logo

Alenka v říši zombií

Fenomén zombií láká lidstvo už po mnoho let. Bylo vytvořeno nespočet filmů, komiksů, knih a jiných uměleckých počinů, které nám mají přibližovat představy jejich autorů o těchto hnijících a zapáchajících kreaturách lačnících po mozcích, krvi a živém lidském mase. Tato představa lákala i americkou spisovatelku Genu Showalterovou a zosnovala dílo s příhodným názvem Alenka v říši zombií.

Mladičká Alenka Bellová zažije tragickou událost, při níž se dozví o skutečné existenci nemrtvých bytostí. Napříč svému zoufalství, smutku, samotě a touze být neviditelná, potkává nejen nové přátele, ale i zvláštní partu drsných chlápků, kteří se rozhodně netváří kamarádsky, ale přesto ji k nim něco táhne – hlavně k jejich bossovi Coleovi Hollandovi. Otázkou je, proč? Souvisí to s jejím zdrcujícím zážitkem, kdy viděla zombie? Co za tajemství ji ještě čeká? To a plno dalších otázek naší hlavní hrdinku trápí jako parta pořádně hladových zombie krků.

Usměvavá a sympatická autorka této knihy, Gena Showalterová, byla narozena roku 1975 v Oklahomě, USA. Do jejího života udeřila vážná nemoc, kdy trpěla těžkými bolestmi – to bylo v době, kdy měla Alenka v říši zombií hrubou verzi. Avšak autorka nalezla útěchu ve víře v Boha a vděčí mu za její uzdravení. Je zajímavé, že právě v tomto období přišla na řadu inspirace pro její příběh v podobě nových světů a představ toho, jak to celé rozvinout. Gena Showalterová má na kontě několik knižních sérií (Lords of the Underworld, Everlife, White Rabbit Chronicles, atd.), plus romantické povídky v časopisech Seventeen a Cosmopolitan. Čekaly ji i nominace na ceny RITA a National Reader´s Choice. V knihách je poznat její bohatá fantazie, dokáže čtenářům lehce a s grácií představit svou vlastní mytologii a úplně nový pohled na mainstreamovou kulturu v podobě tak oblíbených nemrtvých. Zčásti by se dala přirovnat ke spisovatelkám jako je Stephenie Meyer, Sarah J. Maas, a dalším young adult autorům.

Musím říci, že jsem se příběhu nejdříve trochu obávala, vzhledem k žánru (young adult nebývá moje parketa), ale v poslední době zjišťuji, že vycházejí čím dál kvalitnější kousky, které stojí za pozornost. Nebudu se tajit tím, že Alenka v říši zombií patří k jedním z nich. Autorka stvořila velice zajímavý námět a ještě lépe ho zpracovala, není zde nějaká nepatřičná odchylka, kde byste si říkali: “A teď se stane jako co?”. Vyjádřila bych to asi takto: Gena Showalterová nezapomíná. Nechává hlavní hrdinku pamatovat na to, co se jí na začátku knihy stalo, pracuje s příčinami a následky této tragédie, a vidina smrti, která provází novým životem Alenky, je všudy přítomná, až vás někdy pomalu mrazí, jak může takto mladé děvče uvažovat.

Bohužel se zdá, že spisovatelka vtiskla z velké části samu sebe do hlavní hrdinky takovým způsobem, že si až řeknete, zda není Alenka na svůj věk až moc vyspělá (i když v dnešní době to není zas tak neobvyklé, že), protože na její argumenty a reakce na určité podněty by stačil spíše velice sarkastický jedinec, který nebere život moc vážně. A to mi do postavy teen holčiny po drsné tragédii moc nezapadá.

A pak tu máme partu dokonalých, i když velice zaneprázdněných rváčů, kteří střeží nějaké tajemství. Jeden z nich, Cole, do něj hodlá naší vyděšenou a nezkušenou Alenku zasvětit, jelikož tuší, co se jí stalo. A tady mi vyvstala velká podobnost s Twilight ságou (ne, nebojte se, nejsou zde třpytiví upíři) – nenápadná holka na střední škole a dokonalý, bezchybný a tajemný muž, který se do ní zakoukal, a ona neví, jestli ona do něj taky … Stop. Ano, i s tím se pracuje, v podstatě celou dobu. A to dělá touto knihu roztomile romantickou až lehce erotickou.

V knize se samozřejmě objevují klišoidní věty, hlavně ke konci, ale to není na škodu. Co se psychologie týče, pár postav bylo ponecháno ladem a skladem (což se týkalo spíše méně důležitých aktérů), ale na hlavních a vedlejších postavách vidíme chvályhodné vypracování a postupnou vyspělost v průběhu děje. To mám velice ráda, a oceňuji to, dává mi to pocit, že autorovi na příběhu opravdu záleží. Z čeho mi málem zůstala dolní čelist až na zemi, bylo překvapení v podobě několika dějových linií. To jsem v této knize opravdu nečekala a díky tomu má u mě velmi významné plus. Z čehož lze vyvodit závěr, že tyto linie budou osvětleny v dalších pokračováních na která se vážně těším. Musím ještě vyzdvihnout povedený překlad, který “nedrtil věty mezi zuby”, nenašla jsem v něm šroubovitost.

Na konec neřeknu nic víc, než to, že mě celý příběh vážně příjemně dostal, ač jsem to nečekala (možná bych měla přestat být pesimistická a skeptická vůči young adult žánru, konečně už). Ať Alenka nadále zůstane sarkastická, trochu cynická a odvážná jako dosud a já ji fandím. Budu jí držet palce a doufat, že mi neupadnou. Braaaaiiins …

Knihu Alenka v říši zombie vydalo nakladatelství Fragment ve společnosti Albatros Media, a.s. v roce 2017.

(Visited 362 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autorka a korektorka. Zdánlivě nevinná osoba milující metal, knihy, filmy, seriály, historii a medovinu. A divné věci.


KOMENTÁŘE