logo

KIERA CASSOVÁ – ELITA

Bylo jich 35, teď už je jich jen šest vyvolených dívek bojujících o ruku prince Maxona. Soutěž o budoucí princeznu vrcholí a boj mezi dívkami je o to tvrdší. Aby toho nebylo málo, tak se o slovo čím dál víc hlásí rebelové, kteří narušují jinak běžný chod paláce. Hrdinky se kvůli tomu nejednou ocitnou v ohrožení života. America se i přes všechna očekávání dostala mezi první šestici vyvolených. Zároveň se v ní odehrává boj, o němž ani ona sama neví, jak dopadne. Prozře a konečně si přizná, co cítí k Maxonovi? Anebo dál bude svádět vnitřní boj s city vůči Aspenovi, který je v paláci díky jeho postavení strážce a ochránce. Podaří se Americe zvítězit v soutěži a rozhodnout se správně?

Elita navazuje tam, kde Selekce skončila. Znovu je vyprávěná Americou, do jejíchž pocitů se dostáváme čím dál tím hlouběji. Někdy je to dobře, jindy vám to leze na nervy. Chápete důvod, proč do soutěže šla, ale tak nějak vám časem to její věčné kňučení začne lézt na nervy. Na druhou stranu musíte obdivovat odvahu s jakou se pouští do boje, i když má oproti ostatním dívkám nevýhodu. Tedy to, že pochází z nejnižší kasty a není tak trénovaná ve dvorských intrikách. Ale i tak se svým údělem dokáže poprat.

Zajímavým zpestřením je svět Ilea v němž se příběh odehrává. Jedná se převážně o pohled na šlechtu, její intriky, život a právě až s příchodem Americy se do popředí začnou dostávat problémy chudších lidí a skutečné úmysly rebelů. Zároveň s tím se hrdinka dozví skutečnou pravdu o zakladateli Maxonova rodu. Právě za pomocí Maxona se dostane k určitým informacím jež jí vnuknou jeden šílený nápad, který se rozhodne za každou cenu zrealizovat i za cenu vlastního degradování.

Co mě potěšilo, že se autorka zaměřila také na další soutěžící. Tedy nejenom všemi opěvovanou hrdinku, ale i její kamarádku a největší mrchu, které by se všichni nejradši zbavili. Jenže nikdo nemůže mít všechno. Nemohla sem si pomoci, ale při čtení určité části jsem neustále vzpomínala na film Anna a král, ta scéna to ve mně prostě evokovala a přišlo mi, jako kdyby se tím Kiera inspirovala. Ono rozdělení na kasty, způsob, jakým nám představila nejmocnější lidi na dvoře, královský dvůr odpovídá myšlení a způsobům té doby a země.

Elita je jednodušší, ale příjemné čtení se zajímavě vykresleným dystopickým světem jenž se nikdy neomrzí. Zároveň vám na okamžik dovolí nahlédnout do světa bohatých, do světa krásných šatů, ale také světa, díky němuž na chvíli zapomenete na svoje vlastní problémy.

(Visited 201 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Co se jí dostane pod ruku, to přečte. Literární fanda a začínající grafoman a nerd v sukni. V současnosti pracuje v nakladatelství Epocha.


KOMENTÁŘE