logo

BŮH STRACHU… A JDE DO TUHÉHO

Konečně! Jedenáctý díl vynikající urban fantasy série je konečně venku. A vzhledem k tomu, že šlo o velmi očekávanou událost, bylo potřeba dobýt celou Pevnost, aby se k němu člověk dostal (oficiální knižní vydání je plánováno na říjen letošního roku). Padlo mnoho srdnatých válečníků, ale zteč se vydařila a zkrvavené Kladivo bylo vyrváno z chladnoucích rukou obránců Pevnosti. Otázkou zůstává – stála tato oběť za to? Dokáže Bůh strachu vyvážit oběť v podobě životů odvážných bojovníků, otců od rodin, manželů, bratrů a synů, jenž zhynuli na válečném poli? Odpověď je – kurvaže!!!!

Felix a jeho parta si prochází krizovým obdobím. Vincenc pracuje pro Rashila, Walter si našel kamaráda ve VVK a Klaudie? Ta už je prostě z toho všeho unavená a bez flašky slivovice nezvládá už ani usnout. Do toho všeho Felixe postihují záchvaty agresivity a chuti po pořádném masakru. Vypadá to, že moderní Rychlé Šípy se co nevidět rozpadnou, a že už jim nepomůže ani Bůh. Teda, minimálně ne ten křesťanský.

A aby toho všeho nebylo málo, někdo vypustí mezi největší zástupce Pražské magické komunity pět kusů mocného artefaktu, jenž tomu, kdo jej spojí dohromady zaručí tolik moci, že by se z toho udělalo zle i Voldemortovi. Rashil, Sedmička (teda teď už vlastně Pětka), VVK a nový adept na členství v Sedmičce (teda teď už vlastně Pětce) vyrazí po stopách zbývajících kousků artefaktu. Pokud máte za sebou aspoň první třídu základní školy, určitě jste si všimli, že ve výše uvedeném seznamu chybí pátý držitel kusu artefaktu. A tím není nikdo jiný, než Klaudie Doskočilová. Když ji jednoho dne vzbudí klepání na dveře, myslí si, že to nejhorší, co ji může ten den počkat je kocovina. Rozhodně nepočítá s dvěma mrtvolami, zdemolovaným bytem a šílenou inkvizitorkou, která jí bude chtít přemalovat koupelnu. Na červeno. Krví. Klaudiinou krví. Už je vám to všem jasné?

Do honu za artefaktem se ale připlete i šestá osoba. Někdo z Felixovy minulosti, o kom si Joináš myslel, že už ho nikdy neuvidí. A není zrovna dvakrát jisté, že půjde o přátelské setkání.

Puppet masterem, kdo stojí za problémy našich hrdinů tentokrát, je český autor Jan Hlávka. Světlo světa spatřil už v roce 1979, ale svět (minimálně ta naše Česká ďoura) jej spatřila až v roce 2002, kdy debutoval v časopise Ikarie sci-fi povídkou Devatenáctka. S knižní seriálovou produkcí už má své zkušenosti, jelikož spolupracoval na sérii JFK, poprvé v roce 2007 dílem Zatmění a o dva roky později dvoudílnou Odplatou, jednodílným Zpěvem lamie (který najdete ve spin-offu Agent X-Hawk) a dvěma povídkami – Žiješ jenom jednou a Kočičárna (sborník Svůj svět si musíte zasloužit). O rok později, ve spolupráci s Janou Vybíralovou, napsal fantasy román Dračice a ve stejné společnosti rozjel ambiciózní Algor – space operu, ze které vyšly zatím dva díly Mráz a hry (2013) a Tenký led (2014). Long story short Jan Hlávka byl naprosto jasným adeptem pro tvůrčí tým série Kladivo na čaroděje.

Už minule jsem vzpomenul Josse Whedona a tentokráte to udělám zase. Jedenácté kladivo je temné, místy docela depresivní a hodně zásadní pro chod celé série. Od prvních funny akčních dílů prodělala série sestup do atmosferické temnoty a deprese, stejně jako v případě Buffy, the Vampire Slayer. První série byly veselé, pohodové a příjemné na pokoukání, ale sérii od série Joss přitvrzoval a přitvrzoval a zahrnoval své postavy čím dál větší hromadou sraček a deprese. A to se teď děje Felixovi, Klaudii, Vincencovi a Walterovi. Jestli a jak se z té hromady vyhrabou, se dozvíme až příští rok, kdy první sérii završí sám Jiří Pavlovský dílem nazvaným Poslední stadium.

„Místo marnosti do srdce tmy tnout.
Mít moc vše změnit, nebýt jen bloud.
K oku v řetězech přes věčnost jen plout,
do nebytí strach uvrhnout.“

-Poeta-

(Visited 135 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Vesmírný povaleč, těhotný smradlavý lenochod, ostuda lidstva, odporný a páchnoucí, slizký a hnusný zelený lidský výkal. Nejradši by se celý život ládoval dobrůtkami všeho druhu, barev a chutí, četl komiksy a koukal na filmy. Ale stejně ho máme rádi. Boudí komiksový specialista.


KOMENTÁŘE