logo

ČAS KOMIKSOVĚ VÁNOČNÍ

Stromeček neshořel, Ježíšek uletěl, jen ten Santa, co se šprajcl před pár lety v komíně, už začíná trochu zavánět. Ale dobře mu tak. Vánoce jsou nejen svátky klidu a míru, kdy se má sejít kolem jednoho stolu celá rodina, aby se navzájem mohli ochránit před útokem kapřích kostí. A taky je to ideální chvíle na uvelebení se v pohodlném křesle, pokud možno někde u krbu, se sklenkou něčeho dobrého k pití a s nějakým pěkným komiksem v ruce. Věřte tomu, nebo ne, i hrdinové z těchto obrázkových knížek si taky rádi užijou trochu toho vánočního klidu a míru v poklidném rodinném kruhu (či v tom, co z něj zbylo, viď Báťo ;-). Teda aspoň někteří. Pojďme teď trochu nakouknout do jejich soukromí…

Jedním z těch, kteří o Vánocích nasadí poněkud nostalgickou, ba až sentimentální linii, je kupodivu novinářské eso z (psacího) pera Warrena Ellise Spider Jerusalem. Dá svým ohavným asistentkám volno, (nebo se jim spíš podaří utéct z jeho dosahu), zapálí sobě a kočce pár cigaret, snad i tomu vyráběči dovolí trochu toho fetu, usadí se na balkóně své rezidence a začne psát o tom, jak v Jižním Blbákově, na Nazaretské spojce, oslavují den, kdy blahoslavený Mostyn Gorbals nachcal blbákovskému v kádi zrozenému mesiášovi do krku, aby mu zachránil život, když mu vzplálo srdce plamenem. A proto opravdu nechcete v Jižním Blbákově trávit prázdniny. Tak nějak začíná příběh z Transmetropolitanu Krutá zima, který spolu s dalším vánočním speciálem Všechny další zimy vyšel ve čtvrté knize s podtitulem Nová lůza.

Další typoň, který by rád oslavil vánoce v poklidu, ale nemá na to škváru je Tommy Monaghan a jeho tlustej kámoš Natt Barret. Naštěstí se zrovna městem prohání Atomovej Santa Klaus, kterej rozhodně nenaděluje žádný supr čupr dárky. Teda pokud vám nepříjde bolestivá a velice nechutná smrt z ozáření jako supr čupr dárek. A protože je Garth Ennis ma(gor)chr, proběhne téměř celý speciál nazvaný Kontrakt na Santu ve verších. Nevěříte? Stačí otevřít čtvrtou knihu Hitmanových příhod Odvážným štěstí přeje a přesvědčit se na vlastní oči.

Ale oslava Vánoc se nevyhýbá ani zvířecí říši. Jedním ze stálých pařmenů Vánočních, který se nejen že nestydí za svou nadváhu, ale je na ni svým způsobem pyšný, věčný cynik, nepřítel psů, pondělků a pavouků a velká koule oranžových chlupů je, jak už vám jistě došlo, kocour Garfield. I ten každoročně v tuto dobu zjihne, přesune se od cynismu k sentimentu a popřeje svým blízkým vše nejlepší… A pak se jde vyspat, aby měl energii na Silestrovskou pařbu.

A když už jsme u těch zvířátek, je třeba navštívit i nejpodivnější útulek pro zvířata, s nejvíc sexy ošetřovatelkou, (díky, Franku Cho) Liberty Meadows. Zakrslý cirkusový medvěd Ralf, hypochondrický žabák Leslie, cynické, kouřící, chlastající, fetující prase Dean, trošku hloupější, ale milý a uctivý datel Truman a jeho nejlepší přítel jezevčík Oscar. Ti všichni, i se zastydlým ošetřovatelem Frankem a krásnou Brandy, si rádi zaskotačí ve sněhu, či pověsí punčochu nad krb, protože Liberty Meadows není jen tak nějaký útulek, Liberty Meadows je domov.

Samozřejmě se nesmí zapomínat na děti. Ty přeci mají Vánoce nejradši. A už vůbec nejvíc se na ně těší ty, kterým je osm, jejich nejlepší přítel je plyšový tygr a jsou geniální. Nebo si to o sobě alespoň myslí. Ovšem kdo jiný, než pravý génius by dokázal vymyslet duplikátor, aby za sebe nechal domácí úkoly dělat svůj klon, či stroj času, aby se ty pravé dějiny naučil přímo v pravěku. Jedině Calvin a jeho věrný kamarád Hobbes, komiksové děti Billa Wattersona. Sice je Calvin většinou zklamaný, protože má dojem, že Santa záměrně kazí jeho objednávky dárků, ale i tak si Vánoce pokaždé užije.

Ale ne vždycky proběhne oslava Vánoc v poklidu. Své o tom ví největší kydlič v universu, ten, kterej si to rozdal i s Bohem, majitel létající motorky a psa, co není jeho pes, samotnej Velkej Šéf Lobo. Jeho vánoce ve skutečnosti probíhaly trochu jinak, než by kdokoliv čekal. Namísto toho, aby se nechal Santou obdarovat, rozhodl se zanést dárek přímo velkému Červenému. To, že je ten dárek ocelový a na řetězu, už je drobný detail, který si spolu tihle dva hošíci rádi vyříkají. A že při tom poteče i něco jiného, než punč, je naprosto jasné. Pokud si to chcete užít na vlastní oči, tak doporučuji amatérský krátký film The Lobo: ParaMilitary Christmas Special.

A když už jsem si na začátku dělal z Báťi a jeho rodinných poměrů srandu, vrátím se k Temnému rytíři i na konci tohoto článku. Jedním z nejznámějších Vánočních příběhů je Vánoční koleda od Charlese Dickense. Příběh chamtivého Ebenezera Scrooge, kterého navštíví tři Duchové Vánoc a ukážou mu, co vše svou chamtivostí způsobil, zná dnes snad každý. Byl parafrázován a parodován už tolikrát, že to nelze ani spočítat (a i zde platí ono South Parkovské Simpsons already did it ;-). A tak došlo v roce 2011 i na předělávku pro svět DC. Příběh i kresbu si vzal na starosti Lee Bermejo (který kreslil i knihu Joker), a stvořil komiksovou poctu Dickensovu příběhu (Batman: Noel). Batman, zastávající roli Enebezera Scrooge, je po smrti Jasona Todda nelítostným bojovníkem za spravedlnost, jehož vidění reality se rozdělilo na striktně černobílé. A tak je konfrontován s třemi „spoluhráči“. Catwoman jako Duch Minulých Vánoc mu připomene doby jejich vzájemného laškování na Gothamských střechách, Kal-El jako Duch současných Vánoc ukáže Batmanovi to, čím je teď a nakonec Joker, jako Duch Budoucích Vánoc ukáže Temnému Rytíři děsivou vizi Gothamu zítřka…

Ale komiksů s Vánoční tématikou je mnohem víc (a ještě víc s tématikou nevánoční) a možná jste nějaký našli i pod stromečkem… Tak užívejte svátků a komiksů dokud jen můžete. Než se objeví sfetovaný Spider a nachčije vám do krku…

(Visited 231 times, 1 visits today)
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Vesmírný povaleč, těhotný smradlavý lenochod, ostuda lidstva, odporný a páchnoucí, slizký a hnusný zelený lidský výkal. Nejradši by se celý život ládoval dobrůtkami všeho druhu, barev a chutí, četl komiksy a koukal na filmy. Ale stejně ho máme rádi. Boudí komiksový specialista.


KOMENTÁŘE