logo

ŠTAFLÍK, ŠPAGETKA A PSÍ KUSY

Štaflík a Špagetka jsou dva psí kamarádi. Bydlí na louce za lesem v malém domečku. Nejsou to zrovna ranní ptáčata a celkem mají problém se vstáváním. Snad proto se jim na střeše za komínem uhnízdila škodolibá vrána, která naopak nemůže nikdy dospat. Den co den nahrazuje pejskům kohoutí zakokrhání a z vyhřátých pelíšků je dostane, ať se děje co se děje. Pejskové se brání zuby nehty, ale není jim to nic platné. Vlastně se občas zdá, že má opeřenec z probouzení hafanů i zlomyslnou radost. Inu, je to taková poťouchlá vrána, které by slušela přezdívka Budíček. Ona je hasičská hadice dosti pádným argumentem k nouzovému opuštění postele.

Mohlo by se zdát, že jí  Štaflík a Špagetka půjdou po krku. Minimálně já bych to udělal, neboť jsem po ránu nevrlý, alespoň do první kávy. Opak je ovšem pravdou. Kreslený příběh by se klidně mohl jmenovat Štaflík, Špagetka a vrána. Vrána je mnohdy poměrně akční, je takovým hybatelem událostí a autorkou spousty bláznivých nápadů. Ostatně sledovat lenošící pejsky prohánějící blešky, nebo ocásky by byla nekonečná nuda. Díky činné vráně tak můžeme prožívat rozličné lapálie, do kterých se trojice přátel dostane. Budou z nich Siláci, Marodi a zaběhnou si Psí dostihy. Zažijí Letecký den, Velké koupání, Mokré dopoledne a na konec Povedené Vánoce.

Hlavní titul v knize doslova uvádí – Podle večerníčku Martina Otevřela a Jiřího Munka, s obrázky Zdeňka Smetany za autorské spolupráce Marii Axamitové, nakreslil a napsal Martin Otevřel. Musím se přiznat, že jsem z tohoto autorského úvodu nebyl moc moudrý. Tak jsem zabrousil na web Albatrosu a ten dokonce tvrdí, že komiks obsahuje obrázkové příběhy podle nového večerníčku. Tady už jsem byl zmatený asi jako obyvatelé Babylonu při popletení jazyků, neboť si pamatuji, že jsem černého a bílého chlupáče sledoval na černobílé vypouklé obrazovce, ještě jako malý kluk. Nakonec jsem přešel na Chytrou horákyni Wikipedii a ujasnil si, jak se věci a mé nostalgické vzpomínky mají. Zda již nejsem senilní.

Wikipedie: Štaflík a Špagetka je český animovaný seriál režiséra Václava Bedřicha, scenáristky Aleny Munkové a výtvarníka Zdeňka Smetany, který vznikl jako večerníček pro děti pro vysílání v někdejší Československé televizi v roce 1971. Seriál má celkem 39 dílů po 8 minutách. První třináctidílná série je z roku 1971 a je černobílá. Následuje druhá – nyní už barevná – série třinácti dílů z roku 1988. Třetí a prozatím poslední třináctidílná řada byla natočena v roce 2014.

Urovnal jsem si mé osobní nejasnosti a ujistil se, že nejsem Všeználek, ale ani duševně vetchý věkem. Také jsem si nerad připomněl jak čas utíká a přímo zběsile pádí. Ano, na pohádku jsem se díval jako hoch a komiksová kniha je zpracována podle poslední třetí série z roku 2014, jež mi tak nějak unikla. Pokusím se to napravit a doplnit si vzdělání. Někdy. Čestné pionýrské.

Komiks obsahuje celkem sedm pohádek, které jsem již výše vyjmenoval. Zaujal mne výběr pozitivního čísla sedm, vůči třem třináctkám v seriálové řadě. Je to jaksi magicky pohádkové. Každý jeden příběh je z boku knihy (knižní blok) barevně odlišen a čtenář tak může rychle přejít k obsahu a své oblíbené pohádce. Jedná se o jakousi barevnou záložku. To si myslím, že je moc praktické, zejména pro nejmenší a o ty jde především. Ačkoliv je obrázkové vyprávění určeno dětem od 5 let, šel bych na ještě nižší věkovou hranici a to s přihlédnutím k tomu, že komiks je zcela prost slov. Mimo několika bublin obsahující citoslovce nenaleznete v celém komiksu žádný psaný text. To je okolnost, jež přímo nabádá k rodinnému posezení, nebo poležení. Kniha je ideální pomůcka k ukládání ratolestí ke spánku a společnému rozvíjení dětské slovní zásoby. Děj je předem dán zásluhou pěkné kresby a je až neuvěřitelné, kolik se toho dá napovídat kolem. Postavičky pejsků jsou upraveny a drobně stylizovány. Proměna ovšem není tak razantní, jako ta, kterou prošel televizor od dob, kdy jsem  se díval na večerníček Štaflík a Špagetka. Knižní obálka a předsádka je působivě poťapkány, ale doma bych takovou spoušť opravdu uklízet nechtěl.

Negativní argumenty proti knize jsem těžce hledal, tak pouze drobně. Možná by chtělo občas čtenářům připomenout, kdo je kdo. U večerníčků si nepamatuji, který je Pat a Mat, Křemílek a Vochomůrka, Bob  a Bobek, Bolek a Lolek, Čuk a Gek atd. Zkrátka mám v tom hokej. Nakonec jsem se dovtípil díky vybarvení fontu na obálce a tělesným proporcím hafanů. Bílý vysoký je Štaflík a černý dlouhý Špagetka. Ufff, na stará kolena budu ještě detektiv ze staré drsné školy. V kapitolce Marodi na straně 46 mají pejskové při měření teploměrem lidskou teplotu, jež neodpovídá reálné teplotě psů. Uvedený údaj jsem vyhodnotil, jako skryté ponaučení pro děti. Mrzí mne, že na straně 52 kde vrána volá sanitku není stejně důmyslně podstrčeno telefonní číslo 155.

Jsem tátou, jenž nadevše miluje své děti a zbožňuje knihy. Tedy klasické svazky, jež voní papírem a tiskařskou barvou. Svou vášeň se snažím přenést i na děti. Je tedy celkem pochopitelné, že mám   poměrně vysoko nastavenou laťku na obsah dětských knih. Očekávám zábavný příběh, vyžaduji morální ponaučení, které není příliš okaté a pointu. Není toho málo, vím. Štaflík a Špagetka má vše uvedené.

Štaflík a Špagetka… psí kusy je komiksová kniha z Edice ČT vyrobená a distribuovanánakladatelstvím Albatros Media a.s. v edici Ahoj děti – Dobrou noc. Komiks vyšel v roce 2015 a je určen dětem od 5 let.

(Visited 1 442 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Redaktor. Knihomol a komiksový nadšenec. Svého času i aktivní kreslíř, dnes na autorské dovolené. Fascinuje ho vesmír, astronomie a starobylé civilizace. Při cestách za megalitickou minulostí naplno propadá potápění a z toho plyne záliba v podvodní fotografii. Má názory, které se často rozchází s hlavním proudem, rád přemýšlí o podstatě a jde k jádru věci.


KOMENTÁŘE