WRONG COPS A MR. OIZO
Tak, milé děti, určitě si říkáte, co si pro vás připravil strýček Shpeck dneska. Pokud doufáte, že půjde o něco normálního, tak se pletete víc než Listerovo sebevědomí. Dnes je totiž na programu film, který mi znásilnil mozek, nechal ho vytéct ušima a posléze mi ho nacpal zpět nosem. Sice to ze mě udělalo blábolícího prosťáčka, ale ta změna byla ve skutečnosti tak nepatrná, že si toho nikdo ani nevšiml. Ta psychedelická šílenost se jmenuje Wrong Cops a na svědomí ji má člověk, jenž se jmenuje Quentin Dupieux, známější také jako Mr. Oizo.
Quentin je režisér, jenž má na svědomí třeba film Rubber, což je horror o vraždící pneumatice, jehož děj je založený na principu „no reason“ (bez důvodu). Mr. Oizo je tvůrce elektronické hudby. Hodně nářezové elektronické hudby. Tihle dva se spojili v jedno tělo, jednu duši a tvoří šílené věci. Jednou takovou je právě i film Wrong Cops.
Děj filmu se odehrává v prostředí, kde skoro neexistuje zločin a policajti se nudí. Hlavní antihrdina si přivydělává tím, že prodává konopí zašité v krysách („no co, je to nenápadnější a líp se to přenáší.“ „A jak to mám použít?“ „Vezmeš krysu, rozřízneš ji, vyndáš materiál, hulíš. To snad zvládneš, nebo k tomu potřebuješ manuál?“). A to je ještě jeden z těch „normálnějších“ členů policejního sboru. Všichni jsou neurvalí, hrubí a naprosto znudění. Základní dějovou linou je v podstatě snaha zbavit se postřeleného, umírajícího muže. Na tu se nabalují další, jako taška plná peněz nebo snaha jednoho z policajtů prorazit ve světě hudby.
Nejenom že věci, které se ve filmu dějí, jsou někdy totálně ad absurdum, ale to vše je podtrhováno naprosto úžasnou hudbou. Nejlepší jsou dlouhé sekvence, ve kterých pouze hraje hudba a děj se odvíjí v obrazech. To jsou ty perfektní, úžasné a dokonalé momenty, které diváka vezmou na psychedelický trip bez použití halucinogenů.
Film má své mouchy, jako třeba příšerný střih, neherecké výkony, ale nic z toho není schopno pokazit výsledný dojem. Co se týče obsazení, tak vedle bandy „ne“herců (asi Oizovi kámoši) se mihnou třeba i Ray Wise, Kurt Fuller, nebo i (v dvojroličce) Jonathan LaJoie či nenalíčený Marylin Manson. Výsledek téhle kombinace (aspoň pro mě) byl popsán již výše. Po skončení filmu jsem ještě pět minut seděl a jediná věta, která byla schopna se zformovat v mém ubohém zdevastovaném mozku byla – Co jsem to sakra právě viděl?
Filmu předchází ještě 15 minut dlouhý kraťas Wrong Cops chapter 1. A i když 75 % scén je použito i v hlavním filmu, rozhodně doporučuji shlédnout před tím, než si Wrong Cops pustíte. Minimálně vás to připraví na to, co přijde.
-
Hodnocení Vlčí Boudy