logo

LEGO THE MOVIE: TAM, KDE TEČOU KOSTIČKY HUMORU

Do kin vletěl LEGO film, který vzdává hold zmíněné stavebnici. LEGO poznává v posledních letech vzestup. Nikoli v prodeji či nápadech, jak slavné kostičky zase proslavit a dostat mezi elektronickou mládež, ale na poli počítačových her, kde úspešně  v humorném rytmu předělali mnoho známých filmových trháků ve skvělé arkády plné skvělých nápadů a logických hádanek. Tvůrci sáhli do duše Star Wars, Indiana Jones, Pána Prstenů, Harryho Pottera, Pirátů z Karibiku, či komiksových her na námět hrdinů Marvelu a DC. Vrcholem vzestupu se stal celovečerní film LEGO The Movie (v češtine skomně nazván LEGO Příběh), který se tak stal opačným protipólem a na filmový scénář byl navlečen „poloanimovaný loutkový“ film, který je jedinečný už tím, jakým způsobem byl vytvořen.

Celý film se jaksi zdá vytvořen metodou Stop Motion, tudiž filmařskou metodou, kde se pohyb simuluje nasnímaním jednotlivých políček na originálních figurkách. Takto byla vytvořena hromada známých loutkových filmů, našich známých Pat a Mat nevyjímaje. Nicméně on se takhle celý film pouze tváří. Stop Motion byl opravdu použit, ovšem pouze jako nasimulovaná animovaná záležitost za použití 3D animací. Důvodem je realistický design a hlavně „pravé“ odlesky od jednotlivých kostiček či figurek. Celý film tak působí velice opravdově a jeden by si řekl, že animace je ve filmu použito jen poskrovnu. A jak film vlastně dopadl?

V prvé řadě chci říci, že jsem měl bohužel tu čest vidět film s českým dabingem, kde překlady některých pojmů, zejména jmen, dopadly příšerně, naopak jiné překlady zase Češi zvládli, ale o tom až později. LEGO film je klasický příběh antihrdiny, který není ničím výjimečný a dostane se mu štěstí zachránit svět za pomoci přátel, se kterými se během svého dobrodružství setkává. Tady se vlastně neděje nic výjimečného, čím by tento film mohl osilnit. Avšak zdání klame, protože příběh staví základem na nostalgických pocitech diváka a přidává velice inteligentní koření, které si dospělý nadšenec oblíbí. Vrcholem je humor, který film obohacuje a osobně nepamatuji si jedinou minutu filmu, která by mi na obličeji neudržovala úsměvný rohlík.

Po krátkém úvodu se setkáváme s hlavním hrdinou Emmetem, který je obyčejný řadový dělník na městském staveništi a kde denně tráví stavěním či bouraním budov pomocí papírových návodů, které se nápadně podobají těm, které jsou ke stavebnicím přidělovány. Vlastně návody hrají v Emmetově životě hlavní roli. Sám není schopen ničeho a krom své práce se baví jen sledováním podprůměrné televizní šou „Where are my pants“ (Kde jsou má kaťata) a zpěvem oblíbeného fláku „Everything is awesome“ (Všechno je tu boží). Dobrodružství začíná v momentě, kdy se potkává s nádhernou Wyldstyle (a jak tady češi naperlí – Hustěnkou) a stává se důležitým vyvoleným, který má naplnit proroctví a zastavit zlotřilé plány hraběte Byznyse. Na své cestě tak navštíví několik světů, kde potká hromadu známých osobností včetně Batmana, Supermana, Gandalfa či netypickou nebeskou princeznu Unikitty. Všechno však nakonec bude uplně jinak.

Bohužel příběhový koncept je takové velké klišé, které film staví do jisté šablonovosti a je vytvořen ve stylu á la Matrix. Prostě takový nudný Joe, dělá svou nudnou každodenní práci, v nudném městě, které skrytě řídí zlé síly, roboti a jiné záludnosti. Jednoho dne potká tajemnou černěoděnou dívku se zvláštními schopnostmi a dle proroctví se stává „Vyvoleným“. Právě tohle jsou ty detaily, které snímku sráží trochu na hodnocení. Aspoň tedy první polovinu filmu. V druhé půlce se mezi úžším výběrem objevuje hláškující Batman, který k tak již skvělému humoru přídává sarkastické hlášky. Pokud však mám zkritizovat ještě něco, tak to bude občasná nepřehlednost změti kostiček LEGA a laciný soundtrack, který staví zejména na jednom chytlavém disco songu.

Avšak jak už jsem psal výše, zpracování je na vysoké úrovni a už od začátku budete mít jasno, že velký podíl na tom bude mít humor, který je naproto geniální a postavený na absurdních nápadech plných skvělých gagů. Ovšem ty korigují realitu použití kostiček ve světě, který je celý postavený z LEGA, a tak celá myšlenka do sebe dokonale zapadá. A z LEGA je tady úplně všechno. Z LEGA je voda, Z LEGA je kouř lokomotivy a z LEGA je i oheň či výbuchy. Je až kpopukání, jakým způsobem to tvůrci dokázali skloubit  dohromady, takže se budete bavit nejen u hlášek, kterých film má opravdu spousty, ale také u daných situací a zejména jakým způsobem se hrdinové či záporáci vypořádavají s použitím propojení kostiček či samotných výsledných kombinací. Smekám a obdivuji.

 

Film má zároveň hodně silnou myšlenku o způsobu, jak nakládat s  fantazií, zejména tou dětskou, a tak film obohacuje vklíněný příběh k zamyšlení pro rodiče. A jako nostalgický dospělý, který své dětství strávil u právě této stavebnice, nedotčen bulharskými náhradami, jsem si užíval zase jednu fantastickou chvilku s LEGO kostičkami a ponořil se do fantastického příběhu, který není ničím výjmečný, ale vlastně je naprosto originální. Pevně věřím, že bude další pokračování, protože již teď LEGO The Movie slaví ve světě obrovské úspěchy.

Pokud to mám shrnout, tak řeknu jen toto: LEGO je zpátky a humorem nešetří. Pro milovníky této stavebnice je tento film povinností už jen z nostalgie a pro ostatní, LEGEM nedotčené, to bude příjemná podívaná. Schválně jestli se budete taky řechtat jako já.

(Visited 279 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Admin a zástupce. Administrátor, redaktor, občasný pisálek povídek, osina v zadku všech idiotů, ale jinak kamarád všech, s kterými si má co říct. Filmový nadšenec, hráč her všeho druhu, čtenář knih s fantazií a poslední dobou komiksový dobyvatel.V současné době píše svůj první román.


KOMENTÁŘE