Být Morituri, to je peklo
Fanoušci hardcore space opery před časem zaplesali. Simon R. Green známý spíše svými fantasy formáty o Jestřábu a Rybářce, nebo městskými fantastickými hrátky na Noční Straně s detektivem Johnem Taylorem. Originalně vymyšlený komplexní vesmír v podání tohoto vynikajícího vypravěče, to by bylo něco. No a právě to „něco“ již před nějakou dobou vyšlo pod záštitou nakladatelství Wales a chytře se nechalo pojmenovat Morituri. A vyšlo to rovnou v pěti buclatých svazcích.
Když se řekne slovo „Morituri“ každý si nejdříve představí známou českou píseň s přízviskem „te salutant“. Samotné slovo v latinském významu znamená „na smrt jdoucí“, což nekoliduje s originálním názvem série – Deathstalker. V naší pentalogii je to jméno významného šlechtického rodu, respektive posledního žijícího člena, na samotném konci galaxie zašitého, učence Owena. Owen Morituri prožije to největší dobrodružství v dějinách vesmíru, i když jen tak nezůstane neposkvrněn a bude nucen si ruce ušpinit. I když nechce…
První knížka se skromným názvem, jen a pouze – Morituri, nás uvede do úžasného vesmíru sužovaného totalitní vládou císařovny Kamenné Lvice, trefně nazývanou Železná Čubka. A právě ona znuděná a ohrožená intriky šlechtických rodů a temnou historií Morituriů, vymyslí plán jak se našeho nehohého, nestraného Owena zbavit. Kdyby se jí to povedlo, to by příběh dřív skončil, než začal. A tak se náš anti-hrdina ocitne ve víru podivných událostí, které jej povedou až k rebelií, válce a slávě oslavovaného hrdiny. Ale to už předbíhám.
Owenův předek nalezl legendární zbraň – Temnoprázdno, která měla zhasínat hvězdy, avšak zhasinala celé galaxie. Mladý Owen se chyb svých předků chtěl vyvarovat a schoval se do ústraní, odkud je na počátku knihy nucen uprchnout. Od té dobe se z něj stane psanec, vyvrhel a svět se na něj hroutí. Postupně se však setkává s podivnými spojenci, kteří mu přes počáteční nevoli pomohou – drsná pirátka Hazel d’Ark, elfové a kloni, profesionální revolucionář Jack Hokus, či Tobias Moon, jakožto představitel technicky zdokonalených superlidí. Owenovým jedinným dědictvím zůstane schopnost žihadlo, povinný bojový výcvik řádu Morituriů a kamarádská umělá inteligence Ozymandius. A tento základ budoucí omáčky příběhu nezůstane bez chuti.
Miluji literaturu, kde autor přemýšlí v mnoha příběhových líníích, které splétá a rozplétá, přesně podle toho jak potřebuje. Owenův příběh se tak objeví zhruba asi na čtvrtině stránek. Zbytek ovšem nevyplní nuda, nýbrž Greenův vypravěčský styl nám dá komplexní nahled na celý svět, politiku, náboženství a hlavně dokonale představí hlavní hráče, kterých se celý příběh ve velké míře bude týkat také. Představí nám tak přesvědčení všech významných šlechických rodin a potomků, esperských lidí či klonů. Je skvělé, jakým způsobem Grenn při vytváření světa přemýšlel a ohromuje jednoduchými principy. Technicky vyspělá civilizace, řízená totalitní monarchí jako zbraň bojového střetu povětšinou nepoužívá energetických zbraní, jak by se dalo tušit, nýbrž obyčejných mečů, palic a tyčí. Což dokonale zapadá do Greenova stylu a souboje jsou tak výjádřeny velice reálně. Proto jsem hltal každou stránku. A když se zrovna nebojovalo, tak se člověk rozhlížel po výborně popsaném prostředí, či poslouchal košaté dialogy, plné důležitých informací, které si pak ve spleti příběhů, skládal dohromady jako puzzle. A tak to je u všech dílů.
Rebélie je přízvisko dílu druhého a tam nás Owen, společně se svojí partou povstalců začíná vytvářet plán na rozmetání represivní mašinérie Císařství a Železná Čubka jim jde čím dál tím víc po krku. Aliance je křehká a každý z členů si hledí vlastních zájmů. Spletité klubko příběhů se začíná rozplétat a spojuje se již několik línií. Z ustrašeného Owena se stává vůdčí typ, který si pomalu získává důvěru a jeho názory tak nezůstávají pozadu. Ve snaze přežít uvádí Owen Morituri do chodu mnohem větší síly, než sám tuší…
Nač by bylo povstání, kdyby z toho nakonec nebyla válka. Ve třetím svazku Válka, Owen ví, že již není cesty zpět a musí zaútočit tvrdě a účinně. Zkorumpované Císařství se dostává do křížku s povstalci a konečně se podaří prolomit obrany. Avšak na scéne se objeví několik zrádců a Owenova parta se musí vypořádat jak s Císařovnou a jejími psy, tak i s vlastními lidmi. A jsou nuceni se rozdělit do úderných skupin…
Poslední dvě části – Čest a Osud – nás zatáhnou do bojů o trůn císařovny, do hromady intrik a prochůdnosti zájmů. Na scéně se objeví nový mocný nepřítel a z celé série možná přichází ta nejtěžší bitva – se sebou samými. Jedná se o budoucnost celého lidstva, hádanka osudu se dostává napovrch a Owen musí učinit spustu dalších úkolů a rozhodnutí, která mohou ovlivnit nejen jeho, ale i jeho milované.
Když za celou sérii, otočíte poslední list, shrnete co jste se dočetli, zjistíte, že tak velký a epický příběh, dokonale vymyšleném světě, plného chyb, zjistíte, že autor si nemusel tolik vymýšlet a i když space prvek dává vyniknout fantazii, osobně zastávám názor, že série s naší realitou má hodně společného. Jen se na to musíte dívat v širšich souvislostech. Suma sumárum – pokud máte rádi space operu, dobrodružství, intriky a antihrdiny – celá série je jen a pouze pro vás. Přečtěte si to, stojí to za to a to i před odrazující počet asi dvou-a-půl-tisícovky stránek.
A aby toho nebylo málo, autor vydal ještě trojici prequelů – Soumrak říše – pojednávající o císařství v předvečer jeho pádu, které připravují hrnec ve kterém se Owenův příběh uvaří. Naneštěstí tyto příběhy jsou tak ploché, že potencionálním čtenářům bych je dal přečíst spíš jen jako zajímavost. Rozhodně se do nic před Owenem Moriturim nepouštějte.
-
Hodnocení Vlčí Boudy