logo

VELKÁ KNIHA BARTA SIMPSONA

Není mnoho lidí, kteří by neznali americký animovaný seriál Simpsonovi. Pokud se chcete se mnou přít o toto prohlášení, tak vás právě asi rozmrazili z ledu, hned vedle mamuta, nebo jste doteď žili v amazonském pralese. V úvahu připadá ještě obyvatelstvo Severní Koreje… Simpsonovi jsou fenomén, bez diskuse.

Již nesčetněkrát se prokázalo, že v jednoduchosti je krása (síla). Tvůrce konceptu Simpsonových Matt Groening přišel na svou dobu se zcela jednoduchým nápadem, jež se časem ukazuje jako trefa do černého. Základním pilířem oblíbeného seriálu je ne úplně dobře fungující rodinka ve složení matka Marge a otec Homer, plus jejich tři děti Bart, Líza a Maggie. Rod Simpsonů není právě ideálním obrázkem úpadkové západní společnosti a zde spočívá úspěch celého seriálu. Není těžké se ztotožnit s některou z postaviček díky jejich zjednodušené stylizaci. Svého času jsem se přímo viděl v rošťákovi Bartovi a dnes se chápavě usmívám nad postavou Homera Simpsona, když řve na synka „Ty jeden mrňavej!…“

Poprvé se Simpsonovi představili na americké televizní stanici Fox v roce 1987 a tuzemskému divákovi v roce 1993. Rodinka Simpsonových nastavuje zrcadlo soudobému společenství, jehož jsme chtě nechtě součástí, a je nejúčinnějším indoktrinačním seriálem všech dob. Pakliže jste někdy zabloudili při surfování z mainstreamu na tzv. alternativní weby, jistě tušíte, o jaké indoktrinaci píši. Jsou to různé konspirační screenshoty připravující diváka údajně na 11. 9. 2001, či aktuální prezidentské klání v USA –  kometa Donald Trump vs. zhrzená Hillary Clintonová. To vše a mnohem více jsou Simpsonovi. Mají tu moc vás pobavit, parodovat a upřímně rozesmát. Stejně tak si na ně dejte bedlivý pozor, neboť dokáží být součástí psychologické operace (Psy – Op). Především v Americe říkají lidem na podprahové úrovni vybrané informace, za účelem ovlivnění jejich emocí a objektivního uvažování. V neposlední řadě je žlutá famílie dojnou krávou, jež vám vytáhne z kapsy peníze za cokoliv a třeba i za komiks Velká kniha Barta Simpsona vydaný nakladatelstvím Crew v roce 2015.

Započnu u pompézního názvu 120 stránkového sešitu a jízlivě podotknu, že se nejedná o velkou knihu, ale spíše o průměrný brožovaný komiks. Sešit nabídne čtenáři celkem patnáct vybraných epizod ze světa žáka springfieldské školy, přičemž jedna má tři díly. Knížka obsahuje první čtyři sešity měsíčníku Bart Simpson, již vydané nakladatelstvím Crew (prozatím vyšlo 23 čísel časopisu). Může se tak stát, že dostanete duplicitně už jednou zakoupené příběhy, nebo v případě, že tyto nevlastníte, bude se jednat o novou soubornou knihu. Samozřejmě se to nevylučuje a komiks potěší i vášnivé sběratele. Záleží, jakým pohledem se díváte na svět. Zda vidíte sklenici jako pesimisté poloprázdnou, či poloplnou. Optimistickým pohledem a porovnáním komiksového měsíčníku s Bartem Simpsonem v hlavní roli lze nakonec prohlásit, že je kniha velká.

Jak jsem již uvedl, rodinka Simpsonů je natolik známá, že psát cokoliv navíc, či snad prozrazovat obsah komiksů, je jako nosit dříví do lesa. Přesto, Homer je líný věčně opilý hulvát. Inteligence moc nepobral a snad představuje ustálený pohled na typického Američana. Marge by si zasloužila svatozář, neboť je ikonickým obrázkem trpělivosti, lásky, péče a ochoty, kterou věnuje své nevděčné rodině. Sourozenci Bart a Líza jsou natolik rozdílní, že by si je všemi deseti vybrala každá televizní produkce do své reality show. Z povahové odlišnosti všech členů domácnosti pramení různé emoční přestřelky, sociální kritika a humorné rozepře. Rodinku doplňuje nejmladší člen Maggie, jež dokáže sestavit vzorec E=mc2 z dětských kostek. Abych dostál stupiditě amerických filmových kanálů, tak nesmím zapomenout na zvířátko nakonec, tím je pes Spasitel a kočka Sněhulka.

Pokud rodinkou zatřesu, zamíchám a zasadím je do aktuálních událostí a (geo)politických kulis, jde o výbušný satirický koktejl, který přímo útočí na vaše bránice. Jednotlivé příběhy se dotýkají soudobé popkultury – zábavy pro široké masy a tuto patřičně ironizují. V kreslených příbězích je možno nalézt různé druhy podobenství, ať již jde o film, populární hudbu, videohry, komiks, četbu a například divadelní představení. Použitá ironie je bravurně zvládnuta, nikdy není přímo urážlivá, i když občas jde až k mantinelu sarkasmu. Ona hranice bude jistě lépe patrná pro amerického konzumenta, než pro našince. Komiksové příběhy mají hlavu, patu, vtip a mnohdy i překvapivé morální poselství, což v případě mainstreamu nebývá zvykem. U knihy podobného druhu, která soustředí v jednom svazku několik epizod je pochopitelné, že silnější příběhy přebíjí ty slabší. Pokud jde o mne, tak nejméně mě bavila trilogie Tyranie na Triokulonu! Je to taková směska různých historických událostí promítnutá do podivného sci–fi příběhu. Trojepizoda mi evokovala filmové speciály, jež mne také moc neberou. Ostatní komiksy nevybočují ze stereotypu, jež je zhýčkaný divák uvyklý dostávat ke shlédnutí na televizní obrazovce.

Podobně jako u popisování jednotlivých epizod komiksu se mohu obloukem vyhnout jménům tvůrců komiksu. Notoricky známou skutečností je, že animovaný seriál Simpsonovi je duševním dítětem  režiséra Matta Groeninga v produkci Jamese L. Brookse vytvořený pro televizi FOX. Všichni ti řadoví scénáristé, kreslíři, editoři, inkeři, vybarvovači, redaktoři, PR chytráci, velcí a malí ředitelé jsou pouze kolečky v přímo monstrózním stroji, jež válcuje bránice a inteligenci komiksových čtenářů. Spíše se zaměřím na českou mutaci, jíž přeložil Petr Putna. Na určitých místech je patrné, že byla česká lokalizace přizpůsobena tuzemským souvislostem. Nutno dodat, že se nejedná o drakonické úpravy a změna přispívá k lepšímu pochopení souvislostí. Úvodní obálky epizod si mnohdy nesou datum prvního vydání u Crwe a původní cenu. To tam rozhodně být nemuselo a jistě by to nedalo mnoho práce. Poslední věc – druh použitého fontu pro písmeno Y mne doslova odpuzoval. Osobně jsem neměl s četbou problém, neboť čtu automaticky, ale mladší čtenář by mohl zaměňovat Y za J.

Summa summarum. Velká kniha Barta Simpsona je klasický komerční produkt bez hanlivého podtónu. Nemyslím si, že komiks může diváka televizního seriálu překvapit něčím revolučním, to jistě ne. Komiksová kniha je pro kovaného fanouška Simpsonů sázkou na jistotu. Dostane svou pravidelnou dávku humoru a výplachu mozku. Zda je kniha velká, či malá je úvaha vpravdě relativní a ponechám ji zcela na uvážení případného kupce a čtenáře. Když už jsem u té intelektuálštiny – jestliže jste unavení věčným bádáním a hledáním sjednocující teorie všeho, tak vás mohu ujistit, že u komiksového Barta Simpsona si příjemně odpočinete a pobavíte se. Četba satirického komiksu vám může vyplavit do mozku endorfiny – hormony štěstí, což nakonec třeba povede k objevu oné všeobjímající teorie. Třeba. „Ty jeden mrňavej, vylil jsi mi pivo!…“

(Visited 645 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Redaktor. Knihomol a komiksový nadšenec. Svého času i aktivní kreslíř, dnes na autorské dovolené. Fascinuje ho vesmír, astronomie a starobylé civilizace. Při cestách za megalitickou minulostí naplno propadá potápění a z toho plyne záliba v podvodní fotografii. Má názory, které se často rozchází s hlavním proudem, rád přemýšlí o podstatě a jde k jádru věci.


KOMENTÁŘE