logo

LOBO SE (Z) VRACÍ… A VE VELKÉM

Zatímco DC v rámci restartu New 52 vypustilo do světa nového, vykleštěného a metrosexuálního Loba, kterého by klidně mohl hrát Brad Pitt, v naší české kotlině se vydavatelství Crew rozhodlo, že nám připomene kdo to vlastně Lobo je. A tak na pulty knihkupectví dopadl kompletní Bullíkův případ a další příběhy.

Lobo, alias Velký Šéf, alias postrach dcer, matek, militantních feministek, majitelů restaurací, účetních, učitelek, hajzlů, dobráků, živých, mrtvých, nemrtvých, no prostě a jednoduše všech, je egocentrický, šovinistický sviňák, který pro ránu nejde daleko, má zázračné regenerační schopnosti (dokáže se zregenerovat i z jedné kapky krve), nakopal prdel jak Supermanovi, tak Batmanovi (což dokonce vyšlo i česky v magazínu Crew na kvadrát č. 35) a zmasil i sám sebe. Není to ufoun, kterého byste si pozvali na rodinnou oslavu. Třeba i jen z toho důvodu, že vyhladil populaci na své domovské planetě a vybrnkával u toho metalové riffy na kytaru. Jediné věci, které má rád, je brutal death gore zombie metal, který mu díky implantovanému přijímači hraje neustále v hlavě, a řetěz s hákem. Jakž takž u sebe ještě snese i Psa, co není Lobův pes.  Navzdory výše uvedenému má Velkej Šéf i nějakou čest – neporuší dané slovo. Což ve výsledku může znamenat třeba to, že sice doručí člověka živého, ale sejme ho těsně po tom, co dokončil zakázku. Lobo je totiž lovec šmejdů, který si nenechá srát na hlavu. Sen všech. Pánové chtějí být jako on (ale nepřiznají to) a dámy ho chtějí pocítit (ale nepřiznají to).

A Crew nám v jednom svazku přináší prvních šest čísel klasické série. Číslo 1 – 4 obsahuje Bullíkův případ, jenž u nás kdysi vyšel v rámci Comicsových legend jako sešitovka (1998 – 1999). Lobo má v tomto příběhu jednoduchý úkol. Dovést Bullíka, mafiánského účetního, a za to slízne deset mega. Brnkačka. Teda aspoň to tak vypadá, jenže nic nikdy není takové, jak to vypadá. Číslo 5 nese název Bladhoundova krev a jde v něm o to, aby Lobo zase někoho vykydlil. No a v posledním příběhu této knihy Tirácký sen dostane Lobo mluvící opičku, velký kamion a sexy stopařku.

Jak je vidět z výše popsaného, skotský rodák Alan Grant (1949), jenž se hodně věnoval třeba i Soudci Dreddovi, nenapsal žádného typického superhrdinského bobana, jako je třeba Suprák, žádného psychicky zdeptaného honimíra jako je Batman a ani žádného sebemrskačského psychopata jako je Wolverine. Nenapsal ani žádné hlubokomyslné, filozofické dílo přesahující čas, vesmír a tak vůbec. Namísto toho nám předkládá hláškami nabitou, kulervoucí a nekorektní akční jízdu, kde si nikdo nemůže být jistý životem, či panenstvím a kde crew chlístá častěji než voda ve fontáně. Jen těch kozatic tam mohlo být víc…

Kresbu si vzal na starosti američan Val Semeiks (1955), jenž u nás vyšel třeba v knize JLA: Liga Spravedlnosti 2 (BBArt 2013), nebo i v dalším knižním Lobovi – Lobo: Soukromý vočko (Crew 2008). Přehledná, barevná a rozjásaná kresba úžasným způsobem vyobrazuje jak monstrózní masakr, tak i ladné, ženské křivky.

Původní rodičovskou dvojicí, která přivedla Loba na svět, je Roger Silfer a Keith Giffen, jenž představili tuhle „vyhrocenou parodii na Wolverina“ roku 1983 v sérii Omega-men. V tehdejší době byl ještě Poslední Czarian typickým záporákem, a až v devadesátých letech se z něj stal anti-hrdina, kterého všichni milujeme.

České vydání Bullíkova případu si znovu vzala na starosti Crew. Překlad Bullíka má na triku Pavel Dort, který v Lobově světě není žádným nováčkem. Přeložil jak původní vydání Bullíkova případu, tak i Lobo: Kostěj nesmrtelný (Crew 2012) či Lobo se (z)vrací (Crew 2004). Zbylé dva sešity přeložil Šimon Španihel, který překládal i zbylé, u nás vydané Lobovy knihy, či polovinu série Hitman od Gartha Ennise (BBArt 2004 – 2013).

Jednoduše řečeno, je překlad parádní a ideální pro příhody Velkýho Šéfa, kde se na spisovnost moc nehraje. Paperback je o malinko horší, než ty vydávané u BBArtu, ale rozhodně to není žádné salátové šméčko, protože to by si Pavlovský a spol. vůči Lobovi rozhodně nedovolili. Nikdo si dobrovolně nechce nechat roztrhnout kušnu hákem. A pokud tak nechcete dopadnout ani vy, tak padejte do nejbližšího knihkupectví, než vám tuhle knihu doručí sám Pes, co není Lobův pes, protože to by se vám rozhodně nelíbilo.

(Visited 298 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Vesmírný povaleč, těhotný smradlavý lenochod, ostuda lidstva, odporný a páchnoucí, slizký a hnusný zelený lidský výkal. Nejradši by se celý život ládoval dobrůtkami všeho druhu, barev a chutí, četl komiksy a koukal na filmy. Ale stejně ho máme rádi. Boudí komiksový specialista.


KOMENTÁŘE