logo

Sykes

Westerny vždy ke komiksům patřily. Ve 40. a 50. letech byly populární hlavně v Americe a později se jejich popularita přesunula do Evropy, kde jsou oblíbené dodnes. Řada komiksových westernů vyšla i u nás – ať už jde o adaptace Mayovek vytvořených českými autory, Lucky Luka, All Star Westerny od DC či o pár “seriózněji” míněných westernů. Česká zlatá doba komiksových westernů však zřejmě nastala až letos. Čtenáře již stačil okouzlit Hrobař v Modré Crwi, čeká se na western Bouncer od Alejandra Jodorowského a nyní svůj westernový trumf vyneslo i Nakladatelství Josef Vybíral.

Pod pojmem western si může každý představit úplně něco jiného. Jedni si představí Vinnetoua a Old Shatterhanda řezající si zápěstí, jiní si představí bandu pistolníků přepadající vlak, či tlupu indiánů útočící na karavanu osadníků. Jedním z takových westernových modelů je drsný maršál křižující divoký západ a lovící zločince. A právě o takovém lovci lidí je i nový komiks z edice ERB (“Ediční Řada Bande dessinée”). Tento nový komiks od Josefa Vybírala se jmenuje Sykes, což je, jak jistě tušíte, jméno toho drsného maršála. Někteří jej však potichu nazývají “Ortel”, protože když svou kořist dopadne, a on ji dopadne vždycky, tak je jí soudcem i katem.

Pierre Dubois vypráví typický westernový příběh o lovci lidí. Až tak typický, že dostáváte přesně to, co čekáte. Možná byste byli i zklamaní, kdyby to tam nebylo – hrdina pátrající po zločinecké bandě, příjezd do města, následuje saloon, konflikt, objeví se stopa a začíná stíhání bandy skrze krásné přírodní scenérie divokého západu. Veskrze neoriginální zápletka. V zápletce ale netkví síla Duboisova scénáře. Ta se skrývá ve vyprávění. Scénář se soustředí na Sykese a jeho společníky, na přírodu a celkovou atmosféru. Nejde o neustálou akci, ale spíše o klidnou roadtrip, kde dramatické situace přicházejí nárazově a jsou o to silnější a o to více na čtenáře zapůsobí. Dubois na Sykesovi ukazuje, že i drsní pistolníci mohou mít duši a s ní i své vlastní démony.

Největší síla Sykese ale spočívá v kresbě. S tou si Dimitri Armand opravdu vyhrál a je to jeden z těch komiksů, kde oceníte, že se vám dostal do ruky v původním velkém formátu. Armand si dal práci s vykreslováním i nedůležitých detailů a pracoval s nimi i v následujících panelech. Pohlídal si také rozmístění budov a jiných prvků ve městě a v krajině, takže když se změní úhel záběru, tak v obraze pořád všechno logicky sedí. Povedená je i kresba postav a fantasticky vypadají explicitně zobrazené krvavé scény. Samotnou kapitolou jsou barvy. Ty dělal Armand společně se Sébastienem Gérardem a ač zpočátku na první pohled vypadají jako fajnová ruční práce se štětcem, tak je později stále více zřejmé, že štětce zde nahradil počítač. 

Sykes je komiks, který stojí za pozornost. Boduje hlavně povedenou kresbou, které svědčí velký formát knihy, ale dobrá je také práce s postavami. Užijete si tak nejenom krásně nakreslenou severoamerickou přírodu, ale také parádně krvavé přestřelky a partu pistolníků, kterou si během čtení snadno oblíbíte. Závěr knihy pak má nádech řecké tragédie. Tušíte sice, k čemu se schyluje, ale nevíte, jak to dopadne a kniha je tak napínavá až do poslední stránky. Kniha vyšla v pevné vazbě a má celkem 80 stran.

(Visited 757 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Redaktor. Nejen komiksový nadšenec, milovník tvrdé hudby, dobré whisky, piva a fotografování. Jeden z největších autorů českého internetu :)


KOMENTÁŘE