logo

NONSTOP KNIHKUPECTVÍ PANA PENUMBRY

Terry Pratchett měl pravdu. Knihovny jsou zvláštním místem, které vyzařuje nepopsatelnou sílu vábící čtenáře a sběratele. Každá kniha je plná příběhů, osob a událostí. Stačí jen nahlédnout dovnitř a propadnout se do jiné dimenze. Vždycky když vejdete do malého zastrčeného knihkupectví nebo antikvariátu, úplně tu atmosféru cítíte. Je to svým způsobem magie. A chudáci jsou ti, kteří ji podlehnou a nosí domů plné tašky knih a plní jimi police a jakýkoliv volný prostor. Propadnout tomu je tak snadné, stačí mít otevřenou mysl a chuť zažít dobrodružství. Nikdy nevíte, kdy do některého vkročíte.

Takovou náhodou začíná příběh mladého Clay Jannona, který na pokraji zoufalství z hledání práce neplánovaně navštívil zapadlé knikupectví v opuštěném zákoutí San Franciska. Než se nadál, stal se nočním prodavačem v Nonstop knihkupectví pana Penumbry. To bylo na první pohled docela obyčejným, špatně zásobeným obchodem s knihami, ve kterém byl úspěch, když se prodala jedna kniha za týden. Práce v něm by byla neskutečná nuda nebýt malého detailu, že zadní část obchodu byla po strop plná tajemných knih, pro které si chodili ještě tajemnější lidé. Clay jako zdravě zvědavý mladý muž se i přes zákaz svého nadřízeného rozhodl přijít tajemství na kloub. Kdo jsou ti lidé, kteří si knihy půjčují? Co v těch knihách vlastně je? Jak může obchod vůbec fungovat, když do něj téměř nikdo nechodí? Je to nějaké spiknutí? Sekta?

Rozjíždí se tak tajemný, téměř detektivní příběh ve stylu Šifry mistra Leonarda. Americký autor Robin Sloan ale svůj román pojal trochu jinak. Odehrává se v současnosti a jeho hrdinové jsou vesměs mladí lidé, kteří pracují v softwarových firmách, v Googlu nebo na filmových speciálních efektech. Jsou jako my, možná někteří trochu úspěšnější. Místo luštění hádanek se zeptají vyhledávače, místo tajných schůzek ve sklepě pořádají online konference. Zkrátka, jdou na to od lesa, svěže a uvěřitelně. Děj ak najednou získává zcela jiný rozměr a skvěle funguje v kontrastu záhady prastarého spolku z dob vynálezu knihtisku.

Nonstop knihkupectví pana Penumbry je je příběhem o bitvě mezi starými a novými technologiemi. O knihách, čtečkách a internetu. Příběhem o kouzlu fontů, starých neměnných tradic a moderních netradičních postupech moderního světa. Román pokládá otázku, zda-li dokáže přežít starý svět pod tíhou toho nového. Ale hlavně, co je základem lidské nesmrtelnosti?

Román je příjemně čtivý a svěží, a pokud bych by nucen jej zařadit do nějaké škatulky, asi bych pošilhával po nálepce “městská fantasy”. Robin Sloan zručně buduje napětí a většina událostí je uvěřitelná. I když opravdu netuším, jak to doopravdy funguje v Googlu nebo nechápu, jak všechno hlavní hrdina stíhal, když pracoval na nočních směnách s téměř nikdy nespal. Zkrátka se to bere jako samozřejmost a nějaké další rozebírání by jen kazilo radost.

Dokonce i celá pointa a rozuzlení příběhu není nakonec tak přehnaná, jak by se v průběhu vyprávění zdálo. A to u mnoha děl není vůbec pravidlem. Nonstop knihkupectví pana Penumbry je pro mě opravdu milým překvapení a opravdu se divím, že mi jeho vydání před dvěma lety uniklo. Pokud hledáte chytře, milé čtení, které má spád, Nonstop knihkupectví pana Penumbry je právě pro vás. Robin Sloan není Dan Brown, ale za svůj kousek se rozhodně nemusí stydět. Už jen proto, že dokáže oslovit nejen náročnějšího čtenáře hledajícího oddych a nenáročné počtení, ale i mladší čtenáře, které osloví svou hravostí, současnými technologiemi a odkazy na pop kulturu.

(Visited 58 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Šéfredaktor. Herní fanda, komiksový milovník, blázen do písmenek, hudební nadšenec, herní maniak nebo samozvaný filmový kritik. Tolik zájmů a tak málo času...


KOMENTÁŘE