3 000 000 let ve vesmíru a 30 let v televizi – druhá část
Minule jsme se podívali trochu na zoubek posádce Červeného Trpaslíka a na průběh jejich mise. Čtveřice hochů z Trpaslíka úspěšně proplouvá životem s minimem námahy a maximem zábavy, ale to, co zjistili, když byli Zpátky na Zemi, jim pořádně zamíchalo životem.
Kdo ve skutečnosti stojí za osudy Listera, Krytona, Kocoura a Rimmera. Může za jejich dobrodružství Vesmírné Špagetové Monstrum a nebo se ve stínech ukrývá nějaký tajemný ’loutkoherec’ který tahá za nitě osudu, podobně jako řecké Moiry? Kdo sakra je Chris Barrie a co má s tím vším společného? Odpovědi na tyto a jiné otázky se dozvíte v dnešním díle pořadu Věřte, nevěřte!
Náš tým se rozhodl poodhalit roušku tajemství ukrytou za fenoménem Červeného Trpaslíka a hned první stopa nás zavedla do Anglie, kde jsme se rozhodli zjistit, co se ukrývá za slovním spojením Grant Naylor. Níže přidáváme přepis očité výpovědi svědka, který se rozhodl pro vlastní bezpečí zůstat v anonymitě.
“Jasně, všichni si myslí, že to byla nehoda. Prasklina v ochranném štítu a únik kadmia 2. Ale vysvětlete mi, proč by na opravu něčeho tak důležitého poslali toho největšího pitomce na lodi? Ne, žádná ’nehoda’, ale plánovaná konspirace, za kterou stál Grant-Naylor.”
Jejich pravá jména jsou Rob Grant a Doug Naylor. Již v roce 1980 duo spolupracovalo na programech pro Rádio BBC 4 jako třeba Dave Hollins, či Cliché a pokračování Sons of Cliché. Na všech třech programech se podílel i Chris Barrie, který, jakožto hlasový imitátor, využil svůj talent.
“Vidíte? Plánovali tuhle akci hodně pečlivě. Ti chudáci na lodi neměli nejmenší šanci. Gestalt Grant Naylor se posléze přesunul i k televizní tvorbě, kde psali pro komediální seriál The 10%ers a loutkovou show Spitting Image. Scénáristicky se podíleli i na tvorbě známého britského komika Jaspera Carrotta. A pak to přišlo. Jednoho dne objevili díru ve stázi a rozhodli se využít budoucnosti. Byla to v podstatě geniální myšlenka. Minulost měnit nemůžete, protože to může mít dalekosáhlé následky. To už dnes ví každý timetraveller. Ale změnit budoucnost, která ještě nenastala? Proč ne?” Podle pokračující výpovědi cestovali Grant a Naylor do budoucnosti pravidelně. Nejdřív chtěli pouze pozorovat, co způsobili, ale pak začali zasahovat do chodu budoucnosti. Jenom drobnosti – degradace Hollyho intelektu, přeprogramování Tousťákovy osobnosti a podobné drobnosti vedly ke spoustě (pro nás) zábavných událostí. A Grant s Naylorem si jen tiše mnuli ruce radostí a z útrap čtveřice trosečníků začali skládat dohromady základ pro úspěšný sitcom.
“Jo, Dave Hollins byl jejich první pokus, jak tenhle nápad zpeněžit, ale rádio jim nestačilo, chtěli víc, chtěli do televize.”
Bohužel tady narazilo duo Grant – Naylor na neprostupnou zeď hlouposti. Ve většině studií byli odmítáni s výmluvou, že o sci-fi není zájem, až nakonec skončili na BBC2. Když opět zaslechli stejnou výmluvu, tak už to nevydrželi.
“O sci-fi že není zájem?!? A co Star Trek, Aliens, Star Wars?!?” po tomto argumentu a četných výhružkách bolestivou a dlouhou smrtí nakonec ředitel vysílací stanice podlehl a Červený Trpaslík tak dostal šanci zazářit na televizních obrazovkách. Teď už zbývalo vyřešit problém obsazení posádky. Ze začátku stavěl sitcom na čtyřech charakterech – Dave Lister, Arnold Jidáš Rimmer (BDP, SDP), Kocour a Holly. K této čtveřici se později (1. epizoda, 2. série – 7. epizoda celkově) přidal mechanoid Kryton v epizodě nazvané… Kryton. Ženská ruka v podobě Kristiny Kochanské se v seriálu párkrát objevila, ať už jako hologram, vzpomínka či návštěva z minulosti, ale napevno v posádce zakotvila až v 3. epizodě 7. série Uroboros (kde se také vysvětlilo tajemství ohledně Listerova početí). Otázkou zůstávalo, kdo by měl dané charaktery zahrát.
O nabízené role se ucházeli dokonce i Alan Rickman, Hugh Laurie a Alfred Molina. Poslední jmenovaný dokonce získal roli Rimmera, ale vzhledem k problémům s konceptem seriálu a svou vlastní rolí byl nakonec Alfred přeobsazen ’pravým’ Rimmerem Chrisem Barriem. Profesionální dabér a imitátor spolupracoval s tvůrci už dříve na jejich Trpaslíkovském předchůdci Daveu Hollisovi. Jeho talent pro imitaci hlasů byl později v rámci Červeného Trpaslíka využit i pro namluvení prvních dvou audioknih Infinity Welcomes Careful Drivers (česky jako Nekonečno vítá ohleduplné řidiče) a Better Than Life (česky jako Lepší, než život). Díky tomu mají posluchači šanci poslechnout si knižní dobrodružství v podání ’původní posádky’.
Dalším, kdo si pro sebe ulovil roli v seriálu byl Craig Charles. Ten byl původně osloven produkčním týmem kvůli názoru na postavu Kocoura, která jim tehdy přišla rasistická. Craig si pročetl scénář, řekl, že Kocour je ’cool’ a okamžitě se rozhodl podstoupit konkurz na roli Davea Listera. Šlo o jeho vůbec první televizní roli, když pomineme jeho předešlé hostování v uměleckých pořadech pro BBC2, BBC1 nebo Channel 4, kde vystupoval se svými básněmi. Craig Charles je, s výjimkou Dannyho John-Julese, jediný herec, který se objevil ve všech epizodách Červeného Trpaslíka. V současné době se hodně věnuje uvaděčství v pořadech jako je Robot Wars, či Takeshi’s Castle. Jeho další významnou rolí je taxikář Lloyd Mullaney ze seriálu Coronation Street. Dále se také objevil jako host ve spoustě seriálů, mezi které patří například Kanadské sci-fi Lexx nebo britská komediální série The 10%ers. Další hlavní roli měl v pirátském sitcomu Captain Butler, který měl ale jen pouhých šest půlhodinových epizod. Do svých rolí přenáší i něco ze sebe, což se projevilo například tím, že Lloyd Mullaney je volnočasový DJ, sběratel desek a fanoušek funku. Dokonce i v Červeném Trpaslíkovi je možno v pozadí zahlédnout plakáty na jeho hudební vystoupení The Craig Charles Funk & Soul club.
Dalším, kdo si zajistil své místo v televizní síni slávy, byl Danny John-Jules. Toho si producenti zamilovali hned na první pohled. Danny se totiž dostavil na konkurs v obleku (zoot suit) svého otce a o půl hodiny později. Což bylo ve výsledku k jeho prospěchu. Vzhledem k tomu, že si neuvědomoval, že dorazil pozdě, vůbec se tím nestresoval a tak si producenti řekli, že tenhle týpek je dost cool na to, aby hrál Kocoura. Na Red Dwarf Conu Craig Charles jednou prohlásil, že Danny má s Kocourem dost společného. Především množství oblečení. “Danny John-Jules by se mohl převlékat co čtyři vteřiny po celý rok a stejně by měl pořád dost oblečení.” Danny ale nebyl jediný John-Jules, který se v seriálu objevil. V epizodě Uroboros si totiž kojence Listera zahrál jeho synovec Alexandr John-Jules.
Danny je nejen herec, ale také zpěvák a tanečník, což se projevilo především v epizodě Paralelní vesmír, která je zahájená tanečním vystoupením posádky a písničkou Tongue Tied. Před Červeným Trpaslíkem byl Kocour členem taneční skupiny ’Second Generation’ a vystupoval v produkcích na West Endu. Svou stopu zanechal i ve videoherním světě, když v roce 1993 namluvil postavu Gexe pro hru Gex 3: Deep cover Gecko určenou pro herní konzole PlayStation, Nintendo 64 a GameBoy Color. Jako tanečník se mihnul i ve filmových muzikálech The Great Muppet Caper od loutkového mága Jima Hensona, Little Shop of Horrors od další loutkářské legendy Franka ’Yody’ Oze (který s Jimem často spolupracoval) a Labyrinth taktéž od Jima Hensona. Zahrál si také v komiksovém filmu Blade II, kde ’tančil’ s meči v rukou.
1+1=…1?
Ústřední trojice ale není ve vesmíru sama a po čase se počet členů posádky rozrostl. Následující tři charaktery mají jedno společné – každý z nich byl ztvárněn dvěma herci.
Jako první na mysli vytane počítač s tváří největšího milovníka historie – Holly 6000, který má IQ 6000, což je stejně, jako má 6000 učitelů tělocviku (můj učitel tělocviku nebyl moc nadšený, když jsem dorazil na hodinu s tímhle nápisem na tričku 🙂 ). Holly, ačkoliv jde o počítačový program, je podstatným a nepostradatelným členem posádky, který během let přišel s mnoha vynálezy, jenž usnadnily život trosečníkům ve vesmíru. Ať už šlo o jednoduchý Hollyhop drive, či fakt, že zdecimoval hudbu (“Dosáhne nového zvuku. Nástroje se zvětší, aby obsáhly i moje dva nové tóny. Triangl bude mít čtyři strany. Klaviatura piána bude dlouhá jako zebra na přechodu. Ženám se samozřejmě zakáže hrát na čelo.”), bez Hollyho a jeho kanadských žertů by se Lister asi brzy zbláznil. I když dle Rimmerova názoru byl Holly asi tak platný, jako kýbl ovčích hovínek. Ona tvář největšího milovníka patřila Normanu Lovettovi. Poprvé se na televizních obrazovkách objevil v jiném britcomu a to Young Ones, česky jako Mladí v partě. Stal se členem sdružení Comedy Store, kde se seznámil s dalšími členy posádky Chrisem Barriem a Hattie Hayridge. Když v roce 1987 neuspěl v konkurzu na Rimmera, dostal roli Hollyho, ve které vydržel první dvě sezóny. Poté prošel Holly změnou pohlaví a stala se z něj Hilly, Hollyho láska z jiné dimenze. Hilliyna tvář patřila právě Hattie Hayridge, která vydržela jako hlava na obrazovce pro další tři sezóny. Hattie patřila mezi hlavní vlnu alternativních komiků 80. a 90. let a vystupovala například i po boku Mika Myerse. Hilly byla její nejvýraznější rolí pro televizi, ale objevila se i v dalším sci-fi seriálu Lexx a v krimi seriálu Jonathan Creek. V současné době se věnuje svým stand-upům, se kterými cestuje po světě a vystupovala kupříkladu na festivalech v Melbourne, či Sydney.
Dalším nezanedbatelným členem posádky je mechanoid série 4000 Kryton 2X4B-523P. Poprvé se objevil v 1. epizodě 2. série, která se jmenovala… ehm… Kryton, kterého zahrál David Ross. Grant-Naylor původně zamýšleli popsat vesmír Červeného Trpaslíka jako místo bez mimozemšťanů (jak Gelfové, tak Replikanti jsou výplodem lidského snažení) a robotů. Kryton ale slavil u diváků poměrně velký úspěch a z epizodní postavy se tak stal stálý člen posádky. David Ross se ale nemohl do role Krytona vrátit a tak byl nahrazen Robertem Llewellynem. Ten zaujal Roba Granta a Douga Naylora svým výkonem v satiricko-feministické hře Mammon: Robot zrozený z ženy. První scéna, ve které se měl Kryton v podání Llewellyena objevit, byla scéna koupajícího se Listera. Kryton měl přijít na scénu a za pomoci zapalovače v prstu měl rozžehnout svíce. Natáčení téhle scény nebylo zrovna dvakrát příjemné, protože v kostýmu bylo příšerné horko a navíc zapalovač v prstu probíjel, takže pokaždé, když Llewellyen škrtnul, tak dostal ránu. Výsledná scéna se nakonec do finálního sestřihu ani nedostala. Zajímavé je, že Robert je jediným členem originální posádky, který si zahrál i v neúspěšném americkém remaku Červeného Trpaslíka. Tento herec, komik a autor se poprvé objevil v pořadu Bookem and riskit, který podle jeho slov… „sledovalo tak osm lidí v Británii a to včetně mě,“ a kde byl jeho partnerem i pozdější kapitán Hollister Mac MacDonald. V současné době se věnuje youtube pořadu Fully Charged. Co se týče Davida Rosse, ten se k posádce později vrátil jako hlas jiného mechanického skoročlena – Švitorky, švitořícího toustovače. No tě péro sombréro.
No a na závěr tady máme ji. Listerovu osudovou lásku, ženu s úsměvem jak z výherního automatu vlastnící plyšového medvídka jménem Baboo (a přitom když jde o navigaci, nikdo se jí nevyrovná) Kristina Kochanski. Původně ji hrála skotská herečka a zpěvačka Clare Grogan, která se objevila v první, druhé a šesté sérii. Tato frontmanka kapely Altered Images byla posléze nahrazena svou hereckou kolegyní Chloë Victorií Annett. Ta zůstala v roli Kochanské až do konce osmé série. K roli se krátce vrátila i v třídílném speciálu Zpátky na Zemi. Vzhledem k tomu, že šlo o dceru scénáristy a herečky, nebylo divné, že zakotvila v televizi. Určitou část svého života strávila v Americe, kde si zahrála v NBC minisérii Jewels, vzniklé podle novel Danielle Steele. Zpátky v Británii hrála většinou ’štěky’, ale objevila se i v hlavní roli sci-fi detektivního seriálu Anthonyho Horowitze Crime Traveller. Její postava se jmenovala Holly a vlastnila stroj času, který používala k řešení případů (což by se dalo označit jako podvádění 😀 ). Zahrála si také po boku britské komediální dvojice Hugha Laurieho a Stephena Frye v seriálu Jeeves and Wooster založené na slavné knižní sérii P. G. Woodehouse.
Tak a tímto bych završil výčet posádky Červeného Trpaslíka – nýmand, budižkničemu, narcis, počítač, mechanoid s poruchou osobnosti a elitářka. Nepravděpodobná banda magorů, která nás baví už třicet let a mají v plánu v tom pokračovat. Snad jim to půjde ještě dlouho.
Takže všichni nachystejte květináče, na Vánoce jsou zpátky. Nebo tak nějak 😉