logo

Čtyřka z Baker Street a Případ U Modré záclonky

Když se řekne Baker Street, tak většina z vás hned bude “doma”. No jasně, na Baker Street bydlí Sherlock Holmes – nejslavnější detektiv všech dob, muž s dýmkou a houslemi a tak dále a tak dále. Co ale každý detektiv potřebuje, kromě intuice a Watsona? Jsou to informace! A ty musí někdo sbírat. Někoho takového má i Holmes. Je to parta tří místních dětí, které jsou ideální na takové ty malé nenápadné sledovačky. Holmes je sice mistrem převleků, ale znáte to – chudých děcek je vždycky plná ulice a tak lehce zapadnou. A tihle malí slídilové jsou hlavními hrdiny jedné z posledních knih z edice ERB (“Ediční Řada Bande dessinée”) u Nakladatelství Josef Vybíral. Touto knihou se otevírá první série v této edici.

Billy, Charlie a Černý Tom, tak se ti tři jmenují, si zrovna vydělali pár drobných a dostali chuť na koláčky. Ale Tom má se svým podílem jiné plány – líbí se mu mladá květinářka a rendez-vous se samo nezaplatí, že. Jenomže Tom není jediný, kdo má s touto mladou dívkou plány. Před Tomovýma očima je květinářka unesena a on tomu nedokázal nijak zabránit. Cloumá jím vztek a strach o osud jeho milé. Holmes s Dr. Watsonem odjeli z města a tak si trojice kamarádu z Baker Street bude muset poradit sama. Naštěstí toho od “šéfa” hodně pochytili a tak začíná jejich pátrání, ve kterém se budou muset spolehnout jeden na druhého, protože zločinci londýnského East Endu rozhodně nejsou žádní gentlemani. Jistě jste si všimli, že se komiks jmenuje “Čtyřka z Baker Street” a já jsem doposud psal jen o třech kamarádech. Vysvětlení je prosté, milý Watsone. Jednoho nečekaného kamaráda přiberou do party během vyšetřování.

Příběh “Čtyřky z Baker Street: Případ U Modré záclonky” je hodně dobře napsaný. Má neuvěřitelný spád a nemá žádné hluché místo. Je to poctivě napsaná detektivka se správnou dávku napětí. Hlavní hrdinové jsou sympatičtí a jejich vzájemné popichování a hašteření je zábavné a je kořením příběhu. Ostatně tak jako vždycky. Během příběhu se pak jejich charaktery postupně prohlubují. Autory scénáře jsou Francouzi Jean-Blaise Djian a Olivier Legrand, kteří v roce 2010 dostali  v Belgii za “Čtyřku z Baker Street” cenu Saint-Michel Youth Award.

Fantastická je také grafická stránka komiksu. Autorem kresby je francouzský kreslíř David Etien a pro něj, stejně jako pro scénáristy, je tato kniha jejich premiérou na českém komiksovém trhu. Styl kresby je lehce inspirovaný mangou, což se projevuje velkýma očima hlavních postav. Celkově je kresba velmi příjemná a dynamická. Barvy jsou hodně živé, ale v tomto případě to není vůbec na škodu. Celkově jsou panely plné života a obsahují obrovské množství detailů, aniž by působily přeplácaně. Dá se na ně dlouze dívat a hledat, co do nich autor nakreslil – stejně jako v knihách pro děti. Jsou také plné lidí, kteří pracují, nakupují a nebo se jen baví. Stejně tak v hospodě se hosté baví, chlastají a od baru to pozoruje stará prostitutka a pokuřuje u toho cígo. To dělá atmosféru komiksu neuvěřitelně živou a uvěřitelně skutečnou. 

Čtyřka z Baker Street #01: Případ U Modré záclonky vyšla jako evropské album o 54 stranách, v původním formátu a v měkké lepené vazbě. Vypadá jako tenký časopis, který v knihkupectví lehce přehlédnete. A minout jej by byla škoda, protože “Čtyřka z Baker Street” je skvělá. “Případ U Modré záclonky” obsahuje uzavřený příběh, takže není problém vyzkoušet alespoň první díl. Je škoda, že pan Vybíral nezvolil cestu integrálu, ale ta opatrnost se dá pochopit. Přál bych si, aby prodeje byly takové, abychom se toho integrálu brzy dočkali.

(Visited 579 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Redaktor. Nejen komiksový nadšenec, milovník tvrdé hudby, dobré whisky, piva a fotografování. Jeden z největších autorů českého internetu :)


KOMENTÁŘE