logo

Ms. Marvel: (Ne)odolatelná

Kamala je puberťačka. Žije si životem typického, téměř až Parkerovského, outsidera, který ve škole moc nezapadá a doma to taky není zrovna ideální. Proč prostě ti rodiče nejsou schopni pochopit, že párty je jen párty a ne hned orgie? Dalším výrazným Kamaliným rysem je její posedlost superhrdiny. Mezi její favority patří (jak už název napovídá) Ms. Marvel – Carol Danvers (neplést si s Karou Danvers konkurenčního DC). A tak si Kamala žije svůj nerdí život, naštvaná na rodiče, naštvaná na kamarády a závidící popularitu středoškolské smetánky. Jednoho večera se rozhodne, že poruší příkaz rodičů a uteče na párty u vody. Namísto otravy alkoholem a pokusu o znásilnění si ale jako upomínku odnese sadu superschopností a rozhodnutí stát se novou Ms. Marvel. Cesta k vysněnému titulu ale není tak jednoduchá, jak se na první pohled může zdát a Kamala se rozhodně zapotí, než dostane své schopnosti pod kontrolu…

Komiks  Ms. Marvel: (Ne)normální je dílo autorky Gwendolyn Willow Wilson. U jejího profilu na comicsdb.cz je uvedeno: “G. Willow Wilson (1982 – ) je americká autorka, esejistka, novinářka a autorka komiksu o první muslimské superhrdince Ms. Marvel (Marvel NOW!).” což je, dle mého, trochu mystifikace, které se dopouštějí i v zahraničních článcích. Už v prosinci 2002 se totiž objevila v Marvelovských komiksech postava muslimské mutantky Soorayi Quadir (Dust), která se objevila i v seriálu Wolverine and the X-Men, kde ji nadabovala Tara Strong, a o pár let později, v květnu 2008, byla následována Dr. Faizou Hussain (Excalibur) v komikse Captain Britain and MI: 13. Ta se později objevila i jako hratelná postava ve hře Marvel: Avengers Alliance. Kamala je ale pravděpodobně opravdu první muslimská superhrdinka, která má vlastní komiksovou řadu.  Autorka se narodila roku 1982 v New Jersey, ale během doby, kdy učila angličtinu v Cairu konvertovala k Islámu. V té době také vydala svůj první komiks Cairo (Vertigo 2007), který se umístil v žebříčku nejlepších komiksů pro mládež nejen u American Library Association, ale také v School Library Journal. Její komiksová série Air (taktéž Vertigo 2008 – 2010) byla nominována na prestižní Eisnerovu cenu a knižní prvotina Alif the Unseen (česky Alif, neviditelný Paseka 2014) vyhrála v roce 2013 World Fantasy Award.

O velice povedenou a hlavně osobitou kresbu se postaral kanadský kreslíř Adrian Alphona, který se asi nejvíc proslavil sérií Runaways. Z té u nás vyšel segment v rámci Nejmocnějších Hrdinů Marvelu # 065. V této sérii vyšla i kniha Black Knight, do které také přispěl. Ačkoliv na určitou dobu opustil kresbu komiksů a přispíval pouze obálkami, v roce 2009 se vrátil ke kresbě obsahu. Šlo o výroční číslo již zmiňované série Captain Britain and MI: 13.   

Původně jsem se chtěl trochu hlouběji věnovat otázce Kamaliny víry, ale nakonec to zmíním jen okrajově. Její víra (muslimská) je v komiksu využita pouze jako rekvizita, způsob jak dostat Kamalu do problémů s rodiči. Ale jde o problémy, kterými si prochází opravdu téměř každý puberťák. Pokud se najde někdo, kdo vám bude tvrdit, že jde o ’muslimskou indoktrinaci zacílenou na naše děti’ tak jde o pitomce, kterému je radno se obloukem vyhnout. Kamalin příběh je asi tak velkou indoktrinací, jako menu v japonské restauraci, které je psáno jak latinkou, tak kandži. Ve skutečnosti jde prostě o typický příběh puberťačky, která, kromě akné, nafasuje i nějaké ty superschopnosti. Z toho vyplývá, že komiks je celkově mířený spíše na mladší publikum, ale užijou si ho i dospělí, pokud jim nevadí sledovat origin superhrdinku, která touží po kozačkách, vepřovém mase a uznání rodiny. V diskuzích jsem narazil i na to, že lidé nepochopili jak vlastně Kamala ke svým schopnostem přišla. Může za to terrigenová mlha (což je v knize i zmíněno) – substance spojována nejčastěji s Inhumans. Mohli jsme se s ní setkat například v seriálu Agents of S.H.I.E.L.D., nebo také v Ultimátním Komiksovém Kompletu #039: Syn Klanu M. Jde o následek crossoveru “Inhumanity” který se odehrával napříč Marvelovským univerzem v letech 2013 – 2014.    

O české vydání se tentokrát podělily dvě nakladatelství – Crew a Paseka. Díky tomu je kniha nádherně zpracovaná – pevné matné desky s lesklým parciálním lakem dělají z komiksu potěchu pro oči (a ruce) ještě před otevřením. O překlad se postarala Anna Křivánková, která se věnuje převážně překladům mangy a je také spoluautorkou knihy Planeta Nippon, která vyšla pod hlavičkou Crwe. Lettering má na svědomí studio Designiq, konkrétně Petra Josefína Stibitzová. Knize byla věnována opravdu veliká péče a na výsledku je to poznat již na první pohled.

Ms. Marvel: (Ne)normální rozhodně není pro všechny. Pitomci z ní udělají muslimskou indoktrinaci a SJW z ní budou stříkat blahem. Obojí je ale přehnaný extrém. Kamilin příběh je prostě jen příběh dospívající holky, která už nechce být jen ’ta muslimka’ ale, stejně jako v případě již zmiňovaného Petera Parkera, chce v klidu prolézt školou a pomoci lidem ve svém sousedství. Kamalo, držíme ti palce.

(Visited 362 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Vesmírný povaleč, těhotný smradlavý lenochod, ostuda lidstva, odporný a páchnoucí, slizký a hnusný zelený lidský výkal. Nejradši by se celý život ládoval dobrůtkami všeho druhu, barev a chutí, četl komiksy a koukal na filmy. Ale stejně ho máme rádi. Boudí komiksový specialista.


KOMENTÁŘE