logo

Strážci Galaxie Vol. 2

První Strážci byli riskantním krokem pro Marvel – skupinka zvláštních hrdinů-outsiderů (mýval, strom, svalovec, zelená žena a… Chris Pratt), která nebyla spojená s žádnou zajetou sérií ze stáje tohoto studia, mohla dost slušně vyhořet. Nakonec se z toho vyklubal solidní hit a my se po třech letech dočkali pokračování. Jak si vede v porovnání s povedenou jedničkou?

Předem je nutno říct, že ve dvojce se dočkáme všeho, co v jedničce fungovalo, jen toho bude víc. Víc vtipů od Rocketa, víc Baby Groota, víc akce, více osudovějšího finále… Příběh je jednoduchý a oproti originalitou překypující jedničce jede mnohem více podle zavedené Marvelovské šablony (která zničila potenciál Doctora Strange – z nápaditého a originálního sci-fi udělala jen nezáživný blockbuster, který vás ničím nepřekvapí), a která snímek mnohem víc tvaruje do nepříliš překvapující komiksové popcornovky.

James Gunn si je režijně jistý jako nikdy a okamžitě dává zapomenout na nepříliš povedené předcházející snímky (Mládeži nepřístupno, Slimák). Jako scénárista je taktéž zručný – scénář je svižný a nepříliš komplikovaný, zároveň ale zamrzí občasná povrchnost a uspěchanost. V dialozích je ale jeho největší síla. Režisér se navíc očividně snaží do filmu vklínit co nejvíce originálních nápaditých prvků, proto tu máme spoustu věcí, které film činí velmi originálním, v porovnání se zbylými filmy studia. Stále se liší a dokáže strhnout, i přes méně komplikovanou a prostší zápletku.

Obsazení je bezchybné, Chris Pratt je vynikající tahoun, který je pro roli Star-Lorda jako stvořený. Zoe Saladana působí mnohem méně unyle, než minule a více prostoru pro Dave Bautistu je jenom ku prospěchu. Objeví se i Sylvester Stallone, což je fajnovým zpestřením (prostoru ale přece jen nedostane tolik, kolik bychom chtěli). Překvapením pak je role Davida Hasselhoffa a nepatrné cameo Miley Cyrus.

Tempo je mnohdy vysoké a neúprosné – přesto se dočkáme dostatku komornějších konverzačních scén (které fungují výtečně) a velkého vývoje u všech postav, na nichž dvojka tentokrát stojí snad ještě víc než jednička. Přesto přibližně druhá třetina více či méně drhne a děj je tu roztěkaný, jak sleduje víc dějových linek najednou. Tempo zpomalí, takže to celé začne být poněkud ubíjející, dokud se linie nespojí do akčního, osudového, napínavého a strhujícího finále. Někteří ho mohou označit za překombinované, náramně ale sedne do feelingu celého snímku.

Pokračování Strážců Galaxie je režijně zvládnuto skvěle, CGI je místy až dechberoucí a akční scény jsou nádherně přehledné. Výběr hudebních pecek minulého století je výborný a zapadá do odlehčené atmosféry filmu, který je mnohem víc komedií, než dobrodružným sci-fi, a občas si dělá žerty i ze superhrdinského žánru samotného. V mnoha ohledech jde sice o klasický sequel, kdy vše, co fungovalo předtím, máme i tu, přesto jde stále o osobitý blockbuster s originální atmosférou, který prostě stojí za to si vychutnat v kině (jsem si jist, že doma z toho takový dojem mít nebudete).

Hodnocení sráží dolů především dějové kejkle uprostřed filmu, a taky skutečnost, že vás ničím nepřekvapí. Naopak plusem je fakt, že si film nehraje na nic, čím prostě není. Je jednoduše tak sympatický, že nelze z kina odejít s blaženým úsměvem na rtech. V porovnání se svým předchůdcem jsou druzí Strážci nepatrně horší, rozhodně jde ale o kvalitní zábavu. Pokud se vám jednička líbila, budete nadšeni i zde. V opačném případě nejsem zdaleka tak přesvědčen.

PS: Potitulkových scén tu je celkem pět, vyplatí se počkat si.

(Visited 271 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Seriálový a filmový nadšenec, který navíc propadl vášni pro knihy. Jeho knihovna se pod tíhou knížek začíná nebezpečně prohýbat, místní malé kino žije z určité části taky z jeho velmi častých návštěv a velkou část svého času tráví jen sjížděním seriálů. A občas něco napíše.


KOMENTÁŘE