logo

PŘED STRÁŽCI – SŮVA VS DR. MANHATTAN

Nakladatelství BB/Art vydalo již třetí svazek příběhů strážců, respektive jednotlivých hrdinů, z období před tím, než se slavnými Strážci, v komiksu Alana Moora, stali. J. Michael Straczynski, známý pro svůj televizní seriál Babylon 5, kde předložil svůj talent pro složité a uvěřitelné příběhy definovatelné i ve fantastických situacích. Není divu, že ho přivedli k napsání další várky prequelů inspirovaných klíčovým dílem Alana Moorea, tedy konkrétně – Sůva (Nite Owl) a Dr. Manhattan. Od první knihy, která byla parádní, nám kvalita příběhů graduje a čím dál, tím více se příběhy Před strážců krystalizují ve velkolepé universum, na které může být komiksový svět hrdý. Alespoň já tedy jsem.

V první čtveřici sešitů následuje dobrodružství Dana Dreiberga, jakožto druhého Nite Owla, a skvěle vykresluje jeho seznámení s původním hrdinou Hollisem T. Masonem, kterého známe již z Minutemanů. Doba postoupila kupředu. Začala květinová 60. léta, plná nových emocí, vášní a nových možností. Dan se stane pokračovatelem původního bojovníka proti zločinu, avšak zanechá si pouze jeho zvučné jméno. Vybaven řádkou gadgetů a létající soví lodi Archimédes se stává postrachem kriminálních živlů a se svým parťákem Roschachem se vydává po stopách sériových vražd prostitutek.  Díky zážitku z dětství, kdy zahlédne svou matku, týranou otcem, je nucen jednat a vypravuje se do newyorkského podsvětí, doprovázen tajemnou dominou, říkajíc si Twilight Lady (Soumračná Dáma).

 

Straczynski je také známý tím, jak se vyžívá ve filozofickém blouznění, takže se dá přepokládat, že Dr. Manhattan v jeho podání bude střela. V následující čtveřici kapitol se dostáváme do mysli všemocného hrdiny a jsme schopni vidět celý jeho život. A to minulost, přítomnost, či budoucnost, vše ve stejnou dobu. Příběh je introspektivní a je vyplněn množstvím sebemeditačního „čučení na pupek“. Dr. Manhattan zná výsledek každého rozhodnutí a může zabránit tomu, aby se uskutečnilo to špatné. Nicméně pokud se rozhodne učinit jiné rozhodnutí ve své minulosti, uvědomí si, že může vidět různé linie času, z jeho rozhodnutí vyplývající. S každou linií, kde svět zaniká, si musí Dr. Manhattan vybrat, kterou cestou se vydá, tak aby lidstvo bylo zachráněno

Stejně jako ostatních Před strážců příběhy jsou zúženy o události původního díla. J. Michael Straczynski píše parádně, nicméně původní postavy nijak neobohacuje a spíše jim nechává charakter takový, jaký jej známe. Nite Owl (Sůva) je skvělá kriminálka, umocněná o emoce hrdinného vypravěče a domácí násilí, jež prožíval jako dítě. Celek se čte fakt skvěle, nicméně s původním příběhem si hraje na slepou bábu a záblesků ze Strážců naleznete jen pramálo. Snad jen malý odkaz na Twilight Lady (Soumračnou Dámu), který se v původních Strážcích objevil. Dr. Manhattan byl zajímavější, protože máte možnost vidět věci z jeho úhlu pohledu. Příběh vám dává představu, proč Dr. Manhattan nechal události plynout, pravě tak jak se staly ve Strážcích. Jeho hlavní starostí bylo přežití lidstva a to dokázal. Můžete také získat pohled na to, co se s ním poté stalo a jak se mu všechno děje najednou. Je jen škoda, že nic z toho se nedá moc nalézt v původní práci a tak se mi zdá, že to Alan Moore dělal krapet líp. Myslím, že Straczynski chtěl přiblížit „skoroboha“ Dr. Manhattana v jiném světle, ale dokázal jen podtrhnout známá fakta.

Kresba je ovšem dokonalá. Nite Owl v podání Joea Kuberta se skvěle hodí pro kriminálku v temném New Yorku a Dr. Manhattan Adama Hughese je zpracován ještě lépe. Hughesův styl skvěle zachycuje různé časové linie a podtrhuje filozofický pohled onoho příběhu. Celkové balení je zpracováno již tradičně v měkkých deskách a na zhruba třístovce stránek se nacházejí i cover arty jednotlivých obálek sešitů. Co si za pětikilo více přát?

Třešničkou na dortu je krátký příběh o Molochovi, jakožto nepřítele původních Minutemanů.  Pojednává o Molochově vzestupu a pádu. I když je počáteční vykreslení zpracováno dobře, příliš divoce je ukončeno, tak aby bylo vázáno na originál. Tento fakt pak dodává knize pocit nejistoty jejího původu. Opět to napsal Straczynski a o kresbu se postaral Eduardo Risso.

Třetí svazek příběhů Před Strážců je opět úctyhodné dílko, které tentokráte dává asi nejrozličnější pohled na dvojici hrdinů z pera jediného autora J. Michaela Straczynskeho. Bohužel, samotné charaktery postav trochu ztrácejí a nejsou oproti původu nijak rozvinuty. Ale i před tuhle drobnost, patří Nite Owl a Dr. Manhattan k tomu lepšímu a rozhodně vzdávají hold původnímu dílu a skvěle ho obohacují.

(Visited 166 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Admin a zástupce. Administrátor, redaktor, občasný pisálek povídek, osina v zadku všech idiotů, ale jinak kamarád všech, s kterými si má co říct. Filmový nadšenec, hráč her všeho druhu, čtenář knih s fantazií a poslední dobou komiksový dobyvatel.V současné době píše svůj první román.


KOMENTÁŘE