logo

Rocket: Chlupatý, nebezpečný a @#$%& zábavný

Jsem nadšený! Jako vážně, jak často se vám stane, že jste z komiksu nadšení už po prvních třech stránkách? Profesionální nasírač – tak byl nazvaný asi nejpopulárnější mýval ve vesmíru v druhých filmových Strážcích Galaxie. Rocket Racoon je natolik výrazná a zábavná postava, že si rozhodně zaslouží vlastní sérii. Voila, u nakladatelství Crew vyšla kniha Rocket: Chlupatý a nebezpečný!

Od Rocketa jsem čekal hodně, ale zároveň jsem měl obavy, že budu o to více zklamaný. Pár knih o Strážcích Galaxie už u nás vyšlo a ne vždycky to byla úplná hitparáda. Ale ukázky, které nakladatelství Crew zveřejnilo při oznámení knihy, slibovaly mnohé. Nebudu vás napínat – je to výborné! Částečně…

Hlavní příběh knihy “Chlupatý a nebezpečný” navazuje za Rocketovu příhodu, kterou jste si mohli přečíst v nedávno vydané knize “Strážci Galaxie: Kosmičtí Avengers” od Briana Bendise. Tam je krátký Rocketův příběh o tom, jak v baru potkal chlápka, který mu tvrdil, že už potkal i jiného žvanícího mývala. Než z něj Rocket stihne vytřískat informace, tak týpek končí s obrovskou dírou v hrudi a maskovaný vrah prchá. Na tuhle historku si Rocket vzpomene ve chvíli, kdy jej policie zatýká za vraždy, které údajně spáchal na planetách, o kterých sotva slyšel. A důkazy jsou jednoznačné. Na záznamech je mýval a navíc Rocket o sobě všude a velmi často prohlašoval, že je poslední svého druhu. A najednou je tu další zástupce jeho druhu. Co když je to samice? Před Rocketem a jeho stromo-kámošem Grootem je tedy útěk z vězení a pátrání po neznámém mývalovi. Bylo by to ale příliš jednoduché, kdyby mu přitom nešla po krku armáda jeho zhrzených milenek.

Tím hlavním a nejdůležitějším člověkem, stojícím za knihou Rocket 1: Chlupatý a nebezpečný, je Skottie Young. Obálka knihy o něm mluví jako o komiksové superhvězdě, ale v češtině se s ním setkáváme poprvé. Young je scénárista i výtvarník a jeho autorský profil v komiksových databázích je zatraceně dlouhý. Nyní pracuje na své vlastní sérii “I Hate Fairyland”.

Skottie Young napsal příběh plný zběsilé akce, šílených nápadů, humoru a božích hlášek. Skottie Young nakreslil obrázky, které vás okouzlí. Jeho kresba je hravá a místy mi připomínala kresbu Dana Černého. Všechno je v ní silně hnané přes čáru a je naprosto jasné, že je to tak záměrně. Skvěle kreslí emoce, které jsou u Rocket Racoona velmi důležité a svými vizuálními nápady se vyrovná nápadům Fiony Staples v Sáze. Skottie Young je génius a jeho humor a výtvarno mi evidentně chybělo. Často se stává, že se při čtení komiksů nahlas zasměju. Ale u Rocketova příběhu s druhým mývalem jsem se smál od začátku do konce. Kniha ale obsahuje více než jen tento příběh a tam už to tak růžové není.

“Chlupatý a nebezpečný” obsahuje šest původních sešitů, ale příběh s druhým mývalem je jen v prvních čtyřech. Pátý a šestý sešit je napsán také Youngem, ale na kresbě se v pátém sešitě podílel Jake Parker a šestý sešit už nakreslil Parker celý. V pátém sešitě vypráví Groot dětem na táboře příběh s mapou. Groot vypráví, rozumíte? Ty děti taky nerozuměly. V šestém sešitě oplácí Rocket službičku čoklovi Cosmovi a pomáhá osvobodit bojové roboty, ze kterých se stali farmáři. Oproti pátému a hlavně šestému sešitu je vidět, jak je Youngova kresba ve spojení s jeho scénářem geniální. Pátý a šestý sešit jsou totiž tak nějak vykleštěné. Nemůžu říct, že je Parkerova kresba špatná, ale je to jako když si sáček z dopitého čaje zalijete novou vodou. Stejně už to nevypadá a ani nechutná. Jakoby s Parkerovou kresbou Youngův humor trošku pohasl.

Pochvalu si za tuto knihu zaslouží i další lidé. O barvy se ve všech sešitech postaral Jean-Francois Beaulieu. Jsou vážně pěkné a díky nim vypadá kresba ve všech sešitech alespoň barevně podobně. Líbil se mi překlad Jirky Pavlovského a práce, kterou si grafici dali s překlady zvuků. A když už jsme u textu a mluvy, tak mi hodně sedělo nahrazení vulgárních slov skupinami znaků, což je už v originální verzi. Každý si tam dokáže představit to, co je mu blízké, úměrně jeho věku. To mě hodně bavilo. Velmi kvituji, že nakladatelství Crew tento komiks vydalo. Určitě se k němu nejednou vrátím a těším se na další díl. Doufám, že v něm bude opět převažovat Youngova kresba.

(Visited 801 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Redaktor. Nejen komiksový nadšenec, milovník tvrdé hudby, dobré whisky, piva a fotografování. Jeden z největších autorů českého internetu :)


KOMENTÁŘE