logo

FAX ZE SARAJEVA

fax ze sarajeva komiks recenze vlčí bouda small

Každé vyprávění se liší podle toho, kdo ho vypráví. Jinak budou válku popisovat vítězové a jinak poražení. Jiné zážitky budou mít vojáci a jiné civilisté. Některá vyprávění bývají hrdinské, to když se třeba vzpomíná na slavné bitvy, a ty zbývající vyprávění jsou tragické, děsivé anebo odporné (a našli bychom spoustu jiných přívlastků popisujících hrůzy války). V případě válek v bývalé Jugoslávii jsem o těch hrdinských neslyšel.

Hrdinou knihy “Fax ze Sarajeva” je Ervin Rustemagić. Ervin není válečným hrdinou, ale komiksovým nakladatelem. Jistě teď mnozí namítnete, že vydávat komiksy je také hrdinství, ale tento příběh není o vydávání komiksů. Ervin už před válkou šéfoval vlastnímu zavedenému nakladatelství (Strip Art Features – SAF), s kancelářemi v Sarajevu a v Holandsku. A Ervin měl tu smůlu, že uvízl i s rodinou v Sarajevu v březnu 1992, tedy na začátku války v Bosně. Na začátku genocidy, kdy armáda vedla válku proti civilnímu obyvatelstvu.

Inter Arma Silent Musae – latinské rčení

Rok 1992 patří do “doby faxové”. Ač se to zdá neuvěřitelné, tak před 24 lety byl internet ještě v plenkách a e-mail se mezi veřejnost rozšířil díky Hotmailu až v roce 1996. Fax měl i Ervin ve své kanceláři a bylo to jeho jediné spojení se světem za srbským obležením. Jediná možnost, jak svým přátelům z komiksové branže dávat vědět, že je s rodinou stále naživu. Jediná možnost podávat svědectví o zvěrstvech, která se v ostřelovaném Sarajevu dějí. Jedním z přátel na faxu byl i Joe Kubert, autor knihy.

Není spoilerem, když napíšu, že Ervin přežil. Komiks “Fax ze Sarajeva” vznikl na popud Joe Kuberta, který přemluvil Ervina, aby při detailním vyprávění znovu prožil ty dva roky hrůzy, než se mu podařilo ze sarajevského pekla utéct. A hned vám i řeknu, co je na knize nejhorší. Nejhorší je to, že je to všechno pravda. Že se to všechno skutečně dělo. Že ostřelovači měli prémii za každého mrtvého a tak stříleli do malých dětí, protože těm vždy přiběhli na pomoc dospělí…

Je zvláštní, že vojenské jednotky, které se cítí být zrovna “na koni”, se obvykle chovají hůře než zvěř. Válečné šílenství v nich probouzí bestii. Zřejmě je to v nás, v lidech, už nějak zakódováno. A to je děsivé. V televizi, v kině, či v knize vždy rozlišuji co je skutečné a co není. Akční krváky jsou v pořádku, u těch se za rytmů střelby z kulometů a s hektolitry stříkající krve skvěle bavíme. Víme, že je to fikce. Avšak u televizních novin, u skutečných reportáží z válek, se nám často svírají vnitřnosti. A přesně tenhle pocit jsem měl při čtení “Faxu”. Tohle už nejsou superhrdinové, fantasy anebo pseudohistorie. Tohle je skutečnost a přesto tady nestojí lidský život více než cigareta. Je to vyprávění, které nechcete prožít. Touto knihou vystoupilo nakladatelství Crew ze svého obvyklého žánrového rozpětí. Není to jediný válečný komiks, který u nás vyšel, ale jeho vyprávění z pohledu normálního člověka a jeho rodiny je natolik osobní a intenzivní, že budete cítit Ervinův strach, beznaděj a dost možná začnete nenávidět Srby.

Válka není nepříjemnost, ale ta nejohavnější věc na světě – Lev Nikolajevič Tolstoj

Joe Kubert, od kterého už u nás vyšli “Před Strážci” a Tarzan, se s tímto děsivým svědectvím popral velmi obstojně. Samotnému příběhu není co vytknout – ten napsal život a válka. Kubertovo je až jeho vyprávění a to je bezvadné. Vždy má takový rytmus, jaký je potřeba. Zpomalí, když je potřeba pomalu prožívat nekončící útrapy, beznaděj a smíření se s neustávajícími výbuchy za zabedněnými okny a zrychlí v akčnější anebo napínavějších pasážích.

Joe Kubert příběh nejen odvyprávěl, ale také ho nakreslil. A opět tomu není co vytknout. Kresba má skvělou dynamiku, takže třeba rychlá jízda vypadá fakt skvěle. Úžasně nakreslené jsou výbuchy, které však trhají na kusy lidi, kteří třeba stojí ve frontě na humanitární pomoc. Dokonalé jsou detaily zoufalých tváří. Skvělé jsou skupinové scény, u kterých má čtenář pocit, že je pozoruje z okna ve druhém patře.

Kubert při kresbě vycházel z fotografií, které mu dal Ervin, aby jeho ilustrace válkou zpustošeného Sarajeva získaly na věrohodnosti. Autorem fotografií je Karim Zaimović. Karim byl komiksový fanda a pracoval v Sarajevu pro místní noviny. Zemřel v srpnu 1995 na zranění hlavy po zásahu granátometem. Kniha “Fax ze Sarajeva” je věnována právě jemu.

Fax ze Sarajeva” není odpočinkové čtení. Bude vás z toho mrazit, budete se divit a na konci si možná na internetu vyhledáte heslo “Válka v Jugoslávii”. Právě ta pravdivost a svědectví dělá tuho knihu úžasnou a zaslouží si maximální hodnocení. Crew vydala tuho knihu v pevné vazbě a pod přebalem jsou lesklé desky se stejným designem, jaký má přebal.

(Visited 496 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Redaktor. Nejen komiksový nadšenec, milovník tvrdé hudby, dobré whisky, piva a fotografování. Jeden z největších autorů českého internetu :)


KOMENTÁŘE