logo

SOPHIE JORDANOVÁ: NEVÍTANÍ

Spisovatelku známe díky její první sérii Drakie, což je charakteristická young adult fantasy zabývající se draky tak, jak je dosud neznáme. Proto hodně překvapí, jaké téma si pro své vyprávění autorka zvolila tentokrát. Je vidět, že se nebojí inovovat. Hraje si jak se slovy, tak s příběhy, takže čtenář je neustále překvapován. Jen ho občas při čtení napadne, zda je to dobře.

A o čem Nevítaní jsou? Je to především dystopie. Svět nepříliš vzdálené budoucnosti, která není zrovna růžová. Tentokráte se setkáváme s hrozbou HTS syndromu, což je v nám srozumitelném jazyce vraždící virus. Gen, jenž se probudí v okamžiku, kdy to nejméně čekáme. Kdysi dávno, na začátku školního roku, byly prováděny testy DNA u všech lidí v celé zemi. Nikdo ovšem neměl tušení proč. Vědělo se jen, že se na ně všichni bez výjimky musí dostavit. Po čase přišly výsledky. Pro někoho vysvobození, pro jiného uvrhnutí do věčného vězení. Přesně to se stalo hlavní hrdince, která doteď žila klidným, spokojeným životem úspěšné a talentované dívky. V jediné chvíli přijde o všechno včetně své lásky a přátel. Onou hrdinkou je Davy. Co se s ní stane? Co ji čeká s novým a nepříliš lichotivým označením?

Jak už u Sophie Jordanové bývá zvykem, své příběhy před čtenáře předkládá pozvolna. S rozvahou, někdy je lehce natahuje. Nejdřív vás seznámí se světem, kde je vše zpočátku idylické, hlavní hrdina si žije jako v bavlnce, ale postupem času se ukáže, že opak je pravdou. Davy měla to, po čem touží všechny mladé dívky. Proto jsem dokázala pochopit ten šok a odmítnutí, kdy se dozví děsivou pravdu. Nejhorší je ten pocit, že musí opustit všechno a všechny. Jordanová zde nádherně ukázala někdy až neopodstatněný strach lidí z toho, co neznají. V tomto případě jejich obavy z hroby HTS viru. Příběh je doplněn rozhovory a výslechy jednotlivých protagonistů, což mu dodává na uvěřitelnosti.

S čím bude mít čtenář problém, jsou ostatní hrdinové. Těch, které si oblíbíte a věříte jim každé slovo, je pouze pár. Zbytek se ve vyprávění komíhá jako vlajka ve větru. Osamoceně a bez povšimnutí. Hodně jsem musela srovnávat s Drakií. Také hlavní hrdinka zmítaná ve víru pochybností. Na jedné straně její dokonalý přítel, jehož milovala od počátku věků, na straně druhé nový, záhadný, prostě pan tajemný v podobě Seana. Pak je tu její věrná kamarádka. Hlavně u ní byl ukázán ten strach, to odsouzení, když se dozvěděla o Davy a jejím „postižení“. Velmi silnou stránkou vyprávění jsou rodiče Davy. Jejich emoce, chování i přístup k samotnému problému. Věříte jim a ihned si je oblíbíte.

Přesto si říkáte, jaká je škoda, že ostatní hrdinové zůstávají ve stínu. Jakoby skryti v pozadí. Nutno podotknout, že spisovatelka píše výborně. Ví, jak čtenáře vtáhnout do svého smyšleného světa, jak si s ním pohrát. Přesto se místy neubráníte myšlence, že kniha mohla být o pár desítek stran kratší. Místy je opravdu zbytečně natahovaná a některé scény tak bohužel vyznívají do prázdna. Sophie používá er-formu, všechno vidíme z pohledu Davy, která se smiřuje se svým novým osudem. Máme však možnost nahlédnout také do mysli dalších hrdinů pomocí vložených výslechů.

Kniha Nevítaní je zvláštní a fascinující dystopií s výborně promyšleným světem. Dokážete si představit, že by se něco takového mohlo stát. S jednotlivými postavami už je to horší, u nich má čtenář pocit, že kdyby tam nebyly, nic se nestane. Přesto vás příběh natolik vtáhne do děje, že tohle uklouznutí Sophii prominete a rádi se k jejím stránkám zase vrátíte.

(Visited 132 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Co se jí dostane pod ruku, to přečte. Literární fanda a začínající grafoman a nerd v sukni. V současnosti pracuje v nakladatelství Epocha.


KOMENTÁŘE