logo

WALTER MITTY A JEHO TAJNÝ ŽIVOT

Když o někom řeknete, že je jako Walter Mitty, znamená to, že je to snílek, člověk plný plánů, které ale nikdy neuskuteční a nechá si život jen tak zbytečně plynout mezi prsty. Looser. Může za to James Thurber, který napsal v roce 1939 krátký příběh „The secret Life of Walter Mitty.“ Každý dospělý člověk se jednoho dne musí smířit s tím, že jeho život není, a možná ani už nemůže být takový, jak si ho dříve vysnil. Život je plný kompromisů. Většina z nás se s tím smíří, usadí se a žije „obyčejný“ život. Najdou se ale jedinci, kteří si za svým snem jdou za každou cenu. Je pak dost pravděpodobné, že dokáží něco výjimečného. Člověk Waltrova typu nemá nic z toho. Ani průměrný, klidný, ale spokojený život, ani akci, zážitky a splněné sny. Jen se celou dobu trápí tím pověstným „co kdyby“.

Walter Mitty v režii a podání Bena Stillera se svých snů nezval a prožívá je skoro každý den. Bohužel pro něj, jen ve své hlavě. Uchyluje se do nekonečného prostoru své vlastní hlavy. Jen se zasní, okolní svět pro něj zmizí a pro okolní svět je jen chlápkem, který čučí do blba a na nic nereaguje. Ve svých představách má všechno. Srdce své vysněné ženy (Kristen Wiigová), odvahu, sílu se postavit ostatním. Je to hrdina. Jenže když se probere, je jen opomíjeným správcem negativů v magazínu Life. Aby toho nebylo málo, časopis Life ve své papírové podobě končí, přechází na internet a navíc bude se propouštět. Zbývá jen poslední číslo a poslední obálka, na kterou poslal fotku slavný fotograf (Sean Penn).

Walterův život se začne měnit ve chvíli, kdy se zjistí, že onen výjimečný snímek chybí. V tu chvíli se Walter rozhodne, že negativ získá za každou cenu, i když to znamená, že ho čeká cesta po celém světě. Rozhoupe se a jde do toho. A čeká ho úžasná cesta plná ještě úžasnějších míst a situací. Ben Stiller už není pošahaný Zoolander, ani už nedojí kočku svého nastávajícího tchána. Dospěl. Jak jako herec, tak režisér. Stejně jako kdysi Jim Carrey v Truman Show najednou světu dokázal, že umí zahrát charakterní postavu a navíc ještě zrežírovat vizuálně promakaný, úchvatných záběrů plný a co víc, smysluplný, milý a zároveň vtipný film. Kdo tohle všechno umí namíchat dohromady tak, že vás film zároveň chytne za srdce, dojme, pohladí po duši, pobaví, dobře se na něj dívá a díky skvělému soundtracku i krásně poslouchá? Ben Stiller, vážení.

Walter Mitty a jeho tajný život není složitý film. Zápletka je jednoduchá, částečně předvídatelná a všem je tak nějak jasné, že to musí dopadnout dobře. Je spousta filmů, u kterých je to zásadní chyba potápějící celý film do vln průměrnosti až odpadu. Nějakým záhadným způsobem to ale neplatí pro tento film. Chvíle, kdy drhne scénář, zachrání špičkové záběry nádherné přírody. Grónsko, Island, Himaláje. Většina záběrů je komponována tak, že evokují profesionální fotografie. Právě tak, jak to vždycky prezentoval magazín Life. Zároveň je ve filmu hodně humoru a hromada vtipných narážek, kterých si nemusí každý všimnout hned, ale když už si jich všimne, báječně se baví.

Už po prvním traileru jsem doufal, že bude Walter Mitty a jeho tajný život alespoň slušný film. Snad už jen proto, že mi propojení reality a fantaskních scén připomněl můj milovaný film Věčný svit neposkvrněné mysli. Oba filmy jsou si podobnější víc než se zdá. Oba jsou totiž naprosto skvělé! Walter Mitty a jeho tajný život je nejlepší film, který jsem za poslední rok viděl. A dost možná těch roků bude víc. Ben Stiller je borec.

(Visited 256 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Šéfredaktor. Herní fanda, komiksový milovník, blázen do písmenek, hudební nadšenec, herní maniak nebo samozvaný filmový kritik. Tolik zájmů a tak málo času...


KOMENTÁŘE