logo

KURVA VELKEJ ÚSPĚCH

Duben a květen letošního roku byl pro fanoušky českého Sin City unikátní. Nakladatelství Comics Centrum spustilo jedinečný projekt, který zaručoval vydání svazku všech sedmi čísel Sin City v parádním vázaném vydání, pouze v případě najde-li se 300 zájemců, kteří si knihu předobjednají. Projekt se nakonec úspěšně uskutečnil a pod názvem Kurva Velký Sin City se začátkem prázdnin začal pomalu objevovat ve schránkách jednotlivých kupujících. My jsme samozřejmě byli u toho.

Pokud jste někdy četli jakýkoliv svazek Sin City, určitě mi dáte za pravdu, že parádní celostránková kresba Franka Millera by si zasloužila formát větší, ba dokonce by se daly některé stránky zarámovat. Tento sen mi Comics Centrum splnilo aspoň z poloviny, jelikož knižní formát 32×22 cm už je pořádná velikost a pokud si představíte, že takových listů je ve svazku rovných 1360, pochopíte ono tohle je opravdu “kurva velký”.

Při samotném čtení tohoto pořádného balení jsem se opět neskutečně rozplýval nad úžasnými obrázky a trvalo mi nějaký ten pátek, než jsem s nadšením zaklapl poslední stranu. V komiksu nejsem hardcore fanoušek, vyhledávám spíše nesuperhrdinské komiksy, nejsem znalec veškerého komiksového dění a o Sin City jsem se dozvěděl až snad na vysoké, kde mi první knihu (Drsný sbohem) pujčil spolužák. Nicméně styl mi okamžitě sedl a jsem rád, že jsem dodnes nepodlehl koupě jednotlivých výtisků, protože teď mi knihovnu zdobí tato kráska.

Samotný Sin City omnibus vznikl jako mutace anglického Big Damn Sin City, o které se postaralo nakladatelství Dark Horse. Jakožto zástupci českého fanouška vám s Vlčí Boudou přinášíme rozhovor s tvůrci českého vydání, kteří se nezastavili a za mohutné podpory fanoušku projekt Kurva velkého Sin City uskutečnili. A jak to probíhalo, si přečtěte níže.

Jak je vlastně stará myšlenka vydat Kurva Velký Sin City a kdo s ní přišel?

S myšlenkou přišel na konci minulého roku americký vydavatel Dark Horse. Mě se tahle myšlenka zalíbila, ale musel jsem ji přizpůsobit našemu trhu.

Bylo od začátku jasné, že použijete crowdfunding nebo to byla znouzecnost?

Slovo crowfunding je sice hodně módní slovo, ale my jsme knihu vydali pomocí subskripce nebo-li předplatného. Osobně crowfundingu nefandím. Od začátku jsme to tak plánovali, a to hned z několika důvodů. Za prvé kvůli velké finanční náročnosti, za druhé kvůli skladování.

Chvilku to trvalo, než se kampaň rozjela, ale nakonec zřejmě předčila očekávání. Jak jste to vnímali vy? Potěšila vás reakce fanoušků?

Kampaň byla rozjetá výborně hned od začátku, jak z naší strany, tak ze strany fandů, kteří okamžitě začali o tomhle projektu informovat další lidi. Co se zaplacení objednávek týče, podle našich předpokladů proběhla většina v posledním týdnu. Nakonec jsme vytiskli přes 800 kusů, téměř trojnásobek výrobního minima. Čtenáři nás hodně mile překvapili a té důvěry si moc ceníme.

Pořád je spousta lidí, kteří by Kurvu chtěli, ale bohužel už mají smůlu. Alespoň tedy u nás a za původní cenu 2200 Kč. Je pár prodejců, kteří si od nás na začátku knihu koupili a teď ji většinou pod 4000 Kč neseženete.

Na internetu se rozhořela poměrně divoká diskuze nad jménem knihy. Někomu se nelíbil nepřesnost překladu, někoho to pobuřovalo. Probíhala podobná diskuze i u Vás? Osobně to vnímám jako povedený markenting. Už dlouho jsem neměl facebook plný kurev 🙂

Název byl na celé knize nejtěžší věc. Fakt. Zkoušel jsem Sakra velký, Hergot velký, Hodně velký, Fakt velký, Zatraceně velký, ale nějak to pořád nebylo ono. Ta knížka byla veliká a exprese těchhle názvů malá. Pak jsem už naprosto beznadějně zanadával: „Kurva, já už fakt nevim!“ No, a název byl na světě. Ještě jsem to konzultoval s Honzou Kantůrkem a jemu se to zdálo dost vtipný i kvůli obsahu Sin City. Pak se ukázalo, jak pěkně se s tím názvem dá pracovat a kolik blbostí jsme na tohle téma schopní vymyslet.

Paradox je, že největší problém s tímhle názvem mají chlapi. Ženská zavolá nebo příjde k nám do obchodu a nemá problém si o Kurvu říct. Chlapi s tím mají problém a pořád říkají „Velký Sin City“ nebo „Ta velká knížka“ a podobně. Názvy se nepřekládají doslovně, ale podle potřeb dané země nebo trhu. Hellboy: Pražský upír se taky jmenuje v originále Troll Witch. Já si spíš myslím, že jde o jakousi formu pokrytectví: „Nepiju, nekouřim a nemluvim sprostě! Do prdele, zas mi ten vajgl spad do píva!“

Co jste od začátku vnímali jako největší výzvu? Nastaly během výroby nějaké problémy nebo vtipné situace?

Celá výroba byla obrovská výzva. Takhle velkou, rozsáhlou a těžkou knihu u nás nikdo nikdy netisknul. Nakonec musela být výroba rozdělena na dvě části, protože nestačily běžné přídavky materiálu pro seřízení vázací linky. Co nás pobavilo, bylo, že si v tiskárně mysleli, že je Kurva velký Sin City interní název a pak se strašně divili, že jsem to tak vytiskli a jestli to není chyba.

Nakonec to vypadá, že crowdfunding může u takových projektů fungovat. Plánujete jej použít na další projekty? Prozradíte nezávazně na jaké?

Forma předplatného zafungovala a máme už připravený nový projekt, který oznámíme zhruba v polovině září. Nemůžu zatím prozradit, o co půjde.

Z mnoha úst stále slyšíme, že Vaše portfolio je plné skvostů, ale začínající komiksový fanda má dost stíženou situaci tím, že některé tituly nebo díly sérií jsou vyprodány a těžko se shání. Plánujete proto dotisky (Hellboy, Krajina půlnočních stínů atd.)?

To je pořád problém. Musíme mezi tím vyvažovat. Protože jsou čtenáři nespokojení, buď že jen dotiskujeme, nebo že naopak nedostikujeme.

Prozradíte něco z budoucích plánů nakladatelství Comics Centrum?

Máme toho v plánu hodně, ale já nemám moc rád takový to natěšování, a když to pak nevyjde… Naši čtenáři jsou fakt skvělý a tak je nechci zklamat. Chceme vydat další Zámek a klíč, Goona, Ú.P.V.O. Jestli to bude všechno letos se ještě uvidí.

Za Vlčí Boudu Hanzman a Kirby, za Comics Centrum Václav Dort.

(Visited 234 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Admin a zástupce. Administrátor, redaktor, občasný pisálek povídek, osina v zadku všech idiotů, ale jinak kamarád všech, s kterými si má co říct. Filmový nadšenec, hráč her všeho druhu, čtenář knih s fantazií a poslední dobou komiksový dobyvatel.V současné době píše svůj první román.

Šéfredaktor. Herní fanda, komiksový milovník, blázen do písmenek, hudební nadšenec, herní maniak nebo samozvaný filmový kritik. Tolik zájmů a tak málo času...


KOMENTÁŘE