logo

SUPERMAN: ZEMĚ JEDNA

superman země jedna

Clark Kent je ve zvláštní pozici. Není jen super létající a super silný, ale je i super geniální. Všude zaujal – ve fotbale i v laboratoři, všude ho chtějí zaměstnat a zahrnout ho penězi, ale on je zdeprimovaný jako prase a neví co chce. Jeden by ho až politoval. V hlavě mu totiž rezonují základní otázky života, vesmíru a vůbec. „Kdo jsem, odkud jsem a proč tu jsem?“

Michael Straczynski, je držitelem mnoha ocenění za své filmové, televizní i komiksové scénáře a u nás jej můžeme znát například z jeho Spider-manů, Před strážců, nějakých UKK a hlavně ze skvělé Krajiny půlnočních stínů. Straczynski se rozhodl odvyprávět nám počátek Supermana tak, jak jsme jej ještě nečetli. De-luxe story pro dnešní mládežníky. Dozvíme se, jak to bylo se zkázou Kryptonu, podíváme se, jak máma Martha spíchla jeho barevný obleček a hlavně uvidíme, jak se Superman staví na vlastní nohy. Jak hledá své místo v životě a volí mezi posláním spojeným s osamělostí a mezi štěstím, slávou a hromadou peněz. Když už jednou jste super, tak to evidentně není zrovna jednoduchá volba.

Klasický příběh o cti a hrdinství bez jakéhokoliv boření superhrdinského mýtu má silnou oporu ve svém výtvarném zpracování. Kresba Shane Davise mi místy připomínala Jima Leeho, ale jeho postavy nemají tak ostré rysy. O barvy se postarala Barbara Ciardová, která si velmi pěkně pohrála se světlem a stíny. Hodně si dala záležet i na pozadí a ohni a její obloha vždy vypadá naprosto fantasticky. Volené odstíny barev na mě působily lehce melancholicky a výborně podtrhovaly duševní rozpoložení mladého Clarka.

Největší slabinou českého vydání je fakt, že u nás kniha nevyšla před rokem 2013, kdy do kin přišel film “Muž z oceli”. “Superman: Země jedna” je totiž jeho volnou předlohou. Příběh je fajn, ale všichni jej již známe. Tedy jeho základy, myšlenku a filozofii. Pokud jste film neviděli, pak vězte, že Clark nechtěl být superhrdinou, ale mimozemská loď, která zaútočila na zemi, jej donutila rozhodnutí změnit. Naštěstí zbyla spousta menších i větších odlišností a tak se nedostaví nuda a ani generál Zod.

BBart vydal “Zemi jedna #1” v pevné vazbě bez přebalu a ve stejném designu, jaký má “Batman: Země jedna” od nakladatelství Crew. Knihy tak v knihovně vypadají jako jedna série. O překlad se postaral Martin D. Antonín. Kniha má 136 stran a její čtení je velmi svižné. Nedílnou součástí knihy je i první článek Clarka Kenta v Daily Planet – rozhovor se Supermanem.

Do Metropolis vlakem přijel,
letět se mu nechtělo,
vše co zkusil, ve všem zářil
koho by to bavilo?

(Visited 134 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Redaktor. Nejen komiksový nadšenec, milovník tvrdé hudby, dobré whisky, piva a fotografování. Jeden z největších autorů českého internetu :)


KOMENTÁŘE