BRUCE CAMPBELL VS. ARMÉE DU NORD
Vážení a milí čtenáři, po delší době vás opět vítám u seriálu “Výplody choré mysli, aneb co se líbí magorům”. Již delší dobu jsem se neobjevoval na vašich monitorech, ale věřte mi, že jsem pro to měl vážné důvody. Prostě mi věřte. Dílko, o kterém dnes píšu, je seriál z produkce Sama Raimiho. Jde o seriál z 19. století a jmenuje se Jack of all Trades. Seriál se povětšinou odehrává na fiktivním ostrově Pulau-Pulau (Nový Zéland), který je v područí francouzského vojska. Ostrov je tak důležitý, že místním guvrnérem je samotný bratr velkého malého Napoleona Bonaparte. Z toho důvodu jsou na ostrov vysláni dva nejlepší špioni své doby. Jeden zastupuje Britské království a druhý (Jack) zase Spojené státy Americké. A hned první krize nastane ve chvíli, kdy Jack (a jeho mužská ješitnost) zjsití, že oním britským “Jamesem Bondem 19. století” a jeho nadřízeným je… žena!
Emilia Rothschild (v podání svůdné Angely Dotchin), jak se ona agentka jmenuje, rozhodně nedává přednost onomu amerikánskému „Nejdřív mu vyraž všechny zuby a potom mu dej papír a tužku ať to může všechno sepsat“, ale spíše preferuje poněkud vědečtější přístup k činu.
Jenže co čert nechtěl, hned první společná akce této dvojce se poněkud zvrtne a Jack, aby neprozradil své krytí, je okolnostmi donucen se vydávat za místní obdobu Robina Hooda známou jako ´The Daring Dragoon´ Odvážný Dragoun. A Dragoun zrovna nepadl do noty guvernérovi Croqueovi (v podání Stuarta Devenieho, jenž si zahrál ve většině kvalitních snímků Petera Jacksona jako jsou Meet the feebles, Braindead či poněkud mírnější The Frighteners) a jeho pobočníkovi kapitánovi Brogardovi, jehož ztvárnil Stephen Papps (Braindead, The Piano nebo Power Rangers R.P.M).
Pokud jste z předchozího textu dostali dojem, že jde o historický výpravný seriál, tak vás musím hned opravit – jde totiž o akční komedii. Seriál vznikl pod hlavičkou produkční společnosti Renaissance Pictures spolu s (tentokráte sci-fi) seriálem Cleopatra 2525 (o kterém možná něco i příště) a dohromady tvořili tzv. Back2Back Action Hour. Tyto dva seriály měly za úkol zaplnit prázdnotu, která vznikla po ukončení seriálu Herkules a dělat společnost tehdy těhotné Xeně. Zároveň šlo o první půlhodinové neanimované akční seriály od roku 1970.
I přesto se v seriálu objeví spoustu historických postav – král Jiří, Thomas Jefferson či Benjamin Franklin. A svou roli zde má i Napoleon Bonaparte (Verne J. Troyer známý jako mini-me ze série filmů o Austinu Powersovi), jenž vzbuzuje děs a hrůzu ve všech kromě Jacka. V tom vzbuzuje neutuchající záchvaty smíchu. Dále se zde objeví i takové šílené postavičky jako pirát Blackbeard, který, když se napije, plive oheň, nebo šílený génius Nardo Da Vinchi, jenž se snaží vystoupit ze stínu svého mnohem slavnějšího, prapraprapraprapra (atd.) předka Leonarda. No a taky se dozvíte, jak to vlastně bylo se Sacagaweou.
Seriál se na první (a ani na druhý či třetí) pohled nebere ani trochu vážně a celý staví na jemném a sofistikovaném humoru typu „podívej-jak-prdí-oheň“. No dobře, to možná trošku přeháním. Tak jako tak jde o zábavný seriál plný humoru, hláškování a akce.
A nejlepší třešnička na závěr – jak už jsem se zmínil, seriál produkoval Sam „Evil Dead“ Raimi, a proto asi není zase až tak velkým překvapením, že role Jacka se zhostil Bruce „Motorová Pila“ Campbell. A i když motorovou pilu vyměnil za kord a pěsti, nic to neubírá na jeho typickém charismatu. Takže pokud máte chuť na nenáročnou zábavu z exotického prostředí tropických ostrovů plnou akce, akce, vtipu (a trochu té ereotiky – epizoda „X Marquis the Spot“) mohu pouze doporučit. Pokud hledáte velkolepé, historické drama založeno na skutečných osudech a událostech, tak vám to taky doporučím, ale jen proto, abych se vám pak mohl smát, jak jste mi naletěli.
-
Hodnocení Vlčí Boudy