logo

VALIANT HEARTS: THE GREAT WAR – DRAMA PLNÉ ZÁKOPŮ

Válka je peklo. A platí to pro každou válku v lidské historii. Jenže pak v roce 1914 vypukl konflikt, který toto staré rčení povznesl na zcela novou úroveň. Když se sečtou počty padlých, zraněných a nezvěstných, dostaneme se na děsivé číslo 37 a půl miliónu lidí. A to byl tenkrát teprve začátek… Dnes už je z toho všeho jen dějepis a ten je pro mnohé z nás jen nudnou nutností. A dovolím si ještě jednu otřepanou frázi: učení je hra. Nebo by alespoň měla být. A to se přesně povedlo francouzkému studiu Ubisoft Montpellier na jedničku.

Valiant Hearts: The Great War  není jen opravdu povedená hra, která umí chytnout za srdce, odvyprávět silný příběh a zabavit na pár příjemných hodin, ale také je to studnice informací o první světové válce. V průběhu hraní se odemyká rozsáhlá encyklopedie, která je zároveň zpracována jednoduše a přehledně, takže si dovolím tvrdit, že po dohrání hry si snad každý troufne na malý referát nebo chlubení se informacemi v hospodě.

Ale předně je Valiant Hearts: The Great War hra, která umně kombinuje ve svých principech velice jednoduché, možná až základní, herní prvky do velmi dobře po hromadě držícího celku. Je to skákačka, je to jednoduchá adventura nebo promitivní stealth akce. Hratelnost nrevyžaduje žádné velké schopnosti ani hádanky nevyžadují vysokoškolský titul. Stačí něco někam donést a je to. Snad jen souboje na konci každé epizody potřebují trošku kombinovat. Každá postava umí několik základních věcí a když zapomenete jaké, hned je problém na světě.

A ty postavy jsou čtyři. Americký voják Freddie, starší otec vyhnaný do války Emile, mladý otec Karl a sestřička Anna. Jo a pejsek Walt, který je jejich neohroženým pomocníkem. Tyto postavy se postupně sektávají na bojišti a rozplétají svůj provázaný osud. A právě příběh je tím nejsilnějším prvkem celé hry. Dovedně dávkuje veselé a dojemné části, je přehledný a udrží vás u obrazovky až do konce. Autoři skvěle vyvážili akční pasáže s těmi obyčejnými, silně lidskými, jako je například nutnost sehnat papír a pero pro napsání dopisu ze zákopu. Když navíc do toho všeho hraje tak nádherná hudba…

Valiant Hearts: The Great War určitě není dokonalá hra. Sem tam zazlobí ovládání (u verze na iPad) a v některých momentech je vidět, že jinak užasná a stylová grafika by si zasloužila lepší rozlišení. Přesto je to nakonec úplně jedno. Valiant Hearts: The Great War si zaslouží vaši pozornost a je zářným příkladem toho, že hry můžou být jak uměním, zábavou na dlouhé večery tak studnicí informací a ponaučení.

(Visited 280 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Šéfredaktor. Herní fanda, komiksový milovník, blázen do písmenek, hudební nadšenec, herní maniak nebo samozvaný filmový kritik. Tolik zájmů a tak málo času...


KOMENTÁŘE