logo

Murena – Cyklus matky

Po Mistrovi meče přišlo Nakladatelství Josef Vybíral s dalším historicky zaměřeným komiksem. Tentokrát nás však zavede mnohem dále do historie. S komiksem Murena #01: Cyklus matky se totiž podíváme až do starého Říma, kde se  staneme svědky počátku vlády císaře Nerona. Takže i největšímu kulturnímu barbarovi musí být jasné, o co že v komiksu půjde – boj o moc, intriky, vraždy, a sem tam nějaká zrada, samozřejmě.

Autorem scénáře Mureny je Belgičan Jean Dufaux, od kterého už u nás vyšla například vikingská fantasy Sága Valty, ve které se ukázal jako velice schopný vypravěč. Své vypravěčské schopnosti potvrzuje i v sérii Murena, kde navíc dokazuje, že umí velmi dobře pracovat jak s historickými anály, tak s klasickou literaturou. Navíc si pro rady chodil k univerzitním historikům. Murena #01: Cyklus matky je prvním z plánovaných třech cyklů. Obsahuje celkem čtyři evropská alba a Dufaux doplnil každé album malým lexikonem, na který se potom ve vyprávění odkazuje. Lexikon čtenářům slouží jednak jako encyklopedie a seznam zdrojů historických citací, ale také, a to zejména, jim dodává užitečné historické souvislosti a případě uvádí na správnou míru historické nepřesnosti, kterých se Dufaux kvůli příběhu dopustil. A právě existence těchto lexikonů ukazuje, jakou péči Dufaux věnoval historické autenticitě. Murena je úžasný a poučný výlet do starého Říma. Je to ten typ díla, které probouzí touhu dozvědět se o historii více. Jeho čtení mi připomnělo historiky i diváky oceňovaný seriál Řím. Intriky a doslova osudové okamžiky největší říše své doby, jsou nám zde vyprávěny ve strhujícím tempu, které čtenáře pohltí a nevyhnutelně v něm probudí spoustu emocí.

 Ačkoliv by se mohlo zdát, že hlavní postavou bude císař Nero, kterému je v Cyklu matky věnovaný velmi velký prostor, není tomu tak. Jak už napovídá samotný název série, hlavním hrdinou je Murena. Přesněji Lucius Murena – fiktivní postava urozeného občana a Neronova přítele. Murena v této knize vystupuje spíše jako jedna z vedlejších postav. Dá se ale očekávat, že v dalších knihách dostane mnohem větší prostor. Ostatně vedlejších postav je v komiksu celá řada a Dufaux s nimi celý příběh velmi dobře rozehrál. Každá z postav má jinou motivaci a jiný cíl – ať už jde o otroka nebo císaře. Spousta hráčů znamená také spoustu vzájemně se křížících plánů a ctižádostí. Je to jako strategická hra bez skrupulí. Jako když vražda není víc než odstranění figury z hracího plánu. Vždyť i zrada vlastního syna se může hodit v boji o moc. Je fascinující, že politika a boj o moc mohla v Římě takto fungovat. Na druhou stranu to tak vlastně do určité míry funguje až dodnes. 

Autorem výtvarné stránky je belgický kreslíř Phillipe Delaby, od kterého u nás vyšlo několik dílů komiksové série Polární hvězda. Jeho kresba je typicky evropská, ale v rámci této škatulky patří rozhodně k nadprůměru. Používá tenkou černou linku, pomocí níž vykresluje spoustu drobných detailů. V kresbě není kladen důraz jen na postavy a jejich podoby, ale také na úžasnou římskou architekturu. Postavy si drží svůj vzhled a je poměrně snadné je mezi sebou odlišit. Autorů koloringu je více, včetně Delabyho. Mezi jednotlivými autory však není vidět rozdíl. Vhodně zvolené barvy vytváří velmi příjemnou a decentní atmosféru. Poctivě je uděláno také pozadí všech panelů, které nikdy netvoří jednolité barvy. Phillipe Delaby bohužel v roce 2014 zemřel a ze třetího cyklu stihl nakreslit pouze jedno album.

Těžko se hledá něco, co by se dalo knize vytknout. Občas jsem si říkal, že některé události a nebo historické detaily mohly být v komiksu a nebo alespoň v lexikonu více rozvedeny. Je potřeba si ale uvědomit, že Dufaux s Delabym píší a kreslí historický komiksový román a ne učebnici dějepisu, nebo snad kompletní encyklopedii starého Říma. Museli si stanovit jasnou mez, kolik historických detailů mohou do komiksu zpracovat a co už musí vypustit, aby přílišnými detaily neunudili k smrti čtenáře, kteří se chtějí bavit dobrým příběhem. A to se jim podařilo vybalancovat naprosto precizně. 

Kniha vyšla jako šestý svazek edice ERB, která je zaměřená na frankofonní komiks. Knihy v této edici vychází v původním velkém formátu, v pevné vazbě a ve špičkové kvalitě zpracování. Všechna čtyři alba prvního cyklu mají dohromady 200 stran a doplňuje je několik stran skicáře. 

(Visited 897 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Redaktor. Nejen komiksový nadšenec, milovník tvrdé hudby, dobré whisky, piva a fotografování. Jeden z největších autorů českého internetu :)


KOMENTÁŘE