logo

Běsy z Harrow County

Povídky a filmy o čarodějnici, žijící kdesi v lese, jsou a byly populární. Troufám si tvrdit, že je to tak po celém světě. Vždyť vzpomeňme si jenom na pohádku o perníkové chaloupce. Stejně tak jsou možná po celém světě známé příběhy o lidském strachu z jinakosti a z neznámého. Zde se nemusíme obracet na svět fantazie. Stačí se podívat do historie a vlastně i do novin a na zprávy v televizi. Jsme toho svědky dnes a denně (nad touhle větou se téměř klene duha). Na takový typ příběhů navazuje i nová série od nakladatelství Comics Centrum. Vypráví o čarodějnici a vidlácích z Harrow County.

Pochmurný kraj, jak zní český název originálního názvu Harrow County, je dílem scénáristy Cullena Bunna a výtvarníka Tylera Crooka. Vůbec se s tím nemažou a hned na první stránce knihy Hejna běsů vám ukážou, kterak dobří lidé z Harrow County zastřelili, ubodali, pověsili a upálili čarodějnici. Celkem fajn holka byla tahle Hester Becková – pomáhala místním, léčila nemoci, pořádala sabaty a krmila bestii nemluvňaty svých sousedů. A když se tahle dobrá duše škvařila, pověšená za krk na větvi stromu, tak slíbila svým katům, že se zase vrátí. Tuze nepěkná událost, na kterou je lepší zapomenout. Ale na takový slib čarodějnice se i po letech zapomíná těžko a na vlastní kůži to pocítí i Ema, která se těší na oslavu svých osmnáctých narozenin. Ema je nevinná dívenka, čistá jako lilie, a o těchto starých událostech nemá ani tušení. Přesto se však ukazuje, že Ema není jen obyčejná farmářská holka. V Harrow County se opět začínají dít podivné věci a v lesích ožívají staré běsy.

Je to asi dáno dnešní dobou a zkušenostmi lidstva, že při čtení každého příběhu přemýšlíme nad tím, jestli byla zlá ta čarodějnice nebo lidé, kteří ji upálili, utopili anebo ukamenovali. Zde se zdá situace jasná. Vypravěčův hlas říká, že unášela děti a zabíjela dobytek, autoři potvrzují její zlou povahu, přesto se čtenář neubrání pocitu, že tady něco nesedí. Spolu s Emou pak čtenář odhaluje neuvěřitelnou místní historii i všechny její děsivé účastníky. Je zajímavé, že v celém scénáři se nikde nezmiňuje církev a křesťanství a v kontextu celého příběhu to i dává smysl. Ze scénáře Cullena Bunna jsou cítit temné pohanské kulty a snad i nádech prastarých lovecraftovských sil. Co ale scénáři dává největší sílu, je kresba Tylera Crooka.

Tyler Crook je autorem celé výtvarné stránky komiksu. Je autorem kresby, vytažení kresby inkoustem i autorem barev. A právě barvy hrají v jeho práci prim. Kresbě není co vytknout – má tu správnou kompozici i úhel pohledu, ale ty barvy! Barvy tomu dodávají sílu a tvoří neuvěřitelnou atmosféru. Crook použil akvarelové barvy a to dodalo kresbě nový rozměr. Přiznané tahy štětce, mapy v barvách, jejich prolínání a rozpíjení… To jsou všechno aspekty, které dělají kresbu neuvěřitelně živou. Cílem Bunna a Crooka bylo, aby Ema vypadala nevinně a to se ve spojení s akrylovými barvami povedlo dokonale. Místy to vypadá správně naivně a máte pocit, že otáčíte stránky dětské ilustrované knihy. Akorát ta holčička na obrázcích nevítá kyticí maminku, jdoucí ze šichty v továrně, ale nese si v brašně prázdnou dětskou kůži. Bohatá je kresba i v rovině emocí, protože výrazy obličeje má Crook dobře zvládnuté. Veškeré Eminy pocity i změny nálad s ní čtenář prostě prožívá.

Pochmurný kraj: Hejna běsů je velmi povedená hororová kniha. Mimo filmové plátno lekačky moc nefungují a atmosféra se musí poctivě vybudovat. To se Bunnovi a Crookovi povedlo dokonale. Na začátku vás kniha chytne a baví až do úplného konce. Po celou dobu vás její děj příjemně mrazí a děsí. Kniha Hejna běsů je sice úvodní seznamovací díl celkově osmidílné série, ale její děj je v podstatě uzavřený. Nenechává otevřené nic zásadního, ale dává veliký přislib do budoucna. Hlavní příběh knihy doplňují tři bonusové jednostránkové příběhy (každý od jiného výtvarníka), rozsáhlý skicář okomentovaný oběma autory a úvodní kapitoly webového románu na pokračování, který Bunn začal psát předtím, než se rozhodl jeho příběh realizovat jako komiksovou sérii. Nakladatelství Comics Centrum vydalo knihu v pevné vazbě s přebalem ve svém obvyklém formátu. Druhého dílu se dočkáme ještě letos.

P.S. Kdo je sakra slečna Kami?

(Visited 510 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Redaktor. Nejen komiksový nadšenec, milovník tvrdé hudby, dobré whisky, piva a fotografování. Jeden z největších autorů českého internetu :)


KOMENTÁŘE