třeba i v česky vydaném crossoveru Batman a Soudce Dredd, jenž vyšel v rámci Modré Crwe pod názvem “Zemřít Smíchy”). Co mě osobně dosti zaujalo, a pevně doufám, že to bude později i nějak více rozvinuto, bylo Dreddovo setkání s jeho protějškem ruským soudcem.

Scénář příběhů má opět na svědomí snad asi nejvýznamnější dvojice Dreddařů Pat Mills, zakladatel a první redaktor magazínu 2000 AD, a jeho levá noha, matička Joea Dredda – John Wagner. Na kreslířské sesli se vystřídala celá řádka autorů. Od Briana Bollanda, přes Davea Gibbonse, Garryho Leache až po Brendana McCarthyho a Iana Gibsona.

Kniha také obsahuje bonusový příběh Doktor Panika sepsaný neznámým vojínem a kreslený Brettem Ewinsem a Brendanem McCarthym.

Příběhy v Sebraných spisech jsou mix všehochuti: jsou dojemné, vtipné, akční a napínavé, ale všechny do jednoho jsou propojeny velice slabou, ale minimálně pro mě dosti zřetelnou linkou všeobjímající deprese. Považte sami, příběhy se odehrávají ve světě, kde je zločinec vděčný za odsouzení k těžkým pracem, protože bude mít konečně co dělat. Kniha je určena všem. Těm, co mají rádi Dredda, těm, co ho rádi nemají, ale především i těm, co berou zákon na lehkou váhu, protože se klidně může stát, že jednoho slunečného dne uslyší: “Občane, ve jménu zákona, stůjte!” a už jim nepomůže ani voda radioaktivitou svěcená.

Velký dík si zaslouží také nakladatelská Crew, ale hlavně i fanoušci, díky kterým se k nám Dredd po sedmi letech vrátil. Jenom pevně doufám, že na další knihu nebudeme muset čekat dalších sedm let 🙂

P.S.: Vše nejlepší k dvacetinám, doufám, že bude pořádná oslava 😀

(Visited 271 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Vesmírný povaleč, těhotný smradlavý lenochod, ostuda lidstva, odporný a páchnoucí, slizký a hnusný zelený lidský výkal. Nejradši by se celý život ládoval dobrůtkami všeho druhu, barev a chutí, četl komiksy a koukal na filmy. Ale stejně ho máme rádi. Boudí komiksový specialista.


KOMENTÁŘE