logo

Bible outsiderů aneb život pod dekou

Dětství a dospívání může být zatraceně těžké. Zvláště, když vás neustále někdo straší peklem a vaši rodiče jsou chudí jako kostelní myši. Své o tom ví i Craig Thompson, autor grafického románu Pod dekou, ve kterém vypráví o svém dětství a dospívání. Tu knihu napsal proto, aby jejím prostřednictvím oznámil svým rodičům, že už není křesťanem. Obdržel za ni dvě Eisnerovy ceny a celý umělecký svět mu gratuloval ke skvělé knize. Jeho rodiče už ale tolik nadšení nebyli a několik let s ním kvůli ní nemluvili.

Craig Matthew Thompson má talent, o tom není pochyb. Píše výlučně jen grafické romány, tedy komiksy, které nevychází po sešitech, ale celý příběh vyjde v jedné knize pěkně najednou. Thompson není žádný grafoman a nehraje to na kvantitu, ale na kvalitu. Za sebou má zatím jen pět knih – prvotinu Good-bye, Chunky Rice (1999), Blankets – Pod dekou (2003), Carnet de Voyage (2004), Habibi (2011) a zatím poslední román pro děti Space Dumplins (2015). Své komiksy si Thompson samozřejmě sám i kreslí. Seznam cen, které za své knihy posbíral, je poměrně dlouhý a vyčnívá mezi nimi právě román Pod dekou.

Craig se narodil v roce 1975 v Traverse City v Michiganu. Narodil se do chudé a fundamentálně křesťanské rodiny. Do milující rodiny plné cenzury, zakázaných témat, tajemství a dogmat, které formovaly Craigovu dětskou mysl. Na jedné straně v něm paradoxně takovéto prostředí rozvíjelo fantazii a výtvarný talent, protože kreslení byla jeho forma úniku, na druhé straně v něm však vytvářelo psychické pasti, bloky a zcela zbytečné pocity viny. Své udělala také šikana ve škole a pedofilní kluk na hlídání, před jehož zneužíváním nedokázal ochránit svého mladšího bratra. Z Craiga rostl sebeobviňující se outsider – nesmělý kluk, který začínal hledat východisko v horlivé víře a zvažoval kariéru kněze. Životním zlomem, jak to tak většinou bývá, pro něj byla jeho první láska. Dívka jménem Raina, kterou poznal na křesťanském táboře, mu pomohla najít novou radost ze života a tento vztah mu následně pomohl přehodnotit svůj život a svou víru.

Styl, jakým Thompson vypráví o svém dětství je natolik upřímný a otevřený, že si vás dokáže dokonale získat. Nevypráví pouze o tom co se zažil a co se stalo, ale vypráví především o emocích, o myšlenkách a o důsledcích. A není to vždy veselé čtení. Některé zábavné situace, při kterých se lehce usmíváte, se nečekaně změní takovým způsobem, že vám ztuhne úsměv na rtech. Thompson vypráví některé události na přeskáčku a k některým situacím se opakovaně vrací, protože až po odvyprávění na první pohled nesouvisejících věcí, získávají tyto situace na síle a mohou být dovyprávěny do úplného konce. Teprve pak si uvědomíte, jak vcelku nevinné činy mohou na dítě zapůsobit. Jak například dokáže milující rodič nevědomky způsobit psychické trauma. Ale nejsou to jenom tyhle dětské strachy a traumata, které Thompson dokáže čtenářům sugestivně předat. Je neuvěřitelné, jak jemně a věrně dokázal přenést na stránky komiksu své emoce ze své první lásky. Překvapí vás, jak jsou jeho pocity a myšlenkové pochody podobné těm, které si z prvních lásek pamatujete vy, přestože jste vyrůstali v úplně jiném prostředí. Je to zřejmě úplně stejné u všech mladých milenců, ať už vyrůstají ve fundamentálně křesťanské díře v Americe a nebo někde v ateistickém středu Evropy. Mockrát jsem si u čtení říkal, že přesně to samé jsem tenkrát cítil i já a že jsem přemýšlel úplně stejně. Žádné macho kecy. Normální obavy a tísně vznikající z vlastní nejistoty a nedostatku sebedůvěry. Co bude dál? Co bude, až se budeme muset na dlouho rozloučit? Má cenu takový vztah rozvíjet? Mám se za svou lásku stydět? Banální otázky, které se v nábožensky silně formované mysli stávají pastí.

Název Pod dekou se neodkazuje k postelovým scénám, jak by se mohlo zdát. Román Pod dekou je v podstatě velmi cudný. Odkazuje se ke všemu, co nás tíží jako příliš těžká a zatuchlá peřina. Je to o tom, co nás dusí jak tlustá sněhová pokrývka, která na jaře roztaje a všechno, co pod ní bylo pohřbené, se může znovu nadechnout. Je to o náboženských dogmatech, které tíží lidskou duši a brání jí ve svobodném rozletu. Kniha Pod dekou je Thompsonův coming-out, osobní revolta proti křesťanství a kritika slepé důvěry ve slovo Boží.
Nakladatelství BBart nyní vydalo komiks Pod dekou již ve druhém vydání, čímž zareagovalo na obrovskou poptávku, která na trhu v případě této knihy byla. Kniha má téměř 600 stran, úžasnou černobílou kresbu a je vázaná v pevných deskách s přebalem. 

(Visited 562 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Redaktor. Nejen komiksový nadšenec, milovník tvrdé hudby, dobré whisky, piva a fotografování. Jeden z největších autorů českého internetu :)


KOMENTÁŘE