logo

Feralové potřetí

Všechno jednou začíná i končí a předem oznámená trilogie Feralové není výjimkou z tohoto racionálního pravidla. Potřetí a zároveň naposledy se podíváme do pochmurného města Blackstone, které od jeho založení kdesi hluboko v základech opanuje zlá vůle. Zlo mimo čas a prostor se zde neodbytně dere napovrch.

Město Blackstone je ve smrtelném sevření a konec konců, kdy vlastně nebylo? Sotva se městská  populace vzpamatovala z Temného léta, kdy se pokusil Mistr Snovač ovládnout ulice, tak přišla další pohroma. Muší matka propustila z vězení ty nejhorší z nejhorších a nejtěžší zločince s pomocí Půlnočního kamene přeměnila v armádu vazalských feralů. Závěrem druhého dílu byla Muší matka nakonec Krákem přemožena, nicméně její temní feralové jsou stále na svobodě a unikají před spravedlností, což je vážný problém pro obyvatelstvo Blackstoneu.

Již tak alarmující kriminalita ve městě strmě stoupá a roste přímo geometrickou posloupností v řádu stovek procent. Krádeže, přepadení, rabování, vandalismus a vraždy… To vše lze přičíst na vrub gangsterským feralům, kteří získali nové schopnosti, jež využívají pouze a jenom pro své nekalé úmysly. Možná slouží i komusi jinému? Denní tisk přináší pravidelně znepokojivé informace o záhadném výskytu rozličných zvířat na místech činu, které neumí novináři správně interpretovat. Konečně, bezradná je v tomto ohledu i policie, jež také nemá ani potuchy o existenci mimořádně nadaných lidí-feralů, kteří ovládají vždy jeden zvířecí druh.

Jak už víme z předešlých dvou svazků, tak mimo nových feralů, kteří porušují pravidla, která jim předurčuje jejich zvláštní subkultura a nechávají se poznat, má Blackstone i svého nezištného ochránce. Je jím mladistvý Jack Carmichael alias Krák a skupinka věrných, která se okolo něj postupně soustředila. Tentokráte čelí vranomluvec novému nepříteli, jež si říká Bílá vdova, ale to nebude to nejhorší co ho potká. Mnohem destruktivnější záležitostí se pro něj stane nenadálé ztracení důvěry v jeho osobu ze strany přátel. Další a neméně těžkou zkouškou bude postavit se čelem rodinným kostlivcům z minulosti a podívat se kruté pravdě do očí, proti čemuž je proniknutí branou podsvětí do říše mrtvých hračkou. Příbuzné si prostě nevybereš.

Do třetice všeho (dobrého) i zlého  

Pomsta Bílé vdovy nepřináší takřka žádné nové myšlenky a neotřelé svěží nápady oproti dílům předchozím. Vypravěčovo chatrně udržované těžiště se často převažuje na stranu bezhlavé akce a samotný příběh dosti zaostává, nebo je přímo ve vleku oněch akčních scén. Tvůrce nemá šanci oslovit čtenáře, a když už se objeví nějaký ten náznak změny, tak ho na kilometry mine. Zkrátka a dobře, nedokáže drapnout záblesk autorské invence a zúročit jej. Zcela se tak ztrácí například starozákonní postava Noema a jeho možných potomků. Vždyť přece takový Noe, to musel být ukrutně mocný feral! Ty nedozírné možnosti! Naznačený biblický motiv, či neuchopená lidská psychika, která konečně lavíruje i do šeda, je pouze malým příkladem promrhaného literárního potenciálu. Nic na tom nemění ani fakt, že kniha je určena čtenářům od 10 let. Ba právě naopak!

Americký spisovatel Jacob Grey si přeje zůstat neodhalen v anonymitě, a možná ví co dělá, neboť jeho urban fantasy Feralové není nic světoborného. Třetí část série se stěží valí vpřed a kinetickou energii čerpá jako upír z prvních dvou knih, což je pro důstojný závěr trilogie velice málo. Ale sakra málo.

Kniha Feralové – Pomsta Bílé vdovy vyšla v nakladatelství HOST v roce 2017. Překlad provedla Denisa Streublová. Určeno pro čtenáře od 10 let.

(Visited 242 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Redaktor. Knihomol a komiksový nadšenec. Svého času i aktivní kreslíř, dnes na autorské dovolené. Fascinuje ho vesmír, astronomie a starobylé civilizace. Při cestách za megalitickou minulostí naplno propadá potápění a z toho plyne záliba v podvodní fotografii. Má názory, které se často rozchází s hlavním proudem, rád přemýšlí o podstatě a jde k jádru věci.


KOMENTÁŘE