logo

Návrat legendy jménem Wastelands

Karetní hra Wastelands zažívá český restart. Pamětníci teď možná trochu zbystřili, neznalí klasicky napnuli uši, teda oči. Ano klasická sběratelská karetní hra Wastelands prodělává reboot, který hru chce přiblížit užšímu publiku a přinést konkurenceschopnou sběratelskou zábavu stejně jak tomu bylo před léty – v čestině. Jaké tedy nové Wastelands jsou?

Pamatuji si to jako dnes. Někdy okolo roku 1999 jsem navštívil legendární knihkupectví Geralt v Ostravě, kde jsem již pár let pravidelně trávil mé poškolní aktivity a kochal jsem se kartami a knihami, které jsem si nemohl koupit. Jednou takhle znenádání přišlo promo Wastelands a po prvním zahrání  jsem věděl, že jsem konečně našel náhradu za umírající karetní zázrak Doomtrooper. Zhýčkaný češtinou na kartách se mi nechtělo překlopit na všudypřítomný anglický Magic: The Gathering a nově vydaná karetní hra Wastelands nabízela praktický ten samý zážitek, akorát kompletně česky.

On vlastně Wastelands byl ve své době dost originální konkurencí slavnému Magicu a rozhodně nezaostával, jak v době svého vzniku v roce 1995 v Maďarsku, tak i u nás o 4 roky později. Pamatuji ty nekonečné večery, kdy jsem se učil karty nazpaměť a tvořil hromady zajímavých balíků, hledal ideální kombinace karet a vyráběl tzv. komba smrti. Jednou za čas jsem navštívil turnaj. Byl to krásný kus života. Tedy aspoň na pár let. Prvnímu českému pokusu to s Wastelands moc nevyšlo. A já to upřímně krátce po vydání druhého a posledního rozšíření – Sféry existence – na pár let s karetkama zabalil úplně a na zbylé karty ve sbírce (cca 800 karet) sedl prach. Upřímně, měl jsem dojem, že krom zapálených nadšenců a Maďarů Wastelands vlastně už nikdo nehraje. Proto mě velice překvapilo, když mě před nedávnem oslovili tvůrci nového českého rebootu. Wastelands se vrací s devátou re-edicí základní hry s přízviskem Vládci Osudu.

Díky štědré testovací sadě, kterou mi nabídli, jsem byl schopen zahrát si několik parádních duelů a připomenout si staré dobré časy. Nová vylepšená pravidla 9. edice přinášejí několik drobných změn, chlubí se svou vybalancovaností, ale jinak stále se jedná o starý dobrý Wastelands. V podstatě jde o klasickou fantasy CCG (collectible card game) duelovku postavenou na pár jednoduchých a hromadě dílčích drobných pravidlech. Dva hráči se proti sobě utkají se svými balíky, které si předtím připravili a pokud někdo z nich přijde o 20 svých životů, prohrál. Podobně jako v každé další sběratelské karetní hře nabízí obrovskou variabilitu stylů hraní, a je jen na hráči samotném, jak se popere s tím co má na ruce.

Hlavní údernou silou jednotlivých balíků jsou – jak už tak bývá zvykem – bojovníci, se kterými hráč útočí proti soupeři a zároveň se taky brání, aby jeho život nepřišel nazmar. Hráč má možnost útok či obranu podpořit různými předměty, stavbami, kouzly či zaklínadly a na jejich základě se má možnost variabilně či efektivně zlikvidovat protihráčovy bojovníky a zaútočit tak přímo na protivníka. Pamatuji si, že před osmnácti lety bylo tvoření a zejména pilování komb a funkčních systémů základním kamenem celého Wastelands. Bylo nesmírně těžké postavit balík, který byl hodný turnajů. Nová re-edice se stala přímočařejší, rychlejší a troufám si říct, že možná i jednodušší, i když zdaleka jsem neměl všechny karty v ruce a nemohl si tak vyzkoušet všechny styly, které jednotliví bohové nabízejí.

O pestrost hracích balíků, se stará nabídka devítky bohů (pamatuji, že kdysi jich bylo jen 7). Každý z nich představuje jeden z jakýchsi elementů, na který je zaměřen. Tito bohové tvoří základní lore celého Wastelands a v podstatě jde jen o to, jak se tito bohové paktují a předhánějí své mocné ego. Upřímně, tady se s nějakým promýšleným světem nesetkáte. Jde o čistokrevné hraní a pokud k tomu všemu existuje nějaké příběhové pozadí, já na něj nenarazil. Aspoň se tím nemusíte zatěžovat, a během hraní, či stavění balíků, se soustředíte pouze na karty a žádné nelogické zkratky vás nemusí štvát.

Pokud mám mít nějakou výtku, tak to bude opravdu jen grafické zpracování celé hry. Karty vypadají prakticky totožně jako před léty a neznám nikoho, koho by obrázky nějak dokázaly upoutat. Konkurenčním hrám typu Magic, nebo již zmíněného Doomtrooperu, či pozdějších Pánů prstenů či Star Wars, se Wastelands opravdu nemohou rovnat. Nicméně věřím, že toto není problém české edice, ale originální licence, která celý design i kresbu zachovala. Další drobné výtky jsou spíše kosmetické, případně drobné nejasnosti v pravidlech, nicméně všechny mi byly autory české verze kvalitně vysvětleny. Docela mě zamrzelo, že přes všechno to zjednodušení a přímočarost, jsou některá detailní pravidla oproti originálu zbytečně složitá, zejména pokud se jedná o ikony na kartách a jejich účely, kterých oproti originálu docela přibylo.

Základní edice Vládci Osudu nabízí 155 karet, které se prodávají klasicky v balíčcích typu starter a booster. Starter obsahuje karty připravené k okamžitému hraní a boostery přidávají doplňující karty vhodné pro rozšíření počtu při stavění vlastních hracích balíků. Starter i booster obsahují náhodně namíchané pořadí karet a jedinou jistotou je, že obsahují daný počet karet dle jejich vzácnosti (vzácná, neobvyklá, běžná). Nedávno vyšla také rozšířující sada Věčnost, která upravuje některá pravidla a obohacuje již tak promýšlený herní systém. Každá karta má svou tržní hodnotu a je běžné s ní klasicky obchodovat či ji vyměňovat. Je doporučeno najít si kolem sebe kolektiv lidí, se kterými si tyto karty budete měnit a doplňovat si své vlastní balíčky. Ti nejpokročilejší si pak mohou poměřit své síly na pravidelných turnajích.

Tvůrci nové české edice rozhodně neotáleli a krom všech radostí i starostí s vydáváním karet se samozřejmě věnují celému zázemí Wastelands podrobně, a to na svých stránkách wastelands.cz. Naleznete zde seznam všech karet, jejich prodej ve formě balíků nebo po kusech, výpis turnajů a žebříčků, či různé články, tipy a rady jak si hru Wastelands užít a nerozhodným zájemcům nabízejí dokonce demo balíček o třicítce karet zcela zdarma.

Těch prvních několik her, které jsme si s novou edicí zahráli, bylo parádních. Díky podrobnému vysvětlení pravidel na stránkách wastelands.cz jsme byli schopni velice rychle skočit přímo do hry. Pokud hledáte fantasy karetní sběratelku v češtině a jste ochotni přihmouřit oči nad grafickým zpracováním, Wastelands může pro vás být tím pravým ořechovým. Přinese vám hromady a hromady zábavy a konkurenční prostředí jiným, již zaběhlým, gigantům.

(Visited 956 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Admin a zástupce. Administrátor, redaktor, občasný pisálek povídek, osina v zadku všech idiotů, ale jinak kamarád všech, s kterými si má co říct. Filmový nadšenec, hráč her všeho druhu, čtenář knih s fantazií a poslední dobou komiksový dobyvatel.V současné době píše svůj první román.


KOMENTÁŘE