logo

O SNĚHU A ROVNOU STOKRÁT

Samizdatový časopis BubbleGun se rozrostl již o osmé číslo a nám přináší skvělý speciál výhradně seskládaný z komiksových stripů O sněhu, které má na svědomí komiksový kreslíř Pavel „PaTa“ Talaš. Počet jednotlivých stripů se zakulatil na rovnou stovku stránek, a tudiž nebylo težké tento sborník nazvat 100x O sněhu. A co víc, celý projekt byl úspěšně vydán z velké míry díky fanouškům, kteří jej výrazně podpořili na Startovači.

Každý z nás má v životě svou Nemesis. Pro někoho je to nějaký nepřítel, člověk, pro jiného to může třeba být třeba jeho vlastnost nebo smůla. Pro pana Jaroslava je to počasí. Respektive to zimní. Sníh může být vlezlý, chladný a neúprosný. Přitom je to jen zmrzlá voda. Jen základní kámen života jako takového a kolikrát dokáže potrápit více než potřebujeme. Se sněhem dokážeme zažívat různé patálie. Nemůžeme třeba vyjet autem, zapadnout v lavině nebo stačí, když nám jen spadne kousek ledu za krk, i to nás pak dokáže pořádně rozzuřit.

Seznamte se s panem Jaroslavem. Pan Jaroslav nemá rád zimu, vše, co je s tímto ročním obdobím spojené a zejména sníh mu leze přímo krkem. A co víc, neustále jej potkávají nepochopitelné smolné momenty a události, které našeho bručounského Jaroslava dokáží jen rozzuřit. Jednostránkové stripy přesně definují krátké příběhy o nenávisti k zimě jako takové. Představte si, že zima je pořád. Všude se válejí bílé hromady sněhu a jaro je v nedohlednu. Patálie, které pan Jaroslav prožívá, umocňují zákeřní sněhuláci, nadpřirozené bytosti a bohové či obyčejná paranoia.

Duchovním otcem celého nápadu se stal samotný PaTa. A před léty, když náš šéfredaktor Roman „BeeSee“ Bílek jen tak jednou na zastávce pozoroval zasněžené okolí, i přes počáteční nevoli, zadal zrod k jednomu scénáři a protože se s PaTou znali, tak přispěl svou špetkou do mlýna k jeho nenápadnému stripu. Jelikož však napsat rovnou stovku čísel je úkol složitý, na jednotlivých stripech se podílela celá řada scénaristů. V té největší míře se o to zasloužil anonymní Vhrsti, dále pak zmíněný BeeSee, človíček s nickem Sagaya nebo Marťas. A v neposlední řadě si velké množství napsal sám PaTa a zapojila se i kreslířova dcera Natalis. Jak to celé vzniklo si můžete přečíst v našem rozhovoru se samotným umělcem.

Kresba samotná je precizní a skvěle jednoduchá a připomíná mi má mladá léta strávena nad Garfieldem, Calvinem a Hobbesem nebo jinou, humorně podobnou záležitostí. Některé scénáře by si dokonce zasloužily další rozvinutí, což je škoda, že se neobjevily třeba na dvou až třech stránkách. Škoda jen, že je komiks víceměně beze slov, což některé původní myšlenky tvůrců trošku zabíjí. Stále je však komiks dostatečně hravý a přináší spoustu dobré nálady, i když si mnohdy zahrává a nutí čtenáře se zamýšlet.

Nebudu tady vybírat nejlepší kousky, ale rozhodně jsem se u většiny skvěle bavil a dokázal se nad scénařem pousmát. Bohužel se ve sborníku dají najít i slabší čísla, což má za následek pestrost scénaristů. Ale i tak dokáži říci, že jako skvélá zábava, třeba jako čtení na WC nebo na dvacetiminutovku v tramvaji, je 100x O sněhu dílo více než důstojné a jsem nesmírně rád, že, i v naších končinách, humor ve stripech neumírá a naopak se tlačí ven víc a víc. A ve 100x O sněhu se s panem Jaroslavem neloučíme, ba naopak. V hororově laděném sedmém čísle BubbleGunu se můžete setkat s příběhem O Sněhu: Inverze, BeeSee s PaTou připravují vydání celopříběhového komiksu s názvem Hledání jara a již od ledna se na naší Vlčí Boudě setkáte s příběhy z „druhé strany“, nebo-li z pohledu Jaroslavových nepřátel, se sněhuláky, kteří se představí v krátkých stripech s názvem Sněhulení. Takže je se na co těšit.

(Visited 65 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Admin a zástupce. Administrátor, redaktor, občasný pisálek povídek, osina v zadku všech idiotů, ale jinak kamarád všech, s kterými si má co říct. Filmový nadšenec, hráč her všeho druhu, čtenář knih s fantazií a poslední dobou komiksový dobyvatel.V současné době píše svůj první román.


KOMENTÁŘE