logo

Americký brácha vodníka Česílka

Aquaman je outsider na souši i pod vodou. Nahoře je to ten divný týpek, co mluví s rybami a pod vodou je to míšenec ze souše. Takový ideální mix pro vytvoření zapšklého záporáka, který se chce pomstít oběma světům. Arthur Curry, je ale potomek královské krve, a tak se snaží povznést nad tyto problémy a ukázat celému světu, že je především vládce, který se snaží přinést mír mezi vodou a souší. Což není vždycky tak jednoduché. Prvním krokem k dosažení tohoto cíle je vytvoření stanice Spindrift, suchozemské ambasády pro stát Atlantida, umístěné v Massachusetts. Bohužel ne vše vyjde podle plánů a Arthur se tak ocitá za mřížemi rychleji, než zvládne říct “chobotnice”.

Kniha Aquaman: Pád do hlubin je sice superhrdinský komiks, ale nemá v hlavní roli superhrdinu. Jasně, Aquaman svádí v komiksu bitvy jak s podmořskými, tak suchozemskými útočníky, ale vždy se snaží chovat nejdříve jako vládce a posléze až jako Aquaman. Namísto svalů tak volí k boji slova a to i navzdory ignorace, či nedostatku pochopení druhé strany. Je jasně viditelné, že podmořský král se v první řadě plně věnuje představě míru mezi dvěma světy, pro kterou je ochoten obětovat téměř vše, a až v druhé řadě (nebo možná až třetí, či čtvrté) myslí teprve na sebe. Arthur Curry tak není zobrazován ani jako politik (což je převážně ulhaná a sebeprospěchářská pakáž), ale opravdu jako vládce, který si uvědomuje, že se o své poddané musí starat a ne je jen využívat. Této myšlence je opravdu plně oddán a nebýt poněkud prchlivěji zaměřené Mery, tak bysme se finální bitky v knížce ani nedočkali.

Autorem tohoto povedeného kousku je můj oblíbenec Dan Abnett. O tom jsem se zde zmiňoval již v případě Marvelovské knihy Rocket Raccoon and Groot – Steal the Galaxy! Tento britský komiksový autor a spisovatel je českému čtenáři znám především díky rozsáhlému světu Warhammer a Warhammer 40K, pro který napsal značný počet knih a také scénář k animovanému filmu Ultramarines (2010). Čeští komiksáci jej mohli zachytit už v dřívějších letech, kdy v časopise Crew vycházela série Sinister a Dexter o dvou nájemných střelcích budoucnosti. Tuto sérii vytvořil pod hlavičkou britského nakladatele 2000AD, kde pracoval například na komiksech se Soudcem Dreddem, či na military sci-fi sérii Rogue Trooper, která vypráví příběh supervojáka, jehož tři spolubojovníci jsou již dávno mrtví, ale jejich vědomí je za pomoci biočipů instalováno do jeho vybavení.  

Na knize se podílelo více kreslířů, kteří ale mají vizuálně podobný styl, takže kresba neodváděla pozornost od příběhu.

Prolog: Po smršti měli na starosti dva autoři – Scot Eaton, který u DC začínal jako penciler pro Doctora Fate a Swamp Thing, posléze se přes Silver Surfera dostal ke konkurenčnímu Marvelu, kde se nejvíce proslavil prací na sérii Friendly Neighborhood Spider-Man a na X-Menovských příbězích Endangered Species a Messiah Complex. Tomu pomáhal  španělský kreslíř Óscar Jiménez, který začínal u Marvelu jako inker pro Carlose Pacheca, ale proslavila jej až práce u DC, kde kreslil série jako The Flash a JLA.

Část první: Konec strachu kreslil Brad Walker, který u DC začal na sérii Detective Comics, posléze dostal na starost Batman: Legends of the Dark Knight, Manhunter, Birds of Prey a Nightwinga. Během New 52 kreslil pro série Green Lantern: New Guardians a Sinestro.

Část druhou: Kruh se uzavírá kreslil opět Scot Eaton.

Největší kus, tzn. Část třetí: Kruh se uzavírá, Část čtvrtou: Semper Fidelis a Část pátou: Exekutivní smršť měl na starosti francouzský kreslíř a animátor Philippe Briones. Ten hned po studiu dostal práci u Disneyho, kde pracoval na animovaném filmu A Goofy Movie (1994). Svůj první kontrakt pro Marvel podepsal až o dvanáct let později (2006), když dostal na starosti sérii White Tiger. Později se dostal i k sériím jako byl Namor, Iron Man, Spider-Man a X-Men, až byl roku 2015 osloven DC. Nejdřív dostal na hraní Suicide Squad, Flashe a poté se dopracoval ke kresbě Znovuzrozeného Aquamana.

Závěr: Mimo svou ligu nakreslil již zmiňovaný Brad Walker.

Českou mutaci si na konto připisuje BB/Art. Překlad (povedený) má na svědomí Changer The Elder a lettering Pavel Mařata. Jako vždy zde není co vytknout a lze jen chválit.

Znovuzrození hrdinů DC: Aquaman #01: Pád do hlubin je tak lehce atypickým superhrdinským komiksem, kde hrdina volí nejdříve slova a poté až pěsti. Rozhodně by si ho měli přečíst všichni ti, co si myslí, že Aquaman je nekňuba a patlal co umí mluvit s rybičkami. Tohle by je mělo přesvědčit o opaku. Protože nebojovat chce někdy víc odvahy (a hlavně rozumu), než protestně řvát a kopat kolem sebe. A stejně tak tento komiks neřve a nekope, ale poklidně nám ukazuje, proč je vlastně Aquaman fajn.

(Visited 187 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Vesmírný povaleč, těhotný smradlavý lenochod, ostuda lidstva, odporný a páchnoucí, slizký a hnusný zelený lidský výkal. Nejradši by se celý život ládoval dobrůtkami všeho druhu, barev a chutí, četl komiksy a koukal na filmy. Ale stejně ho máme rádi. Boudí komiksový specialista.


KOMENTÁŘE